Pałeczki bakterii Shigella rozprzestrzeniają się wraz z wydalaniem kału przez nosicieli i osoby chore. Najcześciej do zarażenia dochodzi poprzez zainfekowanie żywności i wody.
Co istotne bakteria ta wytwarza dwa rodzaje toksyn: enterotoksynę i toksynę Shiga. Wystarczy zaledwie kilka bakterii, by doszło do powstania choroby i pierwszych objawów.
Na początku oznaka choroby są wodniste, skąpe stolce. W następnej kolejności pojawia się osłabienie i gorączka, po czym dochodzi do wystąpienia parcia na stolec oraz zapalenia jelita grubego. To z kolei objawia się występowaniem krwi w stolcu.
Oznakami dyzenterii mogą być także biegunku śluzowo - ropne, spowodowane owrzodzeniami błony śluzowej jelita grubego.
W celu zdiagnozowania czerwonki konieczne jest wykonanie badania bakteriologicznego kału. Jeżeli przypuszczenia się potwierdzą, lekarz przepisze choremu antybiotyki. Jednakże osoba cierpiąca na czerwonkę powinna w szczególności zadbać o swoją higienę osobistą oraz o bezpieczeństwo w kontaktach z innymi osobami, by nie rozprzestrzeniać choroby.
Znacząca w tym wypadku jest szczególnie higiena rąk, gdyż to właśnie przez "brudne ręce" dochodzi najczęściej do zarażenia. Bardzo ważne jest także dokładne mycie owoców i warzyw przed ich spożyciem.
Autor: Dominika Meckier
Objawy czerwonki
Czerwonka zwana inaczej "chorobą brudnych rąk" to bakteryjna choroba, którą można się zarazić poprzez kontakt z zakażonym człowiekiem bądź w wyniku spożycia zatrutej żywności bakterią Shigella. czytaj więcej
Objawy czerwonki bakteryjnej
Czerwonka bakteryjna inaczej dyzenteria należy do chorób zakaźnych, które są spotykane sezonowo. Zwykle z chorobą stykamy się pod koniec lata i wczesną wiosną. Za wywołanie choroby odpowiedzialne są pałeczki z rodzaju Shigella. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową.... czytaj więcej
Brak komentarzy