Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zakażenia meningokokami

Zakażenie meningokokami powodują bakterie dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, czyli właśnie meningokoki. Skutkiem takiego zakażenia jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych bardzo często połączone z sepsą, co dodatkowo utrudnia postawienie diagnozy.

Zobacz również opis choroby: Zakażenie meningokokami

Objawy

Wczesne objawy zakażenia meningokokami można bardzo łatwo pomylić z przeziębieniem lub grypą. Tak więc pojawiają się: gorączka, ból głowy, bóle mięśni, osłabienie.

W następnej fazie choroby następuje wzrost temperatury, pojawiają się nudności i wymioty oraz biegunka. Pojawiają się również sztywność karku, wysypka w postaci ciemnoczerwonych wybroczyn oraz zaburzenia świadomości. Jednak są to już bardzo poważne objawy, wskazujące na zaawansowane stadium choroby.

Dlatego nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, ponieważ w przypadku zakażenia meningokokami liczy się szybki czas reakcji i podanie odpowiednich leków.

Do innych objawów zaliczają się:

  • ataki drgawek
  • senność
  • wrażliwość na światło
  • brak apetytu

Objawy u niemowląt

Małe dzieci mogą posiadać niespecyficzne symptomy, jednak nie są w stanie poinformować nas o tym co im dolega. U takich maluchów do objawów, które powinny wzbudzić nasze wątpliwości należą m.in. wysoka gorączka oraz nieustający płacz, który może nasilać się w momencie brania dziecka na ręce.

Nasza pociecha może być również śpiąca lub możemy mieć problem z jej obudzeniem. Na głowie dziecka mogą pojawić się wybrzuszenia, a na skórze wystąpić czerwona wysypka, która nie traci koloru podczas ucisku. Innymi objawami mogą być zmniejszony apetyt, sztywność karku dziecka oraz wymioty.

Inne informacje dotyczące objawów

U niektórych osób może nie wystąpić charakterystyczna dla zakażenia meningokokami wysypka, dlatego w przypadku podejrzenia zakażenia bakterią dwoinki nie należy czekać na wystąpienie tego objawu. Mogą wystąpić też zatory bakteryjne w naczyniach krwionośnych, co może doprowadzić do amputacji kończyn lub innych części ciała.

Paulina Osowska

Zobacz również opis choroby: Zakażenie meningokokami

Codzienne bóle głowy powszechne u żołnierzy

Jeden żołnierz na pięciu, którzy wrócili z Iraku albo z Afganistanu, ucierpiał z powodu wstrząsu i zapadł na chroniczne bóle głowy, które pojawiają się przynajmniej przez połowę miesiąca. Naukowcy pracujący dla armii amerykańskiej, których odkrycia zostały opublikowane w przeglądzie specjalistyczny... czytaj więcej

Objawy rabdomiolizy - rozpad mięśni szkieletowych - objawy

Zwiększenie w surowicy krwi białka zwanego mioglobiną oraz enzymów uwalnianych z mięśni zaliczamy do objawów rabdiomiolizy, które możemy zaobserwować w badaniu krwi. Objawem rozpadu mięśni szkieletowych jest również stwierdzenie na podstawie badania moczu obecności w jego osadzie krwi bez erytrocytów.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności