Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy nagminnego zapalenia przyusznic

Potocznie – świnka, w języku medycznym - nagminne zapalenie przyusznic to choroba, która została opisana już w starożytności. Jej czynnikiem chorobotwórczym jest paramyksowirus,  przenoszący się drogą kropelkową, np. przez kaszel lub kichnięcie, ale także przez ślinę – używanie wspólnych sztućców czy ugryzienie tego samego jabłka.

Zobacz również opis choroby: Nagminne zapalenie przyusznic

Najczęściej dotyka dzieci w wieku szkolnym. Choroba rozwija się przez klika tygodni. W połowie przypadków choroba przebieg bezobjawowo, a jednokrotne zachorowanie powoduje, że jest się na nią odpornym do końca życia.

Objawy świnki

Choroba ta trwa kilka tygodni, a jej objawy są różnorodne. Początkowe są niejednoznaczne, podobne do przeziębienia: uczucie rozbicia i utrata apetytu, potem wzrastająca przez kilka dni gorączka (do max. 39,5°C). Wraz ze wzrostem temperatury ciała chorego, zaczyna występować obrzmienie ślinianek, rozwijające się przez kilka dni (początkowo jednostronne, potem występujące po obu stronanach).  Ból stawu żuchwowego jest na tyle bolesny, że utrudnia szersze otworzenie ust, co skutkuje nieprzyjemnymi doznaniami w czasie spożywania posiłku. Śwince towarzyszy też ból uszu i zaczerwienienie ujść przewodów ślinowych w jamie ustnej.

Możliwe powikłania

Przebieg samej choroby jest zwykle łagodny, jednak istnieje masa powiłkań, które mogą wystąpić. Najczęstszym jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, do rzadki należą cukrzyca, zapalenie jajnika, stawów, tarczycy. Chłopcy przechodzący świnkę w okresie dojrzewania są dodatkowo narażeni na zapalenie jąder i trzustki.

Objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

To poważne powikłanie występuje także w przypadkach, kiedy choroba nie atakuje ślinianek. Jak je rozpoznać? Pojawia się szereg symptomów, a należy do nich początkowo:

1. wysoka gorączka (nawet do 40°C)
2. bóle głowy i mięśni
3. nudności i wymioty
4. sztywność karku
5. objawy związane z drogami oddechowymi: ból gardła, kaszel, chrypa

Po około dobie pojawiają się także:
1. światłowstręt
2. utrata świadomości
3. zmiany skórne
4. utrata przytomności
5. drgawki

Autor:

Weronika Fryben

Zobacz również opis choroby: Nagminne zapalenie przyusznic

Objawy zwichnięcia stawu żuchwowego

Do zwichnięcia stawu żuchwowego może dojść np. przy zbyt szerokim otwarciu ust. Uraz ten można szybko wyleczyć, więc szczególnie ważne jest by umieć go rozpoznać. czytaj więcej

Objawy zapalenia ślinianek

Ślinianka jest gruczołem odpowiedzialnym za wytwarzanie śliny. W przypadku człowieka możemy mówić o 3 parach ślinianek: przyusznych, podżuchwowych i podjęzykowych. Większe ryzyko zachorowania występuje u tych osób, u których zaobserwowano zmniejszony przepływ śliny. Poza tym zdarza się, że choroba jest następstw... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy