Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy ospy

Ospa jest jedną z najczęstszych chorób zakaźnych dotyczą głównie dzieci. Przebieg ma głównie łagodny, jednak może również dotknąć osoby dorosłe, a wtedy przebieg będzie miał cięższy charakter. Początkowo objawy ospy przypominają objawy chorób wirusowych.

Zobacz również opis choroby: Ospa

W początkowym stadium choroby pojawia się zazwyczaj gorączka, może być wysoka i osiągać nawet 40 °C. Innymi objawami wstępnymi jest zazwyczaj ostry ból głowy, pogorszenie samopoczucia, czasami pojawia się również biegunka. Są to objawy typowe dla chorób wirusowych, dlatego na początku możemy być zmyleni.

Po tych wstępnych symptomach pojawia się charakterystyczna wysypka na ciele. Wykwity skórne na początku obejmują zazwyczaj okolice tułowiu, później pojawiają się na szyi, twarzy i kończynach (chociaż te bardzo często pozostają wolne od wysypki).

Wysypka pojawia się zazwyczaj rzutami (2-3 rzutów) i przekształca się w trakcie rozwoju choroby i  w trakcie jej ustępowania. Zazwyczaj przechodzi przez następujące etapy:
  • najpierw objawia się w postaci małych, czerwonych plamek;
  • następnie przyjmuje postać grudek;
  • w kolejnym etapie grudki przekształcają się w pęcherzyki, które są wypełnione przejrzystym płynem;
  • gdy dochodzi do zmętnienia płynu, pęcherzyki przeistaczają się w krosty, które zapadają się od środka;
  • w końcowym etapie krosty wysychają i zamieniają się w strupy, które z kolei odpadają zazwyczaj po kilku dniach.
Etapy te trwają zazwyczaj przez 6 dni. Dodatkowo, najczęstszym objawem towarzyszącym wysypce jest bardzo silny świąd, który jednak najlepiej opanować, w celu uniknięcia wystąpienia blizn lub przebarwień skórnych.

Mocne swędzenie jest szczególnie dokuczliwe w nocy, dodatkowo przy wysokiej temperaturze. Podczas snu i przebudzeń również gorzej nam kontrolować odruch drapania się. Drapanie zmian skórnych dodatkowo może prowadzić do różnego rodzaju nadkażeń.

Ilość występujących wykwitów skórnych jest różna, może ich być kilkanaście, a nawet kilkaset, które są rozsypane po całym ciele. W rzadkich przypadkach wysypka może pojawić się w jamie ustnej, spojówkach i okolicach narządów rozrodczych.

Chociaż ospa ma zazwyczaj przebieg łagodny (szczególnie u dzieci), u osób dorosłych, z obniżoną odpornością, może mieć charakter ciężki, a w skrajnych przypadkach nawet prowadzić do śmierci.


Autor:

Dorota Bucka

Zobacz również opis choroby: Ospa

Ospa wietrzna: druga szczepionka od piątego roku życia?

Aby zapobiec przypadkom ospy wietrznej, narodowy instytut zdrowia publicznego w Quebeku (INSPQ, Institut national de santé publique du Québec) bada możliwość wprowadzenia drugiej dawki szczepionki przeciwko tej chorobie, dla wszystkich dzieci w wieku 5 lat, donosi La Presse .... czytaj więcej

Objawy ospy prawdziwej

Ospa prawdziwa (zwana też ospą czarną) jest zaraźliwą chorobą. Można zarazić się nią praktycznie tylko od człowieka – jest on naturalnym miejscem rozwoju tych wirusów. Ospę prawdziwą wywołuję wirus Variola. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy