Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy półpaśca

Głównym objawem półpaśca są zmiany na skórze w postaci pęcherzyków wypełnionych płynem. Jednak zanim pojawi się ten objaw, z reguły poprzedzają go objawy zwiastujące. Najczęściej półpasiec objawia się na skórze tułowia, jednak może dotyczyć też innych części ciała. W nietypowych przypadkach, kiedy objawy dotyczą np. oczu, uszu lub nerwów ruchowych, lub też objawy dostrzegane są na całej skórze, wtedy istnieje zwiększone ryzyko ciężkiego przebiegu choroby.

Zobacz również opis choroby: Półpasiec

Objawy półpaśca przed pojawieniem się objawów na skórze

Pierwsze objawy półpaśca przypominają objawy przeziębienia. Gdy wirus odpowiedzialny za półpaśca (Varicella zoster virus ? VZV), który do tej pory przebywał w postaci utajonej w organizmie, zaczyna się reaktywować, może to powodować bóle mięśniowe, bóle głowy oraz bóle gardła. W tym okresie chorzy skarżą się na złe samopoczucie. Pierwszym objawem półpaśca może być również gorączka. Tego rodzaju pierwsze symptomy półpaśca nie występują u wszystkich, u których dochodzi do reaktywacji wirusa. Choroba u niektórych pacjentów manifestuje się jedynie zmianami skórnymi oraz objawami bezpośrednio związanymi z pojawieniem się tych zmian.

Półpasiec manifestuje się również objawami neurologicznymi. Zalicza  się do nich ból umiejscowiony zwykle po jednej stronie ciała lub twarzy w obrębie jednego dermatomu. Ból może mieć charakter ciągły lub przerywany. Może być częsty lub sporadyczny. Pacjenci określają go jako piekący, pulsujący, kłujący. Ból zwiastujący wysypkę w wyniku reaktywacji  Varicella zoster virus może być wyzwalany jedynie przez dotyk. Może on pojawiać się zarówno w nocy, jak i w dzień. Dolegliwości bólowe pojawiają się w wyniku stanu zapalnego zwojów nerwowych i podrażnienia nerwów czuciowych. Ból neurologiczny może być poprzedzony podrażnieniem i nadwrażliwością skóry.

Wśród objawów półpaśca pojawiających się w okresie zwiastunowym wymienia się również świąd skóry lub uczucie mrowienia ale także inne parestezje.

Wszystkie te objawy występują przed pojawieniem się wysypki. Ten zespół dolegliwości nazywany jest okresem objawów zwiastunowych. Dotyczą one 70-80% chorych na półpaśca. Objawy te pojawiają się na 3-4 dni przed pojawieniem się wykwitów skórnych i niekiedy utrzymują się ponad tydzień po ich wystąpieniu. Szacuje się, że u 20 do 50% chorych ból utrzymuje się ponad 30 dni licząc od początku choroby. W takiej sytuacji uznaje się, że pacjenta dotyczy najczęstsze powikłanie półpaśca - neuralgia połpaścowa. O tym powikłaniu świadczy również ból, który pojawił się ponownie po 4 tygodniach. Tego typu ból może trwać miesiącami, a nawet latami.

Objawy półpaśca - pęcherze na skórze

Pęcherze pojawiają się w miejscach, w których pojawił się wcześniej ból zwiastujący objawy skórne. Są one wypełnione płynem. Mają one twardą pokrywę. Wysypka najczęściej występuje na tułowiu wzdłuż nerwu międzyżebrowego. Zmiany skórne mogą mieć też charakter rozsiany i obejmować wiele dermatomów. W takiej sytuacji objawy skórne półpaśca ciężko odróżnić od objawów ospy wietrznej. Jednak najczęściej pęcherzyki pojawiające się na skórze dotyczą jednego dermatomu i nie przekraczają linii środkowej ciała. Z tego też powodu wzięła się nazwa choroby - półpasiec.

Przed pojawieniem się pęcherzyków pojawiają się czerwone plamy na skórze. Bardzo łatwo jest przeoczyć ten objaw, ponieważ utrzymuje się on krótko. W dalszej kolejności pojawiają się w tych miejscach skupiska grudek. Po 1-2 dniach z grudek powstają pęcherzyki. Po upływie 4-5 dni pęcherzyki pękają. Powstają bolesne nadżerki i owrzodzenia, które po upływie 7-10 dni pokrywają się strupami. Wykwity pojawiają się rzutami przez około 7 dni.  Strupy pozostają na skórze przez 3-4 tygodnie i po tym czasie odpadają. Pozostałością po odpadniętych strupach mogą być blizny. Ważne jest, aby zmian skórnych nie drapać, co może być trudne, gdyż pacjenci skarżą się na świąd wykwitów. W miejscu, w którym zlokalizowane były pęcherzyki mogą  pozostać przebarwienia lub odbarwienia skórne.

W okresie pojawienia się zmian skórnych objawem towarzyszącym jest ból i świąd. Charakterystyka tych objawów jest taka, jak w okresie objawów zwiastujących. Półpasiec w tym czasie u części chorych może objawiać się gorączką, bólem głowy, uczuciem zmęczenia i gorszego samopoczucia.

Objawy związane z rzadszymi postaciami półpaśca

Półpasiec może powodować zmiany zlokalizowane w okolicy skóry czoła i powiek. Wirus atakuje spojówkę i rogówkę oka. W takim przypadku mamy do czynienia z półpaścem ocznym, który jest bardziej niebezpieczny, w porównaniu z półpaścem manifestującym się na skórze tułowia. Nieleczony półpasiec oczny może doprowadzić do upośledzenia widzenia, a nawet do ślepoty.

Kolejną postacią choroby jest półpasiec uszny. Objawia się powstaniem pęcherzy na skórze małżowiny usznej oraz okolicy zamałżowinowej.  Zmiany obejmują także  przewód słuchowy zewnętrzny oraz błonę bębenkową. Objawy półpaśca usznego to silny ból ucha, szum uszny, niedosłuch i zawroty głowy. W wyniku półpaśca usznego może się pojawić obwodowe porażenie nerwu VII ? zespół Ramsaya Hunta - obwodowy niedowład nerwu twarzowego.

Reaktywacja wirusa ospy wietrzne i półpaśca (VZV) może wywołać zmiany skórne obejmująca całą skórę. Zmiany przypominają wtedy ospę wietrzną, jednak uogólnionym wykwitom półpaścowym towarzyszy ból, często zapalenie płuc, zapalenie wątroby oraz zapalenie mózgu. Półpasiec, który objawia się zmianami na całej skórze, nazywany jest półpaścem rozsianym. Ta postać choroby występuje głównie u osób chorych na chłoniaka Hodgkina (ziarnica złosliwa) lub chłoniaki nieziarnicze.

Półpasiec z reguły nie nawraca. Jeżeli pojawiają się nawroty, to świadczyć to może o nowotworze złośliwym lub o zaburzeniach odporności komórkowej.  Nawroty półpaśca występują u mniej niż 5% pacjentów, którzy chorowali na tę chorobę w przeszłości.

Jeżeli wirus zajmie nerwy ruchowe, wtedy choroba może objawiać się niedowładem, najczęściej dotyczącym kończyn. Do zajęcia nerwów ruchowych dotyczy od 5-15% pacjentów. Do porażeń, za które może być odpowiedzialny półpasiec zalicza się m.in. porażenie Bella (niedowład nerwu twarzowego) oraz wspomniany już wyżej zespół Ramsaya Hunta. Objawem półpaśca może być również zaburzenie wrażeń smakowych oraz zaburzenia wydzielania łez i śliny.

Zobacz również opis choroby: Półpasiec

Bolesne zmiany na żołędzi i napletku

W obrębie żołędzi i napletka mogą pojawić się różnego rodzaju bolesne zmiany. Mogą to być pęcherzyki, grudki, złuszczenia lub po prostu bolesne zaczerwienianie. Zmianom może towarzyszyć świąd. Wspólnym mianownikiem tych zmian jest ich bolesność, lecz każda z nich jest objawem innej choroby.... czytaj więcej

Objawy cukrzycy widoczne na skórze

Cukrzyca manifestuje się szeregiem zmian umiejscowionych na skórze. Często problemy skórne mogą być pierwszym objawem cukrzycy lub zwiastować chorobę. Zwykle jednak objawy skórne są powikłaniem cukrzycy już istniejącej, najczęściej niewyrównanej.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy