Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zespołu TORCH

TORCH  jest to akronim grupy chorób infekcyjnych, które wywołują choroby u kobiet w ciąży i mogą spowodować wady wrodzone u ich dzieci. Akronim ten pochodzi od angielskich nazw czynników zakaźnych, które wywołują powstanie tego zespołu.

Zobacz również opis choroby: Zespół TORCH

Są to: różyczka, wirus cytomegalii, toskoplazmoza, wirus opryszczki, a także inne zakażenia, takie jak kiła, zapalenie wątroby typu B, zakażenia wirusem Epsteina-Barr, HIV, Varicella-zoster, enterowirusami i ludzkimi parwowirusami.

Jeżeli istnieje podejrzenie, że kobieta ciężarna ma którąkolwiek infekcję zespołu TORCH zaleca się wykonanie panelu badań, ponieważ zakażenie w trakcie trwania ciąży może mieć poważne konsekwencje dla nienarodzonego jeszcze dziecka, ponieważ czynnik zakaźny przenika przez łożysko do krążenia płodu i może powodować powstanie wad wrodzonych.

Największym ryzykiem dla noworodka jest różyczka przebyta przez ciężarną we wczesnym stadium ciąży. Jeżeli u kobiety występuje wysypka lub objawy charakterystyczne dla różyczki, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich testów laboratoryjnych, aby potwierdzić lub wykluczyć zagrożenie. Z kolei kobieta z toksoplazmozą lub zakażeniem CMV może mieć objawy grypopodobne, które trudno rozróżnić z innymi chorobami. Badanie przeciwciał pozwala lekarzowi zdiagnozować zakażenie, które może być niebezpieczne dla nienarodzonego jeszcze dziecka.

Badanie może być również zalecone u nowonarodzonego dziecka, jeśli zauważono u niego występowanie objawów charakterystycznych dla którejś z chorób z zespołu TORCH, jak na przykład: wyjątkowo niska masa ciała, niedorozwój kończyn, wodogłowie, żółtaczka lub małopłytkowość, powiększenie wątroby lub śledziony, wady serca, głuchota, padaczka, niedorozwój umysłowy, katarakta, wzmożone lub osłabione napięcie mięśniowe, niedokrwistość, neutropenia, a także zmieny skórne takie jak wysypka czy wybroczyny.

Diagnostyka zestawem do oznaczania zespołu TORCH stosowana jest coraz rzadziej ponieważ obecnie dostępne są bardziej wyspecjalizowane testy wykrywające te zakażenia.

Obecnie u ciężarnych i noworodków wykonuje się często badania przesiewowe w kierunku innych chorób zakaźnych, w tym kiły, zapalenia wątroby typu B, zakażenia wirusem Epsteina-Barr, HIV, Varicella-zoster, enterowirusami i ludzkimi parwowirusami.

Autor:

Karolina Kociołek

Zobacz również opis choroby: Zespół TORCH

Objawy chorób tarczycy

Tarczyca to bardzo ważny gruczoł znajdujący się w organizmie każdego człowieka. Jego główna funkcja polega na produkcji hormonów, takich jak: tyroksyny, trójjodotyroniny i kalcytoniny. Nie należy lekceważyć żadnych objawów, które mogą wskazywać, że z tarczycą dzieje się coś złego.... czytaj więcej

Objawy przewlekłego zapalenia tarczycy

Tarczyca to jeden z najważniejszych gruczołów w ciele człowieka. Jest odpowiedzialny za wytwarzanie hormonów, które stymulują rozwój i wzrost organizmu, wzmagają procesy przemiany materii i energii i mają istotne znaczenie dla rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Obniżenie ich działania hamuje fizyczne i psychiczne procesy zachodząc... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy