Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zakażenia paciorkowcem

Paciorkowce wywołują wiele chorób, jedne z nich są niegroźne, a inne stanowią zagrożenie dla życia człowieka. Warto zwrócić uwagę na objawy, które mogą występować podczas zakażenia paciorkowcem.

Zobacz również opis choroby: Zakażenie paciorkowcem

Paciorkowce to inaczej streptokoki i jest to rodzaj bakterii Gram - dodatnich. Paciorkowce są obecne w składzie flory bakteryjnej przewodu pokarmowego, układu oddechowego oraz układu moczowo - płciowego, ale tylko niektóre z nich są chorobotwórcze, a inne są niegroźne.

Najczęściej spotyka się zakażenia paciorkowcem ropnym, kałowym oraz zieleniejącym. Paciorkowce wywołują wiele chorób, gdzie jedne z nich będą niebezpieczne, a inne będą nieszkodliwe. Jednym z objawów zakażenia paciorkowcem są zmiany ropne, które występują w różnych tkankach organizmu.

Objawy paciorkowcowego zapalenia gardła

Jest to choroba wywoływana przez bakterie paciorkowca, która może zaatakować gardło, migdałki, a czasami nawet i krtań. Na początku choroby pojawia się ból gardła oraz gorączka, której często towarzyszą dreszcze. Natomiast u dzieci mogą jeszcze pojawić się nudności i wymioty.

Na tylnej ścianie gardła znajduje się ropna zmiana, która cały czas spływa, a poza tym gardło jest zaczerwienione i może dojść do powiększenia oraz bólu szyjnych węzłów chłonnych, które znajdują się w okolicy gardła. Migdałki podniebienne stają są zaczerwienione i dochodzi do ich rozpulchnienia.

Objawy róży

Róża jest to zakaźna choroba skóry wywołana przez paciorkowce. Na początku pojawia się wysoka gorączka wraz z dreszczami, a skóra w miejscu, w którym doszło do zakażenia jest zaczerwieniona i zaczyna się ono rozprzestrzeniać. W tym miejscu po dotknięciu skóra boli, jest błyszcząca oraz napięta. Miejsce, w którym doszło do zakażenia bardzo dobrze odznacza się od skóry zdrowej.

Zakażenie to najczęściej występuje na twarzy i zaczyna się od otworów nosowych. W niektórych przypadkach choroba ta może mieć bardzo ciężką postać i w związku z tym dochodzi do rozprzestrzenienia się zakażenia i powstania pęcherzy surowiczych na skórze. Pęcherze te mogą pękać i będzie z nich płynąć wydzielina. Może również dojść do powiększenia i bólu węzłów chłonnych, które znajdują się w pobliżu zakażonej skóry. Na różę można zachorować ponownie.

Objawy płonicy

Płonica inaczej nazywana jest szkarlatyną i jest to ostra choroba zakaźna. Na początku choroby pojawia się gorączka oraz złe samopoczucie. U dzieci dodatkowo mogą pojawić się wymioty. Może także dojść do obłożenia języka, które ustępuje po 2 lub 3 dniach. Oprócz gorączki i złego samopoczucia występuje wysypka, może pojawić się razem z gorączką lub na drugi dzień.

Wysypka jest na całym ciele, jedynie nie ma jej na trójkącie pomiędzy fałdami policzkowymi. Jeśli taka skóra zostanie przyciśnięta lub potarta wysypka na chwilę znika i pojawia się żółte zabarwienie. Jest ona najbardziej widoczna na brzuchu, pośladkach, pachwinach oraz zgięciach kolanowych i łokciowych.

Wzdłuż fałdów skórnych mogą pojawiać się wybroczyny. Poza tym gardło jest zaczerwienione i dochodzi do powiększenia oraz powstawania nalotów na migdałkach podniebiennych. Wysypka znika po kilku dniach, a potem pojawia się, na dłoniach oraz stopach, płatowe łuszczenie skóry.

Objawy paciorkowcowego zakażenia tkanek głębokich

Najbardziej niebezpieczną postacią paciorkowcowego zakażenia tkanek głębokich jest zapalenie martwicze powięzi, które może pojawić się w różnych miejscach na skórze. W chorobie tej, w miejscu zakażenia, pojawia się silny ból, któremu towarzyszy gorączka wraz z dreszczami. Dochodzi również do osłabienia organizmu i wzrasta stan toksyczny. Zmiany, które pojawiają się, są na początku słabo widoczne i mogą one występować w postaci rumienia.

Wraz z upływem czasu dochodzi do pogorszenia stanu osoby chorej. Na skórze występuje rumień, obrzęk i ma ona szary odcień. Na początku zakażone miejsca są bolesne, jednak wraz z postępem choroby pojawia się znieczulica, ponieważ w wyniku procesu zgorzelinowego dochodzi do zniszczenia nerwów skórnych, które znajdują się w obrębie zakażenia.

Paciorkowce powodują wiele różnych chorób. Niektóre są niegroźne, a inne są bardzo niebezpieczne. Gdy pojawią się jakiekolwiek objawy, które wskazują, że z naszym organizmem dzieje się coś złego, należy zgłosić się do lekarza, który po zbadaniu pacjenta i wykonaniu różnych badań będzie mógł postawić właściwa diagnozę oraz zlecić odpowiednie leczenie. Nie należy lekceważyć żadnych objawów, ponieważ niektóre choroby wywołane przez zakażenie paciorkowcami mogą doprowadzić do śmierci człowieka.

Autor: Ilona Górecka

Zobacz również opis choroby: Zakażenie paciorkowcem

Objawy zakażenia pneumokokami

Zakażenia wywoływane przez pneumokoki skutkują powstawaniu chorób inwazyjnych lub nieinwazyjnych. Każde z nich charakteryzuje się innymi objawami. czytaj więcej

Objawy zakażenia rotawirusem

Rotawirusy to grupa wirusów, będących najczęstszą przyczyną biegunek u niemowląt i dzieci. Przenoszone są drogą fekalno-oralną, a także kropelkową. Szacuje się,  że do 5. roku życia nawet 80% dzieci przechodzi zakażenie rotawirusem. Jak objawia się zakażenie?... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności