Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy trypanosmozy amerykańskiej

Trypanosomoza amerykańska (tzw. choroba Chagasa) jest chorobą tropikalną występującą w Ameryce Północnej (głównie wiejskie tereny Meksyku) oraz Ameryce Południowej. Wywołuje ją świdrowiec Trypanosoma cruzi przenoszony przez pluskwiaki.

Zobacz również opis choroby: Trypanosomoza amerykańska

Do zarażenia dochodzi najczęściej poprzez ukąszenie owada. Obok powstałej w wyniku ugryzienia rany pozostawia on swoje odchody, które następnie przenosimy do rany drapiąc ją.

Zakażenie pasożytem może nastąpić także w wyniku transfuzji krwi lub przeszczepu narządów oraz poprzez spożycie zainfekowanych pokarmów. Liczne są przypadki zarażenia płodu przez łożysko i podczas karmienia mlekiem matki.

Objawy trypanosomozy zależne są od jej aktualnego stadium, przyjmuje bowiem postać ostrą i przewlekłą. W przypadku fazy ostrej objawy są przejściowe, a niektórzy pacjenci przechodzą ją bardzo łagodnie.

Podstawowe symptomy świadczące o tym, że mogliśmy zostać zarażeni Trypanosomą cruzi to zaczerwienione guzki pojawiające się po ukąszeniu oraz tzw. objaw Romany, czyli obrzęk występujący wokół oka i na powiece, zapalenie spojówek i powiększenie przyusznych węzłów chłonnych (oznacza to, iż ugryzienie miało miejsce właśnie w okolicy oka).

Częstym objawem jest również gorączka, ból głowy, nudności, wymioty, biegunka, zmęczenie, a także powiększenie wątroby lub śledziony. Wskaźnik śmiertelności podczas tej fazy jest stosunkowo niski, wynosi bowiem ok 5%.

Postać ostra ułatwia wykrycie we krwi pasożytów, a leczenie przynosi dużo lepsze efekty, choć nie opracowano dotąd metody dającej stuprocentową pewność wyleczenia, która jednocześnie nie powodowałaby szeregu działań niepożądanych. 

Po przejściu fazy ostrej trwającej zazwyczaj 4-6 tygodni choroba przechodzi w stan utajony, a u 10-30% pacjentów przyjmuje postać przewlekłą. Oznacza to, że u 70-90% zarażonych nigdy już nie pojawią się objawy związane z trypanosomozą amerykańską, natomiast u pozostałych mogą się one ujawnić nawet kilkadziesiąt lat po zarażeniu.

Choroba zajmuje zazwyczaj serce, układ trawienny lub nerwowy. W zależności od tego różne są objawy fazy przewlekłej. Jeśli doszło do zajęcia mięśnia sercowego występują takie symptomy jak nieregularna praca i kołatanie serca, ból zamostkowy, duszności powodowane przez niewydolność krążenia oraz zawroty głowy.

Przy objęciu przez trypanosomozę układu trawiennego zazwyczaj dochodzi do powiększenia niektórych jego części, na ogół przełyku i jelita grubego.

Pojawiają się trudności z przełykaniem i oddychaniem, przewlekłe zaparcia i bóle żołądka, kaszel, czkawka, ulewanie pokarmu, ból w klatce piersiowej, a czasem także aspiracja treści żołądkowej, co w efekcie prowadzi do zachłystowego zapalenia płuc.

Uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego objawia się z kolei demencją. Leczenie podczas fazy przewlekłej ma charakter objawowy, nie jest już bowiem możliwe usunięcie przyczyn choroby.

Można zatem zalecić pacjentowi zażywanie leków przeciwarytmicznych lub jeśli trypanosomoza dotknęła układ trawienny przeprowadzić odpowiedni zabieg chirurgiczny. Przewlekła niewydolność serca spowodowana zarażeniem Trypanosomą cruzi kwalifikuje pacjenta do przeszczepu serca.

Wciąż nie wynaleziono szczepionki, która chroniłaby przed chorobą Chagasa. Z tego powodu najważniejsza jest profilaktyka. W krajach z rozpowszechnioną trypanosomozą stosuje się farby i spraye zwalczające pluskwiaki. Są to jedynie środki doraźne.

Aby całkowicie zlikwidować ryzyko zachorowania należy przede wszystkim poprawić warunki mieszkaniowe i higieniczne. Turyści natomiast powinni zaopatrzyć się w moskitiery jeśli nie nocują w hotelu o wyższym standardzie oraz szczególnie dbać o higienę.

Zobacz również opis choroby: Trypanosomoza amerykańska

44 - letni płód znaleziony we wnętrzu kobiety

84 ? letnia Brazylijka, która udała się do lekarza z powodu bólu miednicy doznała szoku. Lekarz badając ją stwierdził, że w jej wnętrzu jest 44-letni płód. czytaj więcej

Test krwi przewidujący rozwój raka piersi

Prosty test krwi, który pozwoli na bardzo wczesną identyfikację pacjentek najbardziej zagrożonych rozwojem nowotworu piersi, to możliwe? Przewidzieć rozwój raka piersi, zanim ten rozprzestrzeni się na inne części ciała – taki jest cel testu krwi użytego po raz pierwszy we wczesnym stadium choroby.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy