Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy negleriozy

Neglerioza należy do najgroźniejszych chorób pasożytniczych, którymi może zarazić się człowiek. Pierwotniaki Naegleria folweri obecne w ośrodkowym układzie nerwowym powodują zapalenie mózgu i opon mózgowo- rdzeniowych.

Zobacz również opis choroby: Neglerioza

Człowiek zaraża się pierwotniakami poprzez jamę gardłowo- nosową. Bakterie przedostają się poprzez komórki węchowe do mózgu, powodując jego zapalenie i niszczenie.

Jak rozpoznać negleriozę?

Choroba występuje około tydzień od zakażenia. Najczęściej pierwsze objawy pojawiają się po 5 dniach. Są one niejednoznaczne, dlatego lekarzom bardzo rzadko od razu udaje się ustalić diagnozę i zastosować odpowiednie leczenie przeciwgrzybiczne. Skutkiem zbyt późnego rozpoznania jest bardzo wysoka śmiertelność ( 98% przypadków).

Początkowo zakażony odczuwa bóle głowy i brzucha. Pojawia się tak że wysoka gorączka. Objawy te nie różnią się od tych, które zwiastują zwykłe zatrucia, dlatego w większości przypadków są bagatelizowane.

Destrukcyjne działanie pierwotniaka na mózg powoduje również zmiany smaku i zapachu.  Chory zaczyna odczuwać nudności i sztywność w karku. Pojawiają się wymioty.

Objawy neurologiczne

Wraz z rozwojem negleriozy chory zaczyna odczuwać niekorzystne działanie pierwotniaka na układ nerwowy.  Pojawiają się zaburzenia widzenia i problemy psychiczne, takie jak splątanie lub pobudzenie. Rzadziej zdarzają się halucynacje.

U zakażonych Naegleri folweri może wystąpić także padaczka. Chory zaczyna mieć problemy z koncentracją i skupieniem uwagi, a także z zachowaniem koordynacji ruchowej.

Rozwój choroby

Po wystąpieniu pierwszych objawów, choroba zaczyna bardzo szybko postępować. Pogorszenie następuje w przeciągu od 3 do 7 dni.

Do śmierci dochodzi od 7 do 14 dni od zakażenia. Zdarza się, że zgon następuje już po 72 godzinach od wystąpienia pierwszych objawów.

Występowanie pierwotniaka

Najczęstszym źródłem zakażeń jest woda słodka ( jeziora, rzeki, stawy). Najwięcej przypadków zachorowań wiązało się z pływaniem w basenach, w których woda nie była wystarczająco dobrze chlorowana.

Występowanie pierwotniaka Naegleria folwerii stwierdzono także w źródłach termalnych, głównie w Nowej Zelandii i w Stanach Zjednoczonych. Ostatnimi czasy największą zachorowalność odnotowano w Pakistanie, gdzie źródłem zakażenia była woda pitna.

Autor:

Ewa Żak

Zobacz również opis choroby: Neglerioza

Objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

O zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych mówimy wówczas, gdy stan zapalny obejmuje opony ochronne pokrywające mózg. Zapalanie opon mózgowo-rdzeniowych przebiega dwutorowo, w zależności od przyczyny choroby. Najbardziej niebezpieczne jest zapalenie bakteryjne, w przypadku którego konieczne jest przyjmowanie antybiotyków dożylnych.... czytaj więcej

Wysokie ciśnienie grozi chorobą Alzheimera

Najnowsze badania sugerują, że osoby w średnim wieku, mające problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem tętna, są bardziej na rażone na uaktywnienie się w ich płynie mózgowo-rdzeniowym, biomarkerów choroby Alzheimera. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy