Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu D

W przypadku jednoczesnego zakażenia wirusem wątroby typu B i D, choroba ma taki sam przebieg jak w przypadku zapalenia wątroby typu B, jednak ulega nasileniu i zaostrzeniu niektórych objawów.

Zobacz również opis choroby: Wirusowe zapalenie wątroby typu D

Zapalenie może przebiegać bezobjawowo, ale także może mieć przebieg żółtaczkowy lub bezżółtaczkowy - zwykle u dzieci.

Objawy dzielimy na zwiastunowe, czyli takie, które występują na kilka- kilkanaście dni przed wystąpieniem żółtaczki i te właściwie. Mogą przypominać grypę – wystąpienie gorączki, bóle mięśni, złe samopoczucie, ogólne rozbicie, albo do złudzenia przypominać choroby żołądkowo -jelitowe. Idą za tym: wymioty, nudności, brak apetytu, biegunka, bóle brzucha. Mogą też przypominać reumatyzm: bóle stawów, zwykle tych najdrobniejszych.

W okresie rozwiniętej choroby, który trwa od kilku do kilkunastu tygodni (i może przebiegać  w większości przypadków bezżółtaczkowo) występuje: brak apetytu, wymioty i nudności, odbarwiony stolec i ciemny moc, swędzenie całego ciała (wzmożona produkcja żółci), ból brzucha, żółtaczka na białku oka i na skórze, a także powiększenie wątroby i w niektórych przypadkach również śledziony o jakieś 10-20%.

Objawy ustępują stosunkowo szybko, jednak żółtaczka może utrzymywać się jeszcze przez dłuższy czas. Powrót do aktywności fizycznej może był długi, ze względu na regenerację całego ciała.

Autor:

Natalia Ul

Zobacz również opis choroby: Wirusowe zapalenie wątroby typu D

Wirusowe zapalenie wątroby typu C: znany lek dostępny dla nowych pacjentów

Europejski Urząd ds. Leków (European Medicines Agency, EMA) rozszerzył swoje zatwierdzenie dla leku Pegasys plus rybawiryna w leczeniu przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C (HCV) u dzieci w wieku 5 lat i więcej, o czym poinformował komunikat firmy Roche, producenta farmaceutyku.... czytaj więcej

Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu B

Wirusowe zapalenie wątroby typu B to jedna z najbardziej zakaźnych chorób. Jest wynikiem wirusa HBV, który jest o stokroć bardziej zakaźny niż, tak dobrze znany wirus HIV. Nazywany jest również żółtaczką wszczepienną.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności