Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy dyzenterii

Dyzenteria zwana inaczej "chorobą brudnych rąk" lub też czerwonką, to bakteryjna choroba, którą można się zarazić poprzez kontakt z zakażonym człowiekiem bądź w wyniku spożycia zatrutej bakterią Shigella.żywności.

Pałeczki bakterii Shigella rozprzestrzeniają się wraz z wydalaniem kału przez nosicieli i osoby chore. Najcześciej do zarażenia dochodzi poprzez zainfekowanie żywności i wody.

Co istotne bakteria ta wytwarza dwa rodzaje toksyn: enterotoksynę i toksynę Shiga. Wystarczy zaledwie kilka bakterii, by doszło do powstania choroby i pierwszych objawów.

Na początku oznaka choroby są wodniste, skąpe stolce. W następnej kolejności pojawia się osłabienie i gorączka, po czym dochodzi do wystąpienia parcia na stolec oraz zapalenia jelita grubego. To z kolei objawia się występowaniem krwi w stolcu.

Oznakami dyzenterii mogą być także biegunku śluzowo - ropne, spowodowane owrzodzeniami błony śluzowej jelita grubego.

W celu zdiagnozowania czerwonki konieczne jest wykonanie badania bakteriologicznego kału. Jeżeli przypuszczenia się potwierdzą, lekarz przepisze choremu antybiotyki. Jednakże osoba cierpiąca na czerwonkę powinna w szczególności zadbać o swoją higienę osobistą oraz o bezpieczeństwo w kontaktach z innymi osobami, by nie rozprzestrzeniać choroby.

Znacząca w tym wypadku jest szczególnie higiena rąk, gdyż to właśnie przez "brudne ręce" dochodzi najczęściej do zarażenia. Bardzo ważne jest także dokładne mycie owoców i warzyw przed ich spożyciem.

Autor: Dominika Meckier

Objawy czerwonki

Czerwonka zwana inaczej "chorobą brudnych rąk" to bakteryjna choroba, którą można się zarazić poprzez kontakt z zakażonym człowiekiem bądź w wyniku spożycia zatrutej żywności bakterią Shigella. czytaj więcej

Objawy czerwonki bakteryjnej

Czerwonka bakteryjna inaczej dyzenteria należy do chorób zakaźnych, które są spotykane sezonowo. Zwykle z chorobą stykamy się pod koniec lata i wczesną wiosną. Za wywołanie choroby odpowiedzialne są pałeczki z rodzaju Shigella. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy