Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy ospy prawdziwej

Ospa prawdziwa (zwana też ospą czarną) jest zaraźliwą chorobą. Można zarazić się nią praktycznie tylko od człowieka – jest on naturalnym miejscem rozwoju tych wirusów. Ospę prawdziwą wywołuję wirus Variola.

Zobacz również opis choroby: Ospa prawdziwa

Okres wylęgania wirusów od momentu zarażenia trwa około 10-15 dni. Choroba ta charakteryzuje się wysoką śmiertelnością. W zależności od rodzaju choroby śmiertelność sięga 30% chorych, a przy niektórych odmianach nawet 95%.

W początkowej fazie choroby wirus czarnej ospy rozprzestrzenia się w węzłach chłonnych, szpiku kostnym i śledzionie. Warto podkreślić, że w początkowej fazie infekcji chory nie zaraża innych. Po tym okresie (8–16 dni) u chorego pojawia się wysoka gorączka, nieraz z zaburzeniami świadomości, złe samopoczucie, ból głowy i pleców. Rozpoczyna się okres wysypkowy. Na błonie śluzowej jamy ustnej i gardła oraz skórze twarzy i przedramion, a w końcu na kończynach dolnych, dłoniach i stopach pojawia się plamisto-grudkowa wysypka.

Dalej, po 2–3 dniach pojawia się w jednym "rzucie" charakterystyczna plamkowo-grudkowa wysypka, z czasem przechodząca w pęcherzykową przede wszystkim na twarzy i kończynach. Poprzedzają ją zmiany o podobnym charakterze umiejscowione w błonie śluzowej początkowego fragmentu układu trawiennego. Po kolejnych 10 dniach pęcherzyki przeradzają się w strupy, które samoistnie odpadają, pozostawiając szpecące blizny.
Do zgonu zazwyczaj dochodzi w drugim tygodniu choroby, gdy istnieje największe ryzyko uogólnionej infekcji zapalnej. Oczywiście objawy choroby mogą być łagodniejsze a śmierć występuje u osób nieszczepionych.

Istnieją również dwie postaci ospy – krwotoczna i złośliwa.

Postać krwotoczna zawsze prowadzi do zgonu. Po krótkim okresie występują nasilone objawy ogólnego niedomagania z bardzo wysoką gorączką, silnym bólem głowy i brzucha.

Postać złośliwa, powoduję również dużą śmiertelność. Charakteryzuje się nasilonymi objawami ogólnoustrojowymi oraz obecnością zlewnych wykwitów. W cięższych postaciach może dojść do masywnego złuszczania się dużych powierzchni naskórka.

Leczenie choroby prowadzone jest przez lekarza, wyłącznie objawowe. W przypadku nadkażeń bakteryjnych stosuje się antybiotykoterapię.

Autor:

Damian Nowaczek

Zobacz również opis choroby: Ospa prawdziwa

Ospa wietrzna: druga szczepionka od piątego roku życia?

Aby zapobiec przypadkom ospy wietrznej, narodowy instytut zdrowia publicznego w Quebeku (INSPQ, Institut national de santé publique du Québec) bada możliwość wprowadzenia drugiej dawki szczepionki przeciwko tej chorobie, dla wszystkich dzieci w wieku 5 lat, donosi La Presse .... czytaj więcej

Objawy niewydolności krążenia

Osoby chorujące na serce i mające problemy z układem krążenia mogą doprowadzić do wystąpienia niewydolności krążenia. Choroba ta powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie układu krążenia co jest spowodowane obniżoną  pracą minutową serca. Powoduje to niewystarczające zaopatrywanie tkanek w krew bogatą w tlen i substancję odżywcz... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy