Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu A

Wirusowe zapalenie wątroby typu A, w języku potocznym zwane jest chorobą brudnych rąk, czy też żółtaczką pokarmową jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób zakaźnych na świecie.

Zobacz również opis choroby: Wirusowe zapalenie wątroby typu A

Osobami szczególnie narażonymi na działanie wirusa tej choroby są pracownicy szpitali na oddziałach dziecięcych, przedszkoli, laboratoriów medycznych, kanalizacji, a nawet zwykli turyści. Ryzyko zachorowanie wiąże się z warunkami higienicznymi panującymi na danym obszarze. Najczęstszą przyczyną zakażenia jest wypicie zainfekowanej wirusami wody pitnej oraz surowych pokarmów, które miały z nią kontakt. Można zapytać więc - skąd taki wirus może znaleźć się w szpitalu, gdzie panują sterylne warunki? Odpowiedź jest prosta. Matki, które chorowały na wirusowe zapalenie wątroby typu A, są nadają dziecku bierną odporność na tą chorobę przez pierwszy rok życia.

Objawy choroby

Pierwsze objawy żółtaczki pokarmowej widoczne są zazwyczaj po 2. tygodniach, a niedyspozycja może trwać nawet do 50. dni. Tyle trwa okres wylęgania wirusowego zapalenia wątroby typu A, przez co zakażony jeszcze nie jest świadomy infekcji. Po tym czasie pojawia się uczucie ogólnego znużenia, utrata łaknienia, stany podgorączkowe oraz bóle mięśniowo-stawowe. U wielu osób pojawiają się wymioty, a czasem biegunka, co nęka w szczególności dzieci. W czasie trwania choroby, można zauważyć, że jaśnieje stolec i ciemniej mocz, aż do koloru ciemnego piwa. Dzieje się tak wskutek uszkodzenia czynności komórki wątrobowej. Przy wystąpieniu żółtaczki, która początkowo atakuje białkówkę oka, a następnie skórę ustępuje gorączka oraz poprawia się samopoczucie i wraca apetyt. Innymi objawami jest swędzenie skóry i przelotne zmiany wysypkowe.

Uciążliwość, profilaktyka

W końcowym stadium choroby dotkliwymi objawami są pobolewanie żołądka i wątroby. Pomimo, że w większości przypadków wirusowe zapalenie wątroby typu A nie wymaga konkretnego leczenia, a wystarczy lekkostrawna dieta i odpoczynek zarówno fizyczny i psychiczny to żółtaczka pokarmowa może okazać się poważną chorobą. Zdarza się, że po początkowej poprawie występuje nawrót choroby, której objawy mogą trwać nawet 6 miesięcy, co jest niesamowicie uciążliwe.

Szczególnie dotyczy to osób dorosłych, których wirusowe zapalenie wątroby typu A zaatakowało ze wzmożoną siłą. Występuje wtedy większe ryzyko ciężkiego, zagrażającego życiu uszkodzenia wątroby. Są to jednak rzadziej spotykane przypadki. Najważniejsze, aby uniknąć wirusowego zapalenia wątroby typu A jest przestrzeganie zasad higieny. Profilaktycznie stosowane są również szczepienia ochronne. Są one zalecane głównie turystom wybierającym się do krajów afrykańskich i azjatyckich.

Zobacz również opis choroby: Wirusowe zapalenie wątroby typu A

Wirusowe zapalenie wątroby typu C: znany lek dostępny dla nowych pacjentów

Europejski Urząd ds. Leków (European Medicines Agency, EMA) rozszerzył swoje zatwierdzenie dla leku Pegasys plus rybawiryna w leczeniu przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C (HCV) u dzieci w wieku 5 lat i więcej, o czym poinformował komunikat firmy Roche, producenta farmaceutyku.... czytaj więcej

Alkohol powoduje raka wątroby i inne choroby tego narządu

Lekarze apelują, by pacjenci pamiętali o związkach między piciem alkoholu a rakiem wątroby i innymi chorobami tego organu. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy