Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy wirusowego zapalenia rogów przednich rdzenia kręgowego

Wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, zwale inaczej chorobą Heinego-Medina, albo Poliomyelitis (Polio), jest to zakaźna, ostra choroba neurologiczna wywołana przez wirusa polio. Zarażenie się wirusem jest możliwe drogą pokarmową i kropelkową. Okres wylęgania się choroby wynosi średnio od tygodnia do trzech tygodni.

Zobacz również opis choroby: Wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego

Wyróżnia się kilka postaci objawów klinicznych zakażenia wirusem polio.

1. Postać zakażenia bezobjawowego

2. Postać poronna – charakteryzująca się typowymi objawami: ból głowy, gorączka, biegunka bądź zaparcia,
wymioty, rozdrażnienie, obfite pocenie się, szybkie męczenie się.

3. Postać septycznego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych – ustępują zazwyczaj samoistnie i bez większych powikłań,

4. Postać porażeniowa – porażenie pojawia się w ciągu kilku pierwszych dni choroby wraz z wysoką gorączką. Porażenie obejmuje mięśnie tułowia i kończyn. Zazwyczaj występują niesymetrycznie, choć zdarzają się przypadki porażenia obu kończyn dolnych czy górnych, a nawet wszystkich naraz.

Niedowłady mają charakter trwały, ale też mogą się cofać w różnym stopniu po tygodniach lub nawet miesiącach od wystąpienia choroby. Towarzyszy temu światłowstręt, gorączka, wymioty, bóle i brak siły w mięśniach. Postać porażenna może doprowadzić do zgonu. 

5. Zespół poporażenny, PPS (Post Polio Syndrome) – dotyka osób, które przebyły postać porażeniową choroby. Rozwija się po 30-40 latach po przebytej chorobie.

Towarzyszy temu zmęczenie, osłabienie, bóle mięśni, bóle stawów, zniechęcenie, męczliwość, drżenia pęczkowe, kurcze mięśni, zaburzenia chodu, problemy ze snem, zaburzenia oddychania, problemy z połykaniem i zanik mięśni.

Autor:

Natalia Ul

Zobacz również opis choroby: Wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego

Objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

O zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych mówimy wówczas, gdy stan zapalny obejmuje opony ochronne pokrywające mózg. Zapalanie opon mózgowo-rdzeniowych przebiega dwutorowo, w zależności od przyczyny choroby. Najbardziej niebezpieczne jest zapalenie bakteryjne, w przypadku którego konieczne jest przyjmowanie antybiotyków dożylnych.... czytaj więcej

Objawy ostrego zapalenia rogów przednich rdzenia

Ostre zapalenie rogów przednich rdzenia (inaczej choroba Heine - Medina) jest schorzeniem wirusowym obejmującym komórki ruchowe. Za wywołanie choroby odpowiedzialny jest wirus polio. Zarażenie wirusem następuje drogą pokarmową. Wirus, który dostaje się do organizmu człowieka rozmnaża się w jelicie a następnie przedos... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy