Uciążliwe objawy
Innym objawem jest zmiana postaci stawowej o zindywidualizowanym obrazie zapalenia błony maziowej wyrostka łokciowego. Niemal zawsze jest poprzedzona pourazowym uszkodzeniem. Jej symptomami są bóle uciskowe oraz trudno ustępująca opuchlizna. Objawy i oznaki ujawniają się stopniowo w kilka tygodniu po urazie i obejmują lekkie stwardnienie kaletki z towarzyszącą nadwrażliwością na dotyk, zaczerwienienie i produkcję płynu surowiczo-krwistego.
Kolejną oznaką prototekozy są zakażenia układowe o charakterze infekcji oportunistycznych. Występują jednak u osób o mocno osłabionej odporności. Rozsiane prototekozy występują u osób z nowotworem, cukrzycą, AIDS lub po przeszczepie narządów. Organami szczególnie narażonymi na atak choroby są skóra, tkanka podskórna, otrzewna, jelita i śledziona.
Rozpoznanie
Rozpoznanie jest możliwe dzięki wykonaniu posiewu. Polega on na pobraniu materiału biologicznego od pacjenta i przeniesieniu go na odpowiednie podłoże mikrobiologiczne, które wspomaga rozwój i wzrost drobnoustrojów. W konsekwencji można uzyskać pojedyncze, odseparowane kolonie bakterii lub grzybów. Posiew jest podstawą do identyfikacji drobnoustrojów.
Inną metodą jest wykonanie histopatologii, która bada i rozpoznaje zjawiska mikroskopowe, które zachodzą w komórkach oraz tkankach organizmu przy różnych schorzeniach, w tym Prototekozie.
Leczenie
W leczeniu chorych dotkniętych Prototekozą wciąż brakuje jednej wystandaryzowanej metody terapeutycznej. Najczęściej stosowanym środkiem jest amfoterycyna B. Skuteczne jednak okazuje się również leczenie imidazolem. Jednak mimo wielu dostępnych metod terapii i leków, schorzenie często okazuje się bardzo ciężkie do wyleczenia. Niewielkie i zlokalizowane zmiany skórne nierzadko poddawane są interwencji ze strony chirurga, który wykonuje resekcję.
Autor:
Anna Tumiłowicz
Zobacz również opis choroby: Prototekoza
WHO niepokoi się chorobami niezakaźnymi, takimi jak cukrzyca oraz rak
Blisko dwie trzecie zgonów na całej planecie jest spowodowanych przez choroby niezakaźne, takie jak rak, cukrzyca, choroby serca oraz choroby płuc, które bardzo szybko postępują i kosztują miliardy dolarów gospodarkę światową każdego roku, uprzedza Organizacja Narodów Zjednoczonych w swoim nowym raporcie.... czytaj więcej
AIDS: nadzieja na całkowitą remisję choroby?
Być może naukowcom udało się postawić właśnie ogromny krok do przodu w walace z AIDS. Chodzi tutaj o nowy lek, najwyraźniej bez żadnych skutków ubocznych, który ma sprawiać, że wirus HIV wychodzi ze swojego ukrycia w stanie latencji. Ten wirus właśnie opiera się terapiom klasycznym.... czytaj więcej
Brak komentarzy