Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy rozlanego zapalenia powięzi z eozynofilią

Choroba zazwyczaj rozpoczyna się nagle i niespodziewanie. Jej wystąpienie poprzedza bardzo wysoka gorączka, a także bóle stawów, skóry czy mięśni.

Zobacz również opis choroby: Rozlane zapalenie powięzi z eozynofilią

Można również zauważyć obrzęki przedramion, dłoni, podudzia czy stóp. Skóra na całym naszym ciele ulega licznemu przebarwieniu lub odbarwieniu, staje się też napięta co może być przyczyną wystąpienia przykurczu w stawach kończyn. Chorzy odczuwają to i przyjęło się u nich swego rodzaju określenie jakoby skóra stała się zbyt ciasna.
   
Zmiany mają przeważne charakter symetryczny. Wtórnie ograniczeniu ulegają ruchy w stawach okolic zajętej skóry i tkanki podskórnej. Ponadto z objawów ogólnych pojawiają się stany podgorączkowe, osłabienie, utrata apetytu i złe samopoczucie. W niektórych przypadkach stwierdza się objawy neurologiczne w obrębie kończyn górnych, spowodowane uciskiem nerwów przebiegających w obrębie kanału nadgarstka.

Co więcej, obserwuje się zmiany skórne pod postacią nierówności powierzchni, przypominające skórkę pomarańczową, a także pobruzdowania na skórze, będące następstwem zajęcia procesem chorobowym głębszych warstw tkanki podskórnej i powięzi. W badaniach laboratoryjnych obserwuje się wzrost poziomu eozynofilów, przyspieszony odczyn opadania krwinek czerwonych (OB), a także wysoką aktywność enzymu aldolazy w surowicy krwi, a prawidłową aktywność enzymu kinazy keratynowej. Dodatkowo występują nieprawidłowości w badaniach mikroskopowych zmienionych chorobowo tkanek oraz w wynikach rezonansu magnetycznego obrazującego tkanki objęte schorzeniem. Objawy są więc bardzo poważne, a leczenie przebiega długo, od 9 do 12 miesięcy i nie zawsze kończy się pozytywnie.
   
Rozlane zapalenie powięzi czy choroba Schulmana to jedna z wciąż nieodkrytych chorób. Pojawia się ona znienacka i powoduje liczne zmiany w organizmie. W niektórych przypadkach konsekwencją mogą być długotrwałe problemy z przykuczem w obrębie stawów kończyn. Nie leczona sprawia, że problemy te będą występować nawet od 2 do 5 lat. Dlatego tak ważne jest robienie badań okresowych. Sami nie jesteśmy w stanie stwierdzić, że mamy do czynienia z tym schorzeniem. Jedynie wykwalifikowanyn lekarz może nam pomóc z tym przypadkiem, przepisując odpowiednie leki.

Autor:

Karol Frankowski

Zobacz również opis choroby: Rozlane zapalenie powięzi z eozynofilią

Objawy boreliozy

Borelioza jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie, które są przenoszone przez kleszcze. Bakteria Borrelii może rozwinąć się niemalże w każdym narządzie, stąd też jej dostanie się do organizmu może owocować poważnymi powikłaniami.... czytaj więcej

Czy nieswoiste zapalenie jelit zwiększa ryzyko choroby nowotworowej? Zapobieganie. Chemoprewencja

Przewlekłe stany zapalne zwiększają ryzyko rozwoju nowotworu. Choroby zapalne jelit nie są wyjątkiem. Osoby borykające się z problemem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego oraz chorobą Leśniowskiego-Crohna są w grupie zwiększonego ryzyka rozwoju raka jelita.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy