Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zakażenia meningokokami

Zakażenie meningokokami powodują bakterie dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, czyli właśnie meningokoki. Skutkiem takiego zakażenia jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych bardzo często połączone z sepsą, co dodatkowo utrudnia postawienie diagnozy.

Zobacz również opis choroby: Zakażenie meningokokami

Objawy

Wczesne objawy zakażenia meningokokami można bardzo łatwo pomylić z przeziębieniem lub grypą. Tak więc pojawiają się: gorączka, ból głowy, bóle mięśni, osłabienie.

W następnej fazie choroby następuje wzrost temperatury, pojawiają się nudności i wymioty oraz biegunka. Pojawiają się również sztywność karku, wysypka w postaci ciemnoczerwonych wybroczyn oraz zaburzenia świadomości. Jednak są to już bardzo poważne objawy, wskazujące na zaawansowane stadium choroby.

Dlatego nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, ponieważ w przypadku zakażenia meningokokami liczy się szybki czas reakcji i podanie odpowiednich leków.

Do innych objawów zaliczają się:

  • ataki drgawek
  • senność
  • wrażliwość na światło
  • brak apetytu

Objawy u niemowląt

Małe dzieci mogą posiadać niespecyficzne symptomy, jednak nie są w stanie poinformować nas o tym co im dolega. U takich maluchów do objawów, które powinny wzbudzić nasze wątpliwości należą m.in. wysoka gorączka oraz nieustający płacz, który może nasilać się w momencie brania dziecka na ręce.

Nasza pociecha może być również śpiąca lub możemy mieć problem z jej obudzeniem. Na głowie dziecka mogą pojawić się wybrzuszenia, a na skórze wystąpić czerwona wysypka, która nie traci koloru podczas ucisku. Innymi objawami mogą być zmniejszony apetyt, sztywność karku dziecka oraz wymioty.

Inne informacje dotyczące objawów

U niektórych osób może nie wystąpić charakterystyczna dla zakażenia meningokokami wysypka, dlatego w przypadku podejrzenia zakażenia bakterią dwoinki nie należy czekać na wystąpienie tego objawu. Mogą wystąpić też zatory bakteryjne w naczyniach krwionośnych, co może doprowadzić do amputacji kończyn lub innych części ciała.

Paulina Osowska

Zobacz również opis choroby: Zakażenie meningokokami

Wymioty w połączeniu z silnymi bólami głowy

Ból głowy oraz wymioty towarzyszą bardzo wielu chorobom. Kiedy bóle są silne i pojawiają się razem z wymiotami, to zwykle  oznacza to stan poważny, który wymaga pilnej interwencji lekarskiej. Tym bardziej, jeżeli objawy pojawiają się nagle.... czytaj więcej

Codzienne bóle głowy powszechne u żołnierzy

Jeden żołnierz na pięciu, którzy wrócili z Iraku albo z Afganistanu, ucierpiał z powodu wstrząsu i zapadł na chroniczne bóle głowy, które pojawiają się przynajmniej przez połowę miesiąca. Naukowcy pracujący dla armii amerykańskiej, których odkrycia zostały opublikowane w przeglądzie specjalistyczny... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy