Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy ospy prawdziwej

Ospa prawdziwa (zwana też ospą czarną) jest zaraźliwą chorobą. Można zarazić się nią praktycznie tylko od człowieka – jest on naturalnym miejscem rozwoju tych wirusów. Ospę prawdziwą wywołuję wirus Variola.

Zobacz również opis choroby: Ospa prawdziwa

Okres wylęgania wirusów od momentu zarażenia trwa około 10-15 dni. Choroba ta charakteryzuje się wysoką śmiertelnością. W zależności od rodzaju choroby śmiertelność sięga 30% chorych, a przy niektórych odmianach nawet 95%.

W początkowej fazie choroby wirus czarnej ospy rozprzestrzenia się w węzłach chłonnych, szpiku kostnym i śledzionie. Warto podkreślić, że w początkowej fazie infekcji chory nie zaraża innych. Po tym okresie (8–16 dni) u chorego pojawia się wysoka gorączka, nieraz z zaburzeniami świadomości, złe samopoczucie, ból głowy i pleców. Rozpoczyna się okres wysypkowy. Na błonie śluzowej jamy ustnej i gardła oraz skórze twarzy i przedramion, a w końcu na kończynach dolnych, dłoniach i stopach pojawia się plamisto-grudkowa wysypka.

Dalej, po 2–3 dniach pojawia się w jednym "rzucie" charakterystyczna plamkowo-grudkowa wysypka, z czasem przechodząca w pęcherzykową przede wszystkim na twarzy i kończynach. Poprzedzają ją zmiany o podobnym charakterze umiejscowione w błonie śluzowej początkowego fragmentu układu trawiennego. Po kolejnych 10 dniach pęcherzyki przeradzają się w strupy, które samoistnie odpadają, pozostawiając szpecące blizny.
Do zgonu zazwyczaj dochodzi w drugim tygodniu choroby, gdy istnieje największe ryzyko uogólnionej infekcji zapalnej. Oczywiście objawy choroby mogą być łagodniejsze a śmierć występuje u osób nieszczepionych.

Istnieją również dwie postaci ospy – krwotoczna i złośliwa.

Postać krwotoczna zawsze prowadzi do zgonu. Po krótkim okresie występują nasilone objawy ogólnego niedomagania z bardzo wysoką gorączką, silnym bólem głowy i brzucha.

Postać złośliwa, powoduję również dużą śmiertelność. Charakteryzuje się nasilonymi objawami ogólnoustrojowymi oraz obecnością zlewnych wykwitów. W cięższych postaciach może dojść do masywnego złuszczania się dużych powierzchni naskórka.

Leczenie choroby prowadzone jest przez lekarza, wyłącznie objawowe. W przypadku nadkażeń bakteryjnych stosuje się antybiotykoterapię.

Autor:

Damian Nowaczek

Zobacz również opis choroby: Ospa prawdziwa

Ospa wietrzna: druga szczepionka od piątego roku życia?

Aby zapobiec przypadkom ospy wietrznej, narodowy instytut zdrowia publicznego w Quebeku (INSPQ, Institut national de santé publique du Québec) bada możliwość wprowadzenia drugiej dawki szczepionki przeciwko tej chorobie, dla wszystkich dzieci w wieku 5 lat, donosi La Presse .... czytaj więcej

Objawy niewydolności krążenia

Osoby chorujące na serce i mające problemy z układem krążenia mogą doprowadzić do wystąpienia niewydolności krążenia. Choroba ta powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie układu krążenia co jest spowodowane obniżoną  pracą minutową serca. Powoduje to niewystarczające zaopatrywanie tkanek w krew bogatą w tlen i substancję odżywcz... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności