Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy stopy madurskiej

Stopa madurska to bardzo groźna choroba zakaźna skórki i tkanki podskórnej. Przebiega ona niekiedy także wzdłuż mięśni, kości i sąsiadujących narządów. Wywoływana jest przez promieniowce lub grzyby prawdziwe, jednak tylko przez niektóre gatunki.

Zobacz również opis choroby: Stopa madurska

Jak wskazuje sama nazwa dotyczy ona dolnych kończyn, ale może także zająć inne części ciała. Warto także zauważyć, że dzieli się ona na dwa rodzaje antinomycetoma i eumycetoma. Jak rozpoznać czy mamy do czynienia z tą chorobą? Objawów jest naprawdę wiele, ale jeśli nie jesteśmy ich pewni warto udać się do lekarza.

Charakterystyczne dla obu rodzajów mycetoma jest zaatakowanie stóp. Wygląda to tak, że zaczynają powstawać na nich obrzęki, guzowate nacieki, a także da się zauważyć obecność licznych przetok, które powodują spore zniekształcenia tej części ciała.

Na samym początku zmiana jaka zachodzi to pojawienie się guzka lub obrzmienia. Powoli się to rozszerza, a po rozmiękczeniu wytwarza przetoki, czyli połączone narządy. Tak zakażona stopa jest zdeformowana, obrzmiała, a jej skóra pokryta jest guzowatymi wykwitami perforowana przez ujście przetok. Zdarzają się nietypowe przypadki, że proces chorobowy rozprzestrzenia się po całym ciele.

Jednak z reguły ogranicza się on do jednego miejsca na kończynie. Niekiedy jak na przykład w przypadku zakażeniem Pseudoalescheria boydii może dojść do zakażenia narządów wewnętrznych. Głównie narażona na to są płuca. Oczywiście najważniejsze w procesie leczenia jest dokładnie określenie patogenu, który zaatakował organizm.

Można tego dokonać poprzez badanie ropy i wysięku. Charakterystyczne ziarna utworzone przez neutrofile i tkankę ziarniniakową, a w głównej mierze ich morfologia pozwalają na dokładne rozpoznanie przyczyny choroby. Dopiero wówczas można zabrać się za skuteczne leczenie. W przypadku eumycetoma, która jest zdecydowanie groźniejsza momentami jest już jednak za późno na usunięcie choroby z organizmu.

Wówczas trzeba zdecydować się na amputację kończyny. Lecz antinomycetoma, czyli łagodniejsza odmiana zdarza się częściej, a do jej uleczenia wystarczą  antybiotyki. Połączenie amikacyny i kotrimoksazolu jest jednym z profesjonalnych sposobów pozbycia się grzybicy madurskiej.

Bardzo łatwo więc zauważyć objawy stopy madurskiej w swoim organizmie. Występowanie tej choroby to rejon krajów bardzo egzotycznych, jednak kiedy wyruszamy tam z wycieczką warto zapoznać się z dostępnymi szczepionkami.

W końcu oprócz tej, wyżej opisanej choroby, są tam jeszcze inne niespotykane u nas zakażenia. Stopa madurska może zostać dużo łatwiej wychwycona, głównie dlatego, że zmiany zachodzące na skórze są bardzo widoczne. Lecz nie można zwlekać z jej leczeniem, gdyż może się ona rozprzestrzenić w całym organizmie, a wówczas sytuacja stanie się dużo bardziej poważna.

Autor:

Karol Frankowski

Zobacz również opis choroby: Stopa madurska

Objawy stopy suszkowatej

Stopa suszkowata należy do chorób, których cechą charakterystyczną jest zmiana wyglądu stopy. Upodobnia się ona do suszki, którą kiedyś stosowano do osuszenia atramentu. Schorzenie może doprowadzić do powstania modzeli na szczycie sklepienia. Choroba najczęściej ma uwarunkowania genetyczne. Przyczyną deformacji moż... czytaj więcej

Objawy grzybicy skóry

Grzybica skóry należy do chorób zakaźnych. Co istotne grzyby ją wywołujące są wszechobecne na ciele ludzkim, jednakże póki nie dochodzi do spadku odporności w organizmie, nie stanowią one zagrożenia. Dopiero odchylenia od normy we florze bakteryjnej przyczyniają się do rozwoju chorobotwórczych grzybów.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy