Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zakażenia wirusem Zika: Objawy gorączki Zika

Zakażenie wirusem Zika nie musi powodować żadnych objawów i w większości przypadków tak właśnie jest. Jeżeli jednak wirus doprowadzi do rozwoju gorączki Zika, to z reguły choroba ma łagodny przebieg i nie trwa dłużej niż tydzień. Z wirusem wiążą się jednak groźne powikłania po zakażeniu.

Zobacz również opis choroby: Wirus Zika - Gorączka Zika

Ogólna charakterystyka objawów gorączki Zika

Objawy gorączki Zika są mało charakterystyczne. Oznacza to, że wiele z nich występuje również w przebiegu innych infekcji wirusowych. Łatwo więc pomylić gorączkę Zika z innymi chorobami. Najczęściej mylona jest z gorączką Denga.

Wirus Zika jest to łagodny wirus. Objawy mogą trwać od jednego dnia do tygodnia. U większości zakażonych przebiega bezobjawowo. Okres inkubacji wirusa trwa nie krócej niż dziewięć dni. Oznacza to, że pierwsze objawy choroby mogą pojawić się nie wcześniej niż w dziewiątym dniu od kontaktu z wirusem.

Najogólniej można stwierdzić, że choroba wywołana przez wirus Zika objawia się:

  • gorączką,
  • wysypką,
  • bólem głowy,
  • bólem i obrzękiem stawów,
  • zapaleniem spojówek,
  • światłowstrętem,
  • ogólnym uczuciem rozbicia,
  • osłabieniem.

Jak wygląda gorączka wywołana przez wirus Zika?

Jak można scharakteryzować gorączkę w przebiegu choroby? Starsze opisy określają gorączkę jako niską. Najnowsze opisy objawów gorączki Zika określają gorączkę jako wysoką, czyli sięgającą 40 st. C. Częściej jednak w opisach objawów gorączki Zika określa się ją jako umiarkowaną. Na pewno wspólnym mianownikiem może być jej krótkotrwały przebieg. Może ustąpić już na drugi dzień od pojawienia się. Z reguły ustępuje po trzech dniach.

Gorączce zwykle towarzyszy ból głowy, który jest pierwszym objawem zbliżającej się choroby, wyprzedzającym gorączkę. Mimo że nazwa choroby może sugerować coś innego, to faktem jest, że w przebiegu gorączki Zika mogą pojawić się inne objawy bez towarzyszącej im gorączki. Gorączka nie musi być też pierwszym objawem. Znamy przypadki, że najpierw choroba objawiła się wysypką a w dalszym przebiegu gorączką. Taki stan może być przesłanką odróżniającą gorączkę Zika od gorączki Denga, która charakteryzuje się nagłym pojawieniem się wysokiej gorączki.

Objawy gorączki Zika: Wysypka

Drugim objawem, który najczęściej towarzyszy zakażeniu Zika jest wysypka. Podobnie jak z gorączką, mogą pojawić się inne objawy bez towarzyszącej im wysypki. Wysypka może, lecz nie musi być jednym z pierwszych objawów. Może ona pojawić się po kilku dnia od pojawienia pojawianie się innych objawów choroby.

Jak wygląda wysypka? Najczęściej określana jest jako plamisto-grudkowa. Plamki lub grudki są drobne w kolorze czerwonym. Wysypka może pojawić się już od pierwszego dnia choroby lub nawet w piątym dniu choroby. Jest to objaw, mogący utrzymywać się przez dłuższy czas niż gorączka. Objąć może różne miejsca ciała. Najczęściej obejmuje szyję, tułów i kończyny górne. Może rozprzestrzeniać się z tułowia na szyję a w przypadku kończyn górnych z ramion w kierunku dłoni. Wysypka może objąć również twarz, biodra oraz podeszwy stóp.

Jak wygląda wysypka? - zdjęcia wysypki Zika

Na zdjęciu wysypka po zakażeniu wirusem Zika na klatce piersiowej

Człowiek z objawami wirusa Zika, wysypka Zika

Autor: Cramunhao, CC BY-SA 4.0,

Źródło:commons.wikimedia.org

Zdjęcie wysypki na ramieniu człowieka spowodowanej zakażeniem wirusem Zika

Wysypka na ramieniu spowodowana wirusem Zika

Autor: FRED (praca własna), CC BY-SA 3.0

Źródło:commons.wikimedia.org

Dolegliwości mięśni i stawów w trakcie gorączki Zika

Najczęstszym bólem towarzyszącym infekcji to ból głowy. Może być on pierwszym objawem, który sygnalizuje początek infekcji. Bólowi głowy towarzyszyć mogą zawroty głowy. Umiejscowienie bólu to najczęściej okolice oczodołów. Odczuwany jest jako ból okolicy zaoczodołowej, której mogą towarzyszyć bóle szyi, brzucha i stawów. Jednym z pierwszych objawów może być również obrzęk w okolicy kostek a na dalszym etapie rozwoju choroby obejmujący także nadgarstki i stawy skokowe. Obrzęk może dotyczyć również kolan. Ogólnie można stwierdzić iż mamy do czynienia z objawami stawowymi. Mogą również obejmować bóle nadgarstka oraz kciuka. Znany jest przypadek, że ból nadgarstka utrzymywał się przez miesiąc. W przebiegu choroby zaobserwowano również przypadek bólów pleców.

Dolegliwości ze strony mięśni i stawów są częstym objawem infekcji wirusowych, dlatego tylko na tej podstawie nie jesteśmy w stanie wyciągać żadnych wniosków. W ostatnich zachorowaniach oprócz dolegliwości mięśniowych i stawowych, często wymienia się zapalenie spojówek. Jednak tego typu objawy bólowe ze strony mięśni i stawów, nawet wliczając w to wysypkę i zapalenie spojówek, nie są charakterystyczne jedynie dla tej choroby ale występują często w przebiegu innych wirusowych infekcji, choćby w trakcie popularnej grypy sezonowej.

Dodatkowe objawy mogące wystąpić w gorączce Zika

Często choroba wywołana tym wirusem, o czym zostało już wcześniej wspomniane,  objawia się zapaleniem spojówek, których charakterystycznym objawem są zaczerwienione oczy. Towarzyszy temu światłowstręt. Podobnie jak w innych chorobach wirusowych chory może odczuwać znaczne zmęczenie, ogólne złe samopoczucie i osłabienie. Wśród objawów wymienia się również brak apetytu i wymioty. Chory może odczuwać dreszcze i mieć poczucie oszołomienia. Na późniejszym etapie walki z wirusem, po czterech-pięciu dniach choroby, w niektórych przypadkach zaobserwowano aftowe owrzodzenia na wargach. Znamy również przypadki zapalenia prostaty, pojawieniu się dysurii - bólu przy oddawaniu moczu, oraz pojawieniu się krwi w nasieniu (hematospermia). Konsekwencją zakażenia wirusem Zika mogą być objawy neurologiczne. Wśród nich wymienia się porażenie wiotkie, które jest spowodowane uszkodzeniem obwodowych nerwów. Może dojść do zaburzeń w komunikacji między układem nerwowym a mięśniami, czego skutkiem są takie objawy neurologiczne, jak: zmniejszenie napięcia mięśniowego, zanik mięśni, fascykulacja - błyskawiczne, drobne skurcze włókienek mięśniowych.

Objawy powikłań zakażenia wirusem Zika

Istnieją poważne podejrzenia naukowców, że wirus Zika ma związek z zespółem Guillaina-Barrego oraz mikrocefalią (małogłowiem). Wirus może więc być bardzo niebezpieczny dla kobiet w ciąży oraz dla małych dzieci oraz dorosłych z niską odpornością. Jeżeli podejrzenia zostaną potwierdzone, sprawi to, że tego typu powikłania zakażenia wirusem Zika, uczynią go wirusem, który może poważnie zagrażać zdrowiu ludzi na całym świecie w przypadku dalszego rozszerzania się epidemii.

Zespół Guillaina-Barrego a wirus Zika

Nie ma jeszcze dostatecznych dowodów naukowych na związek tej choroby z wirusem Zika. Obecnie w 2016 roku możemy mówić o poważnym podejrzeniu  naukowców, że zakażenie wirusem Zika może przyczyniać się do rozwoju choroby neurologicznej o nazwie zespół Guillaina-Barrego.  Wiemy natomiast na pewno, że zespół Guillaina-Barrego może występować jako powikłanie infekcji wirusowych. Naukowo potwierdzone jest, że zespół Guillaina-Barrego, może być powikłaniem po zakażeniu wirusem HBV (odpowiedzialny za wirusowe zapalenie wątroby typu B), CMV (wirus cytomegalii, EBV (wirus odpowiedzialny za mononukleozę zakaźną) U chorego na ten zespół dochodzi do uszkodzenia nerwów. Niszczenie polega na demielinizacji.  Choroba objawia się niedowładami kończyn oraz niedowładem mięśni twarzy.

Małogłowie a wirus Zika

Związek wirusa Zika z mikrocefalią (małogłowiem) nie jest jeszcze potwierdzony naukowo. Podobnie jak w przypadku związku wirusa  z zespołem Guillaina-Barrego, mamy tutaj do czynienia z poważnym podejrzeniem. Na ten związek zwrócili uwagę naukowcy z Brazylii, gdzie mamy do czynienia z epidemią zakażeń wirusem Zika. W 2015 roku dzieci z małogłowiem urodziło się ponad trzy tysiące. Do roku 2014 dzieci z tą wadą rodziło się nie więcej niż dwieście rocznie. Jako przyczynę takiego stanu rzeczy podejrzewa się wirusa Zika. Należy jednak brać pod uwagę, że do wzrosty urodzeń dzieci z małogłowiem w Brazylii, mogą przyczyniać się inne czynniki lub czynnik. To czy wirus Zika może przenieść się z matki na dziecko w okresie prenatalnym zdają się to potwierdzać badania. U jednej z kobiet w ciąży zakażonej wirusem Zika w jej płynie owodniowym wykryto obecność wirusa. Pokazuje to, że wirus może przeniknąć przez łożysko. Znamy również przypadek, że we krwi i tkankach pobranych od dziecka urodzonego z małogłowiem, znaleziono materiał genetyczny wirusa Zika. Należy jednak pamiętać, że są to jedynie przesłanki pozwalające podejrzewać związek wirusa z małogłowiem ale nie jest to naukowo potwierdzony związek i oficjalny komunikat odpowiednich gremiów naukowych. Zaleca się, aby kobiety w ciąży unikały podróży w rejon występowania wirusa Zika. Kiedy jednak zdecydują się na taką podróż, powinny poinformować personel prowadzący ciążę o odbytej podróży.

Autor:

Tomasz Kraska

Zobacz również opis choroby: Wirus Zika - Gorączka Zika

W skrócie: wirus ze Schmallenberg z całą pewnością niegroźny dla człowieka

Niemieckie władze sanitarne i brytyjskie potwierdziły, że wirus ze Schmallenberg, który atakuje hodowle owiec, bydła i kóz w Europie, nie powinien, według wszelkiego prawopodobieństwa, prezentować zagrożenia dla człowieka. Niezależnie od tego, czy chodzi tutaj o ryzyko infekcji czy też konsumpcji.... czytaj więcej

Nowy wirus grypy odkryty u niemowlaka w Ontario

Nowy wirus grypy został odkryty, kiedy pewne dziecko zostało zarażone dwoma szczepami grypy – wirusem pandemicznym H1N1 oraz wirusem grypy sezonowej H3N2 – donoszą lekarze kanadyjscy. Dziecko w wieku 16 miesięcy, z regionu Toronto zostało hospitalizowane w dniu 24 stycznia 2011 roku i zostało w szpitalu przez 15 godzin, zanim mog... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy