Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy negleriozy

Neglerioza należy do najgroźniejszych chorób pasożytniczych, którymi może zarazić się człowiek. Pierwotniaki Naegleria folweri obecne w ośrodkowym układzie nerwowym powodują zapalenie mózgu i opon mózgowo- rdzeniowych.

Zobacz również opis choroby: Neglerioza

Człowiek zaraża się pierwotniakami poprzez jamę gardłowo- nosową. Bakterie przedostają się poprzez komórki węchowe do mózgu, powodując jego zapalenie i niszczenie.

Jak rozpoznać negleriozę?

Choroba występuje około tydzień od zakażenia. Najczęściej pierwsze objawy pojawiają się po 5 dniach. Są one niejednoznaczne, dlatego lekarzom bardzo rzadko od razu udaje się ustalić diagnozę i zastosować odpowiednie leczenie przeciwgrzybiczne. Skutkiem zbyt późnego rozpoznania jest bardzo wysoka śmiertelność ( 98% przypadków).

Początkowo zakażony odczuwa bóle głowy i brzucha. Pojawia się tak że wysoka gorączka. Objawy te nie różnią się od tych, które zwiastują zwykłe zatrucia, dlatego w większości przypadków są bagatelizowane.

Destrukcyjne działanie pierwotniaka na mózg powoduje również zmiany smaku i zapachu.  Chory zaczyna odczuwać nudności i sztywność w karku. Pojawiają się wymioty.

Objawy neurologiczne

Wraz z rozwojem negleriozy chory zaczyna odczuwać niekorzystne działanie pierwotniaka na układ nerwowy.  Pojawiają się zaburzenia widzenia i problemy psychiczne, takie jak splątanie lub pobudzenie. Rzadziej zdarzają się halucynacje.

U zakażonych Naegleri folweri może wystąpić także padaczka. Chory zaczyna mieć problemy z koncentracją i skupieniem uwagi, a także z zachowaniem koordynacji ruchowej.

Rozwój choroby

Po wystąpieniu pierwszych objawów, choroba zaczyna bardzo szybko postępować. Pogorszenie następuje w przeciągu od 3 do 7 dni.

Do śmierci dochodzi od 7 do 14 dni od zakażenia. Zdarza się, że zgon następuje już po 72 godzinach od wystąpienia pierwszych objawów.

Występowanie pierwotniaka

Najczęstszym źródłem zakażeń jest woda słodka ( jeziora, rzeki, stawy). Najwięcej przypadków zachorowań wiązało się z pływaniem w basenach, w których woda nie była wystarczająco dobrze chlorowana.

Występowanie pierwotniaka Naegleria folwerii stwierdzono także w źródłach termalnych, głównie w Nowej Zelandii i w Stanach Zjednoczonych. Ostatnimi czasy największą zachorowalność odnotowano w Pakistanie, gdzie źródłem zakażenia była woda pitna.

Autor:

Ewa Żak

Zobacz również opis choroby: Neglerioza

Objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

O zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych mówimy wówczas, gdy stan zapalny obejmuje opony ochronne pokrywające mózg. Zapalanie opon mózgowo-rdzeniowych przebiega dwutorowo, w zależności od przyczyny choroby. Najbardziej niebezpieczne jest zapalenie bakteryjne, w przypadku którego konieczne jest przyjmowanie antybiotyków dożylnych.... czytaj więcej

Wysokie ciśnienie grozi chorobą Alzheimera

Najnowsze badania sugerują, że osoby w średnim wieku, mające problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem tętna, są bardziej na rażone na uaktywnienie się w ich płynie mózgowo-rdzeniowym, biomarkerów choroby Alzheimera. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności