Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy rozlanego zapalenia powięzi z eozynofilią

Choroba zazwyczaj rozpoczyna się nagle i niespodziewanie. Jej wystąpienie poprzedza bardzo wysoka gorączka, a także bóle stawów, skóry czy mięśni.

Zobacz również opis choroby: Rozlane zapalenie powięzi z eozynofilią

Można również zauważyć obrzęki przedramion, dłoni, podudzia czy stóp. Skóra na całym naszym ciele ulega licznemu przebarwieniu lub odbarwieniu, staje się też napięta co może być przyczyną wystąpienia przykurczu w stawach kończyn. Chorzy odczuwają to i przyjęło się u nich swego rodzaju określenie jakoby skóra stała się zbyt ciasna.
   
Zmiany mają przeważne charakter symetryczny. Wtórnie ograniczeniu ulegają ruchy w stawach okolic zajętej skóry i tkanki podskórnej. Ponadto z objawów ogólnych pojawiają się stany podgorączkowe, osłabienie, utrata apetytu i złe samopoczucie. W niektórych przypadkach stwierdza się objawy neurologiczne w obrębie kończyn górnych, spowodowane uciskiem nerwów przebiegających w obrębie kanału nadgarstka.

Co więcej, obserwuje się zmiany skórne pod postacią nierówności powierzchni, przypominające skórkę pomarańczową, a także pobruzdowania na skórze, będące następstwem zajęcia procesem chorobowym głębszych warstw tkanki podskórnej i powięzi. W badaniach laboratoryjnych obserwuje się wzrost poziomu eozynofilów, przyspieszony odczyn opadania krwinek czerwonych (OB), a także wysoką aktywność enzymu aldolazy w surowicy krwi, a prawidłową aktywność enzymu kinazy keratynowej. Dodatkowo występują nieprawidłowości w badaniach mikroskopowych zmienionych chorobowo tkanek oraz w wynikach rezonansu magnetycznego obrazującego tkanki objęte schorzeniem. Objawy są więc bardzo poważne, a leczenie przebiega długo, od 9 do 12 miesięcy i nie zawsze kończy się pozytywnie.
   
Rozlane zapalenie powięzi czy choroba Schulmana to jedna z wciąż nieodkrytych chorób. Pojawia się ona znienacka i powoduje liczne zmiany w organizmie. W niektórych przypadkach konsekwencją mogą być długotrwałe problemy z przykuczem w obrębie stawów kończyn. Nie leczona sprawia, że problemy te będą występować nawet od 2 do 5 lat. Dlatego tak ważne jest robienie badań okresowych. Sami nie jesteśmy w stanie stwierdzić, że mamy do czynienia z tym schorzeniem. Jedynie wykwalifikowanyn lekarz może nam pomóc z tym przypadkiem, przepisując odpowiednie leki.

Autor:

Karol Frankowski

Zobacz również opis choroby: Rozlane zapalenie powięzi z eozynofilią

Objawy boreliozy

Borelioza jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie, które są przenoszone przez kleszcze. Bakteria Borrelii może rozwinąć się niemalże w każdym narządzie, stąd też jej dostanie się do organizmu może owocować poważnymi powikłaniami.... czytaj więcej

Brak snu sprzyja ubytkom tkanki mózgowej

To, że sen odrywa istotną role w ochronie zdrowia jest znane od dawna. Nowe badania sugerują, że sen chroni zdrowie również naszego mózgu. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności