Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy wirusowego zapalenia rogów przednich rdzenia kręgowego

Wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, zwale inaczej chorobą Heinego-Medina, albo Poliomyelitis (Polio), jest to zakaźna, ostra choroba neurologiczna wywołana przez wirusa polio. Zarażenie się wirusem jest możliwe drogą pokarmową i kropelkową. Okres wylęgania się choroby wynosi średnio od tygodnia do trzech tygodni.

Zobacz również opis choroby: Wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego

Wyróżnia się kilka postaci objawów klinicznych zakażenia wirusem polio.

1. Postać zakażenia bezobjawowego

2. Postać poronna – charakteryzująca się typowymi objawami: ból głowy, gorączka, biegunka bądź zaparcia,
wymioty, rozdrażnienie, obfite pocenie się, szybkie męczenie się.

3. Postać septycznego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych – ustępują zazwyczaj samoistnie i bez większych powikłań,

4. Postać porażeniowa – porażenie pojawia się w ciągu kilku pierwszych dni choroby wraz z wysoką gorączką. Porażenie obejmuje mięśnie tułowia i kończyn. Zazwyczaj występują niesymetrycznie, choć zdarzają się przypadki porażenia obu kończyn dolnych czy górnych, a nawet wszystkich naraz.

Niedowłady mają charakter trwały, ale też mogą się cofać w różnym stopniu po tygodniach lub nawet miesiącach od wystąpienia choroby. Towarzyszy temu światłowstręt, gorączka, wymioty, bóle i brak siły w mięśniach. Postać porażenna może doprowadzić do zgonu. 

5. Zespół poporażenny, PPS (Post Polio Syndrome) – dotyka osób, które przebyły postać porażeniową choroby. Rozwija się po 30-40 latach po przebytej chorobie.

Towarzyszy temu zmęczenie, osłabienie, bóle mięśni, bóle stawów, zniechęcenie, męczliwość, drżenia pęczkowe, kurcze mięśni, zaburzenia chodu, problemy ze snem, zaburzenia oddychania, problemy z połykaniem i zanik mięśni.

Autor:

Natalia Ul

Zobacz również opis choroby: Wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego

Objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

O zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych mówimy wówczas, gdy stan zapalny obejmuje opony ochronne pokrywające mózg. Zapalanie opon mózgowo-rdzeniowych przebiega dwutorowo, w zależności od przyczyny choroby. Najbardziej niebezpieczne jest zapalenie bakteryjne, w przypadku którego konieczne jest przyjmowanie antybiotyków dożylnych.... czytaj więcej

Objawy ostrego zapalenia rogów przednich rdzenia

Ostre zapalenie rogów przednich rdzenia (inaczej choroba Heine - Medina) jest schorzeniem wirusowym obejmującym komórki ruchowe. Za wywołanie choroby odpowiedzialny jest wirus polio. Zarażenie wirusem następuje drogą pokarmową. Wirus, który dostaje się do organizmu człowieka rozmnaża się w jelicie a następnie przedos... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności