Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zapalenia ucha środkowego

Zapalenie ucha środkowego jest schorzeniem, którą wywołują wirusy. Nieleczone może doprowadzić do znacznej utraty słuchu lub nawet gluchoty, dlatego warto znać objawy zapalenia ucha środkowego.

Zobacz również opis choroby: Zapalenie ucha środkowego

Ucho środkowe jest powiązane z innymi istotnymi organami ciała ludzkiego, choć niebezpośrednio, to w skutek takiego połączenia mogą występować objawy choroby ucha środkowego poza jego obrębem. Do podstawowych objawów zapalenia zaliczamy silny ból w okolicy i wnętrzu ucha, osłabienie słuchu, gorączka . Ból zazwyczaj nasila się w trakcie nocy. Występują również wymioty i nudności. O zapaleniu ucha środkowego świadczą również: podwyższone ciśnienie - związane z napięciem lub przerwaniem błony bębenkowej, wyciek ropny z ucha, zaczerwienienie skóry wokół ucha. Jednak na tym nie koniec. U chorego pogarsza się samopoczucie, występuje uczucie niepokoju i pełności w uchu, a także zawroty głowy lub nawet zanik słuchu w uchu chorym. Pojawić może się świąd lub pieczenie. Widoczny będzie również obrzęk ucha.

Wewnątrz ucha zauważalne będą zmiany w błonie bębenkowej. Bębenek stanie się uwypuklony, zżółknięty lub przekrwiony, znacznie pogrubiały lub ścieńczany. Mogą występować pęcherzyki powietrza, wypełnione krwawym płynem o ciemnej barwie. Jako objaw, związany z inną częścią ciała, może wystąpić zapalenie węzłów chłonnych. Zdarza się także, że pojawia się ból szczęki albo niedowład części twarzy. Wśród objawów zapalenia ucha środkowego może występować szum w uszny, brak apetytu i bezsenność.

Jeżeli zauważymy poważniejsze lub skumulowane objawy, należy się niezwłocznie skonsultować z lekarzem w celu zlecenia badań i oceny sytuacji. Nie należy ignorować oznak, mogących świadczyć o zapaleniu ucha środkowego. Choroba bowiem nieleczona jest w stanie wywołać nieodwracalne uszkodzenia w obrębie ucha oraz pogorszenie słuchu lub jego całkowitą utratę. Choroba może także prowadzić do powikłań. Dlatego też ważne jest, by została możliwie jak najszybciej zdiagnozowana i wyleczona.

Autor: Kinga Miliszkiewicz

Zobacz również opis choroby: Zapalenie ucha środkowego

Objawy ucha pływaka

Ucho pływaka jest to stan zapalny ucha zewnętrznego wywołany jego stałym zawilgoceniem. Nazwa ucho pływaka wywodzi się z faktu, iż najczęściej schorzenie to dotyka osób pływających i nurkujących. czytaj więcej

Objawy ostrego zapalenia ucha środkowego

Ostre zapalenie ucha środkowego spowodowane jest bakteriami. Dotyka ono bardzo często dzieci i dorosłych szczególnie w okresie jesienno ? zimowym. Najczęstszymi objawami jest ból, który u dzieci przeważnie objawia się płaczem. Jest to reakcja organizmu na infekcję.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy