Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zakażenia gronkowcem złocistym

Gronkowiec złocisty powoduje ropne zapalenia skóry, tkanki łącznej, śluzówek oraz kości. Objawia się m.in. w postaci ropni i czyraków. Jeśli bakteria przedostanie się do naszej krwi może uszkodzić i spowodować bardzo niebezpieczne ogniska zapalne narządów wewnętrznych.

Zobacz również opis choroby: Zakażenie gronkowcem złocistym

Objawy w przypadku zakażenia skórnego

Gronkowiec do ludzkiego organizmu przenika z reguły przez uszkodzoną skórę. Na samym początku możemy zaobserwować więc pojedynczy czerwony czyrak, przypominający swoim wyglądem krostę lub ropnego pryszcza. Takie miejsce będzie zaognione i bolesne. Wielu pacjentów myli tego typu zmiany z ukąszeniem przez owada lub pająka. Równie często mamy do czynienia z zapaleniem mieszków włosowych, podczas którego na skórze wokół włosa pojawiają się ranki oraz grudki. Zbagatelizowanie niepokojących symptomów może doprowadzić do poważnych komplikacji.

Objawy w przypadku zaatakowania układu oddechowego

O wiele rzadziej spotykamy się z atakiem gronkowca na narządy wewnętrzne. Bakteria może w ten sposób doprowadzić np. do zapalenia płuc. W jego czasie pojawi się wysoka gorączka (powyżej 390C), ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem, dreszcze, kaszel (często chory odkrztusza flegmę o krwawej, zielonej lub żółtej barwie.

Gronkowiec w pokarmie

Zdarza się także, że gronkowiec wywołuje zatrucie pokarmowe. Dzieje się tak w przypadku zjedzenia niewłaściwie przechowywanego mięsa, ciasta, czy produktów mlecznych. Gronkowce produkują termoodporną enterotoksynę, której nie zniszczy nawet gotowanie przez 30 minut. Symptomy pojawiają się już po kilku godzinach od spożycia zakażonego pokarmu i wymienić należy tu: biegunkę, mdłości, wymioty oraz bóle brzucha, spadek ciśnienia krwi, może wystąpić gorączka.

Zespół wstrząsu toksycznego

Do najniebezpieczniejszych powikłań wywołanych gronkowcem zaliczany jest tak zwany zespół wstrząsu toksycznego. Narażone na nie są przede wszystkim kobiety stosujące tampony (może pojawić się także jako rezultat groźnych uszkodzeń skóry). Przejawia się wysoką gorączką (powyżej 390C), zawrotami głowy, bólami mięśni, wymiotami i biegunką. Pacjent obserwuje u siebie również objawy typowe dla zapalenia błon śluzowych (spojówek, nosa, gardła lub pochwy). Konieczna jest hospitalizacja i wdrożenie leczenia antybiotykami, w cięższych przypadkach podaje się immunoglobuliny (przeciwciała neutralizujące toksyny produkowane przez gronkowca).

Zobacz również opis choroby: Zakażenie gronkowcem złocistym

Objawy zakażenia rotawirusem

Rotawirusy to grupa wirusów, będących najczęstszą przyczyną biegunek u niemowląt i dzieci. Przenoszone są drogą fekalno-oralną, a także kropelkową. Szacuje się,  że do 5. roku życia nawet 80% dzieci przechodzi zakażenie rotawirusem. Jak objawia się zakażenie?... czytaj więcej

Objawy zakażenia wirusem opryszczki zwykłej

Zakażenie opryszczką to bardzo popularna choroba. Pojawia się nie tylko w obrębie jamy ustnej, ale atakuje również narządy płciowe. Znika samoistnie do 10 dni od zakażenia i niestety może wielokrotnie nawracać. Dlaczego się pojawia i jakie objawy jej towarzyszą?... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy