Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy papuzicy

Papuzica to groźne zakażenie, które zostało wywołane przez bakterie wewnątrzkomórkowe Chlamydia psittaci. Do zakażenia organizmu ludzkiego dochodzi najczęściej podczas kontaktu z ptactwem hodowlanym lub domowym. Choroba jest bowiem wywoływana przez ptaki (papugi, kanarki, indyki, kaczki, gołębie).

Zobacz również opis choroby: Papuzica

Można się uchronić przed zakażeniem, poprzez stosowanie ochronnej odzieży podczas kontaktów z ptactwem oraz dokładne oczyszczenie ciała z potencjalnych zarazków, zaraz po zakończeniu kontakt. Należy również regularnie i odpowiednio często usuwać ptasie odchody i myć klatki.

Ponadto bardzo ważne jest, aby w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych u zwierząt, unikać z nimi kontaktu, a poza tym zaleca się zastosowanie kwarantanny trwającej od 30 do 45 dni w przypadku kontaktu z ptactwem importowanym. 

Inne nazwy papuzicy to ornitoza lub psitakoza.

Jakie są objawy choroby?


Okres wylęgania się choroby zależy od odporności organizmu. Najczęściej ten czas wynosi od 5 do 14 dni i przebiega dwuetapowo.

Objawy, które pojawiają się podczas pierwszej fazy nie są zbyt specyficzne, łatwo je więc mylnie zdiagnozować. Jest to przede wszystkim podwyższona temperatura, która początkowo utrzymuje się poniżej 39°C, ale szybko się podwyższa w przypadku niepodjęcia leczenia.

Ponadto można zaobserwować dreszcze, poczucie zmęczenia i rozbicia, nadwrażliwość na światło (fotofobia) oraz bóle obejmujące mięśnie.

Może się również pojawić krwawienie z nosa, bóle brzucha oraz nudności, którym nierzadko towarzyszą wymioty. Czasami pojawiają się też objawy pobudzenia lub splątania.

Faza II obfituje w cięższe objawy, takie jak suchy i bolesny kaszel, krwioplucie oraz ból w klatce piersiowej. Również nie są to jednak symptomy, które mogą bezpośrednio świadczyć o wystąpieniu papuzicy.

Specyficznym objawem chorobowym, który nasuwaja podejrzenie ornitozy to wzdględna bradykardia, czyli spowolniona akcja serca w stosunku do podwyższonej temperatury ciała. Ponadto jest to również splenomegalia (powiększanie się śledziony) oraz hepatomegalia (powiększanie się wątroby), której niekiedy może towarzyszyć żółtaczka.

Ponadto można też zaobserwować bóle mięśni i zwiększenie się ich napięcia oraz plamy (wysypka) Hordera występujące na skórze twarzy

Zobacz również opis choroby: Papuzica

Choroba Alzheimera: badania idą do przodu

Międzynarodowa Konferencja na temat choroby Alzheimera została otwarta w Paryżu 17 lipca 2011 roku. Ponad 5 000 ekspertów zebrało się na pięć dni, aby wymienić się rezultatami swoich ostatnich badań nad chorobami neurodegeneracyjnymi, a w szczególności nad chorobą Alzheimera, która tak niepokoi wszystkich lekarzy, p... czytaj więcej

Szpiczak mnogi: badania nad rakiem pokazują, że wadliwe geny zwiększają zagrożenie chorobą

Geny danej osoby mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na pewien typ raka szpiku kostnego o 30%, jak zasugerowało nowe badanie. Odkrycia te, których dokonał zespół naukowców z instytutu badań nad rakiem Institute of Cancer Research (ICR), mogą poprowadzić do ulepszenia diagnozy oraz poprawy leczenia szpiczaka mnogiego.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności