Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zakażenia paciorkowcem

Paciorkowce wywołują wiele chorób, jedne z nich są niegroźne, a inne stanowią zagrożenie dla życia człowieka. Warto zwrócić uwagę na objawy, które mogą występować podczas zakażenia paciorkowcem.

Zobacz również opis choroby: Zakażenie paciorkowcem

Paciorkowce to inaczej streptokoki i jest to rodzaj bakterii Gram - dodatnich. Paciorkowce są obecne w składzie flory bakteryjnej przewodu pokarmowego, układu oddechowego oraz układu moczowo - płciowego, ale tylko niektóre z nich są chorobotwórcze, a inne są niegroźne.

Najczęściej spotyka się zakażenia paciorkowcem ropnym, kałowym oraz zieleniejącym. Paciorkowce wywołują wiele chorób, gdzie jedne z nich będą niebezpieczne, a inne będą nieszkodliwe. Jednym z objawów zakażenia paciorkowcem są zmiany ropne, które występują w różnych tkankach organizmu.

Objawy paciorkowcowego zapalenia gardła

Jest to choroba wywoływana przez bakterie paciorkowca, która może zaatakować gardło, migdałki, a czasami nawet i krtań. Na początku choroby pojawia się ból gardła oraz gorączka, której często towarzyszą dreszcze. Natomiast u dzieci mogą jeszcze pojawić się nudności i wymioty.

Na tylnej ścianie gardła znajduje się ropna zmiana, która cały czas spływa, a poza tym gardło jest zaczerwienione i może dojść do powiększenia oraz bólu szyjnych węzłów chłonnych, które znajdują się w okolicy gardła. Migdałki podniebienne stają są zaczerwienione i dochodzi do ich rozpulchnienia.

Objawy róży

Róża jest to zakaźna choroba skóry wywołana przez paciorkowce. Na początku pojawia się wysoka gorączka wraz z dreszczami, a skóra w miejscu, w którym doszło do zakażenia jest zaczerwieniona i zaczyna się ono rozprzestrzeniać. W tym miejscu po dotknięciu skóra boli, jest błyszcząca oraz napięta. Miejsce, w którym doszło do zakażenia bardzo dobrze odznacza się od skóry zdrowej.

Zakażenie to najczęściej występuje na twarzy i zaczyna się od otworów nosowych. W niektórych przypadkach choroba ta może mieć bardzo ciężką postać i w związku z tym dochodzi do rozprzestrzenienia się zakażenia i powstania pęcherzy surowiczych na skórze. Pęcherze te mogą pękać i będzie z nich płynąć wydzielina. Może również dojść do powiększenia i bólu węzłów chłonnych, które znajdują się w pobliżu zakażonej skóry. Na różę można zachorować ponownie.

Objawy płonicy

Płonica inaczej nazywana jest szkarlatyną i jest to ostra choroba zakaźna. Na początku choroby pojawia się gorączka oraz złe samopoczucie. U dzieci dodatkowo mogą pojawić się wymioty. Może także dojść do obłożenia języka, które ustępuje po 2 lub 3 dniach. Oprócz gorączki i złego samopoczucia występuje wysypka, może pojawić się razem z gorączką lub na drugi dzień.

Wysypka jest na całym ciele, jedynie nie ma jej na trójkącie pomiędzy fałdami policzkowymi. Jeśli taka skóra zostanie przyciśnięta lub potarta wysypka na chwilę znika i pojawia się żółte zabarwienie. Jest ona najbardziej widoczna na brzuchu, pośladkach, pachwinach oraz zgięciach kolanowych i łokciowych.

Wzdłuż fałdów skórnych mogą pojawiać się wybroczyny. Poza tym gardło jest zaczerwienione i dochodzi do powiększenia oraz powstawania nalotów na migdałkach podniebiennych. Wysypka znika po kilku dniach, a potem pojawia się, na dłoniach oraz stopach, płatowe łuszczenie skóry.

Objawy paciorkowcowego zakażenia tkanek głębokich

Najbardziej niebezpieczną postacią paciorkowcowego zakażenia tkanek głębokich jest zapalenie martwicze powięzi, które może pojawić się w różnych miejscach na skórze. W chorobie tej, w miejscu zakażenia, pojawia się silny ból, któremu towarzyszy gorączka wraz z dreszczami. Dochodzi również do osłabienia organizmu i wzrasta stan toksyczny. Zmiany, które pojawiają się, są na początku słabo widoczne i mogą one występować w postaci rumienia.

Wraz z upływem czasu dochodzi do pogorszenia stanu osoby chorej. Na skórze występuje rumień, obrzęk i ma ona szary odcień. Na początku zakażone miejsca są bolesne, jednak wraz z postępem choroby pojawia się znieczulica, ponieważ w wyniku procesu zgorzelinowego dochodzi do zniszczenia nerwów skórnych, które znajdują się w obrębie zakażenia.

Paciorkowce powodują wiele różnych chorób. Niektóre są niegroźne, a inne są bardzo niebezpieczne. Gdy pojawią się jakiekolwiek objawy, które wskazują, że z naszym organizmem dzieje się coś złego, należy zgłosić się do lekarza, który po zbadaniu pacjenta i wykonaniu różnych badań będzie mógł postawić właściwa diagnozę oraz zlecić odpowiednie leczenie. Nie należy lekceważyć żadnych objawów, ponieważ niektóre choroby wywołane przez zakażenie paciorkowcami mogą doprowadzić do śmierci człowieka.

Autor: Ilona Górecka

Zobacz również opis choroby: Zakażenie paciorkowcem

Objawy zakażenia pneumokokami

Zakażenia wywoływane przez pneumokoki skutkują powstawaniu chorób inwazyjnych lub nieinwazyjnych. Każde z nich charakteryzuje się innymi objawami. czytaj więcej

Objawy zakażenia rotawirusem

Rotawirusy to grupa wirusów, będących najczęstszą przyczyną biegunek u niemowląt i dzieci. Przenoszone są drogą fekalno-oralną, a także kropelkową. Szacuje się,  że do 5. roku życia nawet 80% dzieci przechodzi zakażenie rotawirusem. Jak objawia się zakażenie?... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy