Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy przeziębienia

Objawy przeziębienia zazwyczaj mają łagodny przebieg. Dotyczą górnych dróg oddechowych. Infekcja manifestuje się nieżytem nosa oraz zapaleniem gardła. Objawy najczęściej towarzyszące chorobie przeziębieniowej to m.in.  katar, kaszel, ból gardła, ból głowy i mięśni, gorączka. Objawy te nie zawsze wszystkie występują razem.

Zobacz również opis choroby: Przeziębienie - choroba przeziębieniowa

Kolejność występowania objawów

Objawy pojawiają się zwykle po 1-2 dniach od zainfekowania organizmu wirusem. Szczyt nasilenia objawów choroby przeziębieniowej przypada na 3-4 dzień . Pierwsze symptomy przeziębienia to uczucie osłabienia , które można określić jako złe samopoczucie . W początkowej fazie choroby nie mamy jeszcze do czynienia z katarem ale pacjenci odczuwają dyskomfort w nosie - suchość, swędzenie, co może skutkować kichaniem. Na dalszym etapie pojawiają się dolegliwości związane z działaniem wirusa na błonę śluzową gardła. Stąd też pojawia się ból gardła , zdarza się również chrypka. W pierwszych dniach choroby możemy wystąpić stan podgorączkowy . Gorączka jest niewielka - między 37 °C a 38°C. W dalszej kolejności pojawia się katar i kaszel . Kaszel nie zawsze musi wystąpić. Przeziębienie może nie objawiać się kaszlem. Podobnie gorączka może nie wystąpić - przeziębienie można przebyć bezgorączkowo. Objawy powinny samoistnie ustąpić po 7-10 dniach.

Charakterystyka objawów przeziębienia

Ból odczuwany podczas przeziębienia

W trakcie choroby przeziębieniowej osoba zainfekowana wirusem odczuwa ból głowy i ból mięśni . W związku z działaniem wirusa w obszarze gardła chorzy skarżą się na ból gardła i drapanie . Tego typu dolegliwości bólowe mogą lecz nie musza wystąpić. Kiedy bóle głowy i mięśni towarzyszące chorobie, są bardzo nasilone, wtedy może to świadczyć, że nie jest to przeziębienia ale są to objawy grypy . Istotne w odróżnieniu grypy od przeziębienia jest to, z jaka wysoka gorączka towarzyszy chorobie. (Więcej na temat odróżnienia objawów grypowych od objawów przeziębienia w ostatniej części tego artykułu).

Gorączka w trakcie przeziębienia

Jak już wyżej zostało wspomniane gorączka nie jest objawem charakterystycznym dla przeziębienia. Chorobę można przebyć bezgorączkowo . Jeżeli dochodzi do wzrostu temperatury, to zazwyczaj dzieje się tak w pierwszych dniach choroby. Temperatura nie jest wysoka . Zazwyczaj mieści się miedzy 37 °C a 38°C. Gorączka ma łagodny przebieg. Oznacza to, że nie pojawia się nagle i po jej chwilowym obniżeniu nie obserwuje się gwałtownego jej wzrostu. Taki przebieg gorączkowania pozwala odróżnić przeziębienie od innych groźniejszych wirusowych infekcji, jak np. grypa. Gorączce w trakcie przeziębienia mogą towarzyszyć dreszcze.

Jak wygląda katar podczas przeziębienia?

Katar nie musi pojawić się już w pierwszym dniu choroby. Początkowo mamy do czynienia z drapaniem w nosie, odczuciem suchości. Wirus działa na błonę śluzowa nosa i jest to odczuwalne dla osoby zainfekowanej. Nieżyt nosa spowodowany przeziębieniem na początku ma charakter wodnistej wydzieliny . Wydzielina spływa także po tylnej ścianie gardła, powodując tym samym dyskomfort i drapanie w gardle. W efekcie niedrożności pojawia się uczucie zatkania nosa , dyskomfort w oddychaniu. To z kolei rzutuje na zmniejszenie zdolności odczuwania zapachów. Niedrożności towarzyszy kichanie .

Wydzielina która w początkowym okresie przeziębienia jest wodnista , z czasem staje się gęstsza . Ten gęsty katar może być koloru żółtego, zielonkawego, a nawet ropnego. Tego typu katar jest typowy dla infekcji bakteryjnych, jednak w tym przypadku wcale o tym nie świadczy. Zabarwienie i konsystencja wydzieliny z nosa podczas przeziębienia w późniejszym jego etapie, świadczy o działaniu naszego układu odpornościowego. Zabarwienie wydzielinie nadają białe krwinki (leukocyty), które walczą z infekcją.

Przeziębienie a objawy ze strony gardła

Podczas przeziębienia wirus atakuje gardło. Ma to swoje konsekwencje w postaci zaczerwienienia gardła oraz pojawieniu się grudek zapalnych . Grudki można zaobserwować na tylnej ścianie gardła. Infekcja może niekiedy objawiać się grudkami lub pęcherzykami na łukach podniebnych. Na tylnej ścianie gardła można zaobserwować wydzielinę.

Podobnie jak z katarem, który na początku jest wodnisty a na późniejszym etapie staje się gęsty, również zmienia się charakter kaszlu. W pierwszym etapie przeziębienia kaszel określić można jako suchy , z czasem przechodzi w kaszel wilgotny . Jak już zostało wyżej wspomniane podczas przeziębienia kaszel może w ogóle nie wystąpić. Jeżeli już będziemy mieć do czynienia z tym objawem przeziębienia, to może się on utrzymywać nawet przez 2-3 tygodnie.

Objawy przeziębienia spowodowanego adenowirusami i enterowirusami

Najczęściej za przeziębienie odpowiedzialne są rynowirusy i koronawirusy. Rzadziej są to adenowirusy i enterowirusy, np. Coxsackie.  Kiedy jednak dojdzie do infekcji tego typu wirusami, dodatkowymi objawami może być osutka skórna , a w przypadku adenowirusów, dodatkowo jeszcze zapalenie spojówek .

Najczęściej zapalenie spojówek towarzyszące przeziębieniu można zaobserwować wśród dzieci. Objawem zapalenia spojówek, które zostało wywołane przez wirusa, jest wodnista wydzielina z oka . W przypadku bakteryjnego podłoża zapalenia spojówek wydzielina jest najczęściej ropna, gęsta. Wodnista wydzielina świadczy więc o wirusowym podłożu choroby.

Osutkę skórną najogólniej można zdefiniować jako wysypka na skórze . Osutka może się pojawić w przebiegu niektórych chorób oraz jako reakcja na niektóre leki. Pojawienie się osutki skórnej jest symptomem, że mamy do czynienia z chorobą, u której źródeł tkwi zakażenie wirusowe. Tak więc, gdy za przeziębienie odpowiedzialne są adenowirusy lub enterowirusy, dodatkowym objawem w przebiegu tej choroby, może być wysypka skórna.

Jakie objawy mogą niepokoić?

Wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych, czyli nosogardła, jak również zatok przynosowych - czyli w istocie przeziębienie - nie jest groźną chorobą. Przede wszystkim należy podkreślić, że objawy mają przebieg łagodny i powinny same ustąpić. Kiedy jednak objawy towarzyszące przeziębieniu nie ustępują po 10 dniach powinno być to powodem do niepokoju. Watro wtedy udać się z wizytą do lekarza. Również gdy objawy nasilają się po upływie 5-6 dni . W typowym przeziębieniu do nasilenia objawów dochodzi w po 2-3 dniach.

W związku z tym, że powikłaniem przeziębienia może być bakteryjne zapalenie zatok przynosowych, bakteryjne zapalenie ucha środkowego oraz zapalenie płuc , do wizyty u lekarza powinny skłonić silne bóle głowy, bóle w okolicy nosa, szczęki oraz czoła , jak również pojawiający się ból ucha .

Objawem przeziębienia nie powinna być wysoka gorączka . Jeżeli temperatura utrzymuje się na poziomie powyżej 38 °C, możemy mieć do czynienia nie z przeziębieniem ale z poważniejsza chorobą. Podobnie gdy przez kilka dni utrzymuje się kaszel z odkrztuszaniem ropnej wydzieliny . Do niezwłocznego udania się na wizytę do gabinetu lekarskiego powinny skłonić napady duszności oraz świszczący oddech .

Objawy przeziębienia a objawy grypy - podobieństwa i różnice

Istnieje niebezpieczeństwo, że infekcja nie jest przeziębieniem ale zaatakował nas wirus odpowiedzialny za grypę. W związku z tym, że w dużej mierze objawy grypy mogą być podobne do objawów przeziębienia, warto wiedzieć jakie są różnice w manifestowaniu się tych chorób wirusowych.

Przede wszystkim w przeciwieństwie do przeziębienia grypa ma nagły przebieg . Już w pierwszym dniu "zwala chorego z nóg". Gorączka jest gwałtowna i wysoka . Temperatura podczas grypy może sięgać od 40?C  do 41?C. Charakterystyczne dla gorączki spowodowanej grypą jest to, że temperatura po chwilowym spadku potrafi gwałtownie ponownie wzrosnąć. U dzieci w trakcie gorączkowania mogą pojawić się dreszcze, majaczenia i drgawki . Objawem grypy może być również biegunka.

Podobnie jak w przeziębieniu objawem grypy w początkowym okresie jest suchy kaszel. Jednak z czasem przechodzi on w kaszel mokry z dużą ilością wydzieliny, utrzymującej się przez dłuższy czas. W przeziębieniu kaszel również przechodzi w mokry, jednak z mniejsza ilością wydzieliny. Niestety bardzo trudno jest odróżnić na podstawie tego objawu czy jest to cięższe przeziębienie czy grypa. Warto więc w przypadku wystąpienia mokrego kaszlu zachować szczególną ostrożność i podobnie jak jest to w przypadku grypy, przeleżeć chorobę i nie wychodzić z domu.

Objawem świadczącym, że nie mamy do czynienia z przeziębieniem, może być duże nasilenie dolegliwości bólowych . Przeziębienie podobnie jak grypa objawia się bólami mięśni i głowy. W przypadku grypy dodatkowo dochodzą bóle stawowe . Bóle są bardziej uogólnione i intensywne.

Warto wiedzieć, że leki stosowane na cięższe przypadki przeziębienia nie działają na wirusa grypy. Podobnie leki, które są stosowane jako przeciwgrypowe, nie będą skutecznie pomagać zwalczać wirusa, który jest odpowiedzialny za przeziębienie.

Zobacz również opis choroby: Przeziębienie - choroba przeziębieniowa

Wirusy przeziębienia pomogą w walce z rakiem?

Wirusy przeziębienia mają złą sławę, ale naukowcy z Salk Institute for Biological Studies wychodzą z teorią, że wirusy te mogą mieć pewną wartość w walce z nowotworami. czytaj więcej

Objawy zapalenia błony śluzowej nosa

Dolegliwość znana jest powszechnie jako katar sienny i większość osób myli ją z przeziębieniem. Abyś i ty nie popełniła w przyszłości tego błędu, przeczytaj poniższy artykuł. Uzyskasz  z niego wszystkie informacje, pozwalające odróżnić alergię od przeziębienia i umożliwi ewentualne jej leczenie.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy