Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy rozlanego zapalenia powięzi z eozynofilią

Choroba zazwyczaj rozpoczyna się nagle i niespodziewanie. Jej wystąpienie poprzedza bardzo wysoka gorączka, a także bóle stawów, skóry czy mięśni.

Zobacz również opis choroby: Rozlane zapalenie powięzi z eozynofilią

Można również zauważyć obrzęki przedramion, dłoni, podudzia czy stóp. Skóra na całym naszym ciele ulega licznemu przebarwieniu lub odbarwieniu, staje się też napięta co może być przyczyną wystąpienia przykurczu w stawach kończyn. Chorzy odczuwają to i przyjęło się u nich swego rodzaju określenie jakoby skóra stała się zbyt ciasna.
   
Zmiany mają przeważne charakter symetryczny. Wtórnie ograniczeniu ulegają ruchy w stawach okolic zajętej skóry i tkanki podskórnej. Ponadto z objawów ogólnych pojawiają się stany podgorączkowe, osłabienie, utrata apetytu i złe samopoczucie. W niektórych przypadkach stwierdza się objawy neurologiczne w obrębie kończyn górnych, spowodowane uciskiem nerwów przebiegających w obrębie kanału nadgarstka.

Co więcej, obserwuje się zmiany skórne pod postacią nierówności powierzchni, przypominające skórkę pomarańczową, a także pobruzdowania na skórze, będące następstwem zajęcia procesem chorobowym głębszych warstw tkanki podskórnej i powięzi. W badaniach laboratoryjnych obserwuje się wzrost poziomu eozynofilów, przyspieszony odczyn opadania krwinek czerwonych (OB), a także wysoką aktywność enzymu aldolazy w surowicy krwi, a prawidłową aktywność enzymu kinazy keratynowej. Dodatkowo występują nieprawidłowości w badaniach mikroskopowych zmienionych chorobowo tkanek oraz w wynikach rezonansu magnetycznego obrazującego tkanki objęte schorzeniem. Objawy są więc bardzo poważne, a leczenie przebiega długo, od 9 do 12 miesięcy i nie zawsze kończy się pozytywnie.
   
Rozlane zapalenie powięzi czy choroba Schulmana to jedna z wciąż nieodkrytych chorób. Pojawia się ona znienacka i powoduje liczne zmiany w organizmie. W niektórych przypadkach konsekwencją mogą być długotrwałe problemy z przykuczem w obrębie stawów kończyn. Nie leczona sprawia, że problemy te będą występować nawet od 2 do 5 lat. Dlatego tak ważne jest robienie badań okresowych. Sami nie jesteśmy w stanie stwierdzić, że mamy do czynienia z tym schorzeniem. Jedynie wykwalifikowanyn lekarz może nam pomóc z tym przypadkiem, przepisując odpowiednie leki.

Autor:

Karol Frankowski

Zobacz również opis choroby: Rozlane zapalenie powięzi z eozynofilią

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności