Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy trichinellozy

Inne nazwy objawów choroby: Objawy włośnicy;

Włośnica, która nazywana jest również trichinellozą wywoływana jest przez obłego pasożyta, tzw. włośnia krętego. Objawy choroby mają duży związek z samym stopniem inwazji. Są zależne od intensywności choroby. Poza tym wpływa na nie ogólny stan biologiczny człowieka. Włośnica w efekcie prowadzić może do ciężkich powikłań, a niekiedy nawet do śmierci.

Zobacz również opis choroby: Trichinelloza

Jakie są objawy włośnicy?

- Pierwszy etap choroby charakteryzuje się tym, że przebiega bezobjawowo. Trwa to 4-10 dni.

- W fazie zarażenia, w której pasożyt przebywa w jelicie i wytwarza larwy zaobserwować można wysoką gorączkę, nudności i wymioty. Charakterystycznymi objawami tej fazy są również zaburzenia żołądkowo - jelitowe.

- W etapie, w którym larwy dostają się do krwiobiegu pojawiają się bóle mięśni, głowy, kości oraz osłabienie. W niektórych przypadkach dochodzi także do wystąpienia wysokiej gorączki. Mogą pojawić się dreszcze, silne pocenie oraz majaczenie. Niekiedy mamy również do czynienia z obrzękiem twarzy i powiek oraz zaburzeniami żołądkowo - jelitowymi. Czasami pojawiają się również alergiczne zmiany skórne. Ten etap następuje po 8 dniach od wdania się zakażenia i trwa przez 1-2 tygodni. W nielicznych przypadkach następuje wydłużenie tej fazy nawet do 7 tygodni.

- W kolejnej fazie larwy osiedlają się w mięśniach. Wtedy pojawiają się przede wszystkim bóle mięśni, które mogą być mylone z bólami reumatycznymi. W miejscu, w którym znajdują się larwy pojawiają się nacieki zapalne. Z czasem wytwarzają się, tzw. wągry, które po kilku latach ulegają zwapnieniom.

 

Zobacz również opis choroby: Trichinelloza

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności