Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zespołu TORCH

TORCH  jest to akronim grupy chorób infekcyjnych, które wywołują choroby u kobiet w ciąży i mogą spowodować wady wrodzone u ich dzieci. Akronim ten pochodzi od angielskich nazw czynników zakaźnych, które wywołują powstanie tego zespołu.

Zobacz również opis choroby: Zespół TORCH

Są to: różyczka, wirus cytomegalii, toskoplazmoza, wirus opryszczki, a także inne zakażenia, takie jak kiła, zapalenie wątroby typu B, zakażenia wirusem Epsteina-Barr, HIV, Varicella-zoster, enterowirusami i ludzkimi parwowirusami.

Jeżeli istnieje podejrzenie, że kobieta ciężarna ma którąkolwiek infekcję zespołu TORCH zaleca się wykonanie panelu badań, ponieważ zakażenie w trakcie trwania ciąży może mieć poważne konsekwencje dla nienarodzonego jeszcze dziecka, ponieważ czynnik zakaźny przenika przez łożysko do krążenia płodu i może powodować powstanie wad wrodzonych.

Największym ryzykiem dla noworodka jest różyczka przebyta przez ciężarną we wczesnym stadium ciąży. Jeżeli u kobiety występuje wysypka lub objawy charakterystyczne dla różyczki, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich testów laboratoryjnych, aby potwierdzić lub wykluczyć zagrożenie. Z kolei kobieta z toksoplazmozą lub zakażeniem CMV może mieć objawy grypopodobne, które trudno rozróżnić z innymi chorobami. Badanie przeciwciał pozwala lekarzowi zdiagnozować zakażenie, które może być niebezpieczne dla nienarodzonego jeszcze dziecka.

Badanie może być również zalecone u nowonarodzonego dziecka, jeśli zauważono u niego występowanie objawów charakterystycznych dla którejś z chorób z zespołu TORCH, jak na przykład: wyjątkowo niska masa ciała, niedorozwój kończyn, wodogłowie, żółtaczka lub małopłytkowość, powiększenie wątroby lub śledziony, wady serca, głuchota, padaczka, niedorozwój umysłowy, katarakta, wzmożone lub osłabione napięcie mięśniowe, niedokrwistość, neutropenia, a także zmieny skórne takie jak wysypka czy wybroczyny.

Diagnostyka zestawem do oznaczania zespołu TORCH stosowana jest coraz rzadziej ponieważ obecnie dostępne są bardziej wyspecjalizowane testy wykrywające te zakażenia.

Obecnie u ciężarnych i noworodków wykonuje się często badania przesiewowe w kierunku innych chorób zakaźnych, w tym kiły, zapalenia wątroby typu B, zakażenia wirusem Epsteina-Barr, HIV, Varicella-zoster, enterowirusami i ludzkimi parwowirusami.

Autor:

Karolina Kociołek

Zobacz również opis choroby: Zespół TORCH

Objawy chorób tarczycy

Tarczyca to bardzo ważny gruczoł znajdujący się w organizmie każdego człowieka. Jego główna funkcja polega na produkcji hormonów, takich jak: tyroksyny, trójjodotyroniny i kalcytoniny. Nie należy lekceważyć żadnych objawów, które mogą wskazywać, że z tarczycą dzieje się coś złego.... czytaj więcej

Objawy przewlekłego zapalenia tarczycy

Tarczyca to jeden z najważniejszych gruczołów w ciele człowieka. Jest odpowiedzialny za wytwarzanie hormonów, które stymulują rozwój i wzrost organizmu, wzmagają procesy przemiany materii i energii i mają istotne znaczenie dla rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Obniżenie ich działania hamuje fizyczne i psychiczne procesy zachodząc... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności