Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy sporotrychozy

Sporotrychoza to choroba wywołana grzybem dwufazowym Sporothrix schenckii. Zarażenie wśród ludzi występuje zwykle przez ukłucie się kolcami róży. Grzyb może także przenosić się przez glebę, rośliny, drewno czy zarażone zwierzęta.

Zobacz również opis choroby: Sporotrychoza

Choroba przeważnie przemieszcza się drogami chłonnymi. Rzadko zajmuje kości, płuca czy ośrodkowy układ nerwowy. Zainfekowane miejsce jest zwykle mocno zaczerwienione. Następuje także jego obrzęk. W miejscu zakażenia pojawia się wyciek ropny.

W ostatnim stadium rozwoju występują owrzodzenia. Choroba ta ma cztery postacie: limfatyczną (skupioną wokół dróg chłonnych), skórną umiejscowioną (występującą u większości chorych), skórną rozsianą oraz narządową. Dwie ostatnie występują bardzo rzadko. Najistotniejszym objawem przy sporotrychozie jest także powiększenie węzłów chłonnych w okolicy miejsca zakażenia.

Jeśli podejrzewamy u siebie sporotrychozę musimy zwrócić uwagę na wygląd zainfekowanych miejsc. Warto dokładnie obejrzeć ranę zanim zadecyduje się o wstępnej diagnozie. Pamiętajmy także o dokładnym sprawdzeniu węzłów chłonnych znajdujących się w okolicy zranienia.

W momencie kiedy nasze podejrzenia stają się klarowne, należy jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, gdzie zostaniemy skierowani na badania u lekarza chorób zakaźnych. Zwykle badanie polega na pobraniu tkanki z guzka na skórze lub pobraniu wymazu. Po wykonaniu posiewu na grzyba, lekarz potwierdzi diagnozę.

Leczenie sporotrychozy polega przede wszystkim na podaniu leków przeciwgrzybicznych takich jak itrakonazol czy amfoterycyna B. Lżejsze odmiany sporotrychozy leczy się jodkiem potasu lub sodu.

Jeśli natomiast mamy kontakt z chorym na sporotrychozę, pamiętajmy, aby nie dotykać zarażonych miejsc. Najlepiej unikać kontaktu ze skórą chorego do czasu wyleczenia schorzenia.

Autor:

Aleksandra Kozłowska

Zobacz również opis choroby: Sporotrychoza

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności