Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy papuzicy

Papuzica to groźne zakażenie, które zostało wywołane przez bakterie wewnątrzkomórkowe Chlamydia psittaci. Do zakażenia organizmu ludzkiego dochodzi najczęściej podczas kontaktu z ptactwem hodowlanym lub domowym. Choroba jest bowiem wywoływana przez ptaki (papugi, kanarki, indyki, kaczki, gołębie).

Zobacz również opis choroby: Papuzica

Można się uchronić przed zakażeniem, poprzez stosowanie ochronnej odzieży podczas kontaktów z ptactwem oraz dokładne oczyszczenie ciała z potencjalnych zarazków, zaraz po zakończeniu kontakt. Należy również regularnie i odpowiednio często usuwać ptasie odchody i myć klatki.

Ponadto bardzo ważne jest, aby w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych u zwierząt, unikać z nimi kontaktu, a poza tym zaleca się zastosowanie kwarantanny trwającej od 30 do 45 dni w przypadku kontaktu z ptactwem importowanym. 

Inne nazwy papuzicy to ornitoza lub psitakoza.

Jakie są objawy choroby?


Okres wylęgania się choroby zależy od odporności organizmu. Najczęściej ten czas wynosi od 5 do 14 dni i przebiega dwuetapowo.

Objawy, które pojawiają się podczas pierwszej fazy nie są zbyt specyficzne, łatwo je więc mylnie zdiagnozować. Jest to przede wszystkim podwyższona temperatura, która początkowo utrzymuje się poniżej 39°C, ale szybko się podwyższa w przypadku niepodjęcia leczenia.

Ponadto można zaobserwować dreszcze, poczucie zmęczenia i rozbicia, nadwrażliwość na światło (fotofobia) oraz bóle obejmujące mięśnie.

Może się również pojawić krwawienie z nosa, bóle brzucha oraz nudności, którym nierzadko towarzyszą wymioty. Czasami pojawiają się też objawy pobudzenia lub splątania.

Faza II obfituje w cięższe objawy, takie jak suchy i bolesny kaszel, krwioplucie oraz ból w klatce piersiowej. Również nie są to jednak symptomy, które mogą bezpośrednio świadczyć o wystąpieniu papuzicy.

Specyficznym objawem chorobowym, który nasuwaja podejrzenie ornitozy to wzdględna bradykardia, czyli spowolniona akcja serca w stosunku do podwyższonej temperatury ciała. Ponadto jest to również splenomegalia (powiększanie się śledziony) oraz hepatomegalia (powiększanie się wątroby), której niekiedy może towarzyszyć żółtaczka.

Ponadto można też zaobserwować bóle mięśni i zwiększenie się ich napięcia oraz plamy (wysypka) Hordera występujące na skórze twarzy

Zobacz również opis choroby: Papuzica

Choroba Alzheimera: badania idą do przodu

Międzynarodowa Konferencja na temat choroby Alzheimera została otwarta w Paryżu 17 lipca 2011 roku. Ponad 5 000 ekspertów zebrało się na pięć dni, aby wymienić się rezultatami swoich ostatnich badań nad chorobami neurodegeneracyjnymi, a w szczególności nad chorobą Alzheimera, która tak niepokoi wszystkich lekarzy, p... czytaj więcej

Szpiczak mnogi: badania nad rakiem pokazują, że wadliwe geny zwiększają zagrożenie chorobą

Geny danej osoby mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na pewien typ raka szpiku kostnego o 30%, jak zasugerowało nowe badanie. Odkrycia te, których dokonał zespół naukowców z instytutu badań nad rakiem Institute of Cancer Research (ICR), mogą poprowadzić do ulepszenia diagnozy oraz poprawy leczenia szpiczaka mnogiego.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy