Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zapalenia szpiku i kości

Zapalenie kości i szpiku to grupa chorób zakaźnych, która pod wpływem bakterii gronkowca atakuje kość. Transportowana jest krwią. Jest to jedna z najtrudniej wyleczalnych chorób zakaźnych, dodatkowo jest bardzo bolesna.

Zobacz również opis choroby: Zapalenie szpiku i kości

Objawy zapalenia kości i szpiku

Objawy choroby są bardzo różnorodne, tak samo jak początkowa faza jej rozwoju. Zaatakować może każdego, niemowlę, dziecko, dorosłego lub osobę w podeszłym wieku. Najczęściej atakuje jednak osoby starszy i małe dzieci. Jej początkowy cykl jest bardzo różnorodny, choroba może zaatakować nagle i objawiać się może dużym bólem lub jej stan początkowy może być bardzo łagodny, a sama choroba rozwija się dosyć wolno.

Czasem jedynym objawem choroby może być tylko gorączka. Nie występują tutaj poty lub dreszcze jak w wielu innych stanach zapalnych czy chorobach zakaźnych. Najczęstszymi objawami jednak jest ból, zaczerwienienie i uczucie ciepła w miejscu zakażonym. Czasem ból może również promieniować w okolicach miejsca zarażonego bakterią gronkowca. Ból głowy lub gorączka, która trwa kilka dni bardzo często przypomina popularną gorączkę pięciodniową, dlatego najważniejsza jest konsultacja z lekarzem w celu odpowiedniej diagnozy choroby. Nie leczona choroba może wywołać liczne komplikacje, takie jak złamanie nogi czy innej kończyny. Może powstać również ropny wyciek z miejsca zakażenia.

Innymi objawami mogą być:

- trudności w poruszaniu się,
- ból i drażliwość w okolicach miejsca zagrożonego,
- złe samopoczucie,
- uczucie ciepła w zakażonym miejscu,
- nowy limp,
- obrzęk danego obszaru,


Jak rozpoznać chorobę u dziecka?

U niemowląt lub małych dzieci, które jeszcze nie potrafią mówić problem może być zdecydowanie większy. Należy monitorować temperaturę głowy dziecka oraz kontrolować sposób jego chodzenia. Chore maluchy nie wykazują chęci oraz mają ograniczone skłonności do ruchu czy chodzenia. Można zaobserwować również utykanie dziecka. Nie wolno czekać, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Leczenie zapalenia szpiku kostnego

Leczenie jest bardzo trudne, wymaga najpierw przeprowadzenia specjalnych badań, jak i tych podstawowych takich jak morfologia krwi czy OB. W dużej mierze polega na podawaniu środków przeciwbakteryjnych i przeciwbólowych. Leczenie jest długotrwałe, ale przynieść może pozytywne rezultaty. Tylko w nielicznych sytuacjach zdarza się, że wymagana jest interwencja chirurgiczna. W takiej sytuacji wycinane zostaję fragmenty zakażonych miejsc.

Zobacz również opis choroby: Zapalenie szpiku i kości

Dawcy szpiku kostnego w dalszym ciągu niezbyt liczni

Francuska agencja biomedycyny (Agence de la biomédecine) oraz różnego rodzaju stowarzyszenia poinformowały opinię publiczną, iż mierzą się aktualnie z prawdziwym brakiem szpiku kostnego. Zdaniem tych instytucji, liczba dawców szpiku jest niewystarczająca, aby pokryć zapotrzebowania chorych dotkniętych białaczką albo... czytaj więcej

Objawy złamania kości

Złamanie kości oznacza całkowite lub częściowe przerwanie ciągłości kości, co spowodowane jest w większości przypadków urazem związanym z jakimś upadkiem lub uderzeniem. Ryzyko złamania zwiększa się u osób, które cierpią na osteoporozę lub guzy kości i szpiku kostnego. Poza tym bardziej narażone na wystąpie... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy