Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy mięczaka zakaźnego

Mięczak zakaźny spowodowany jest przez DNA-wirusa, który wywołuję chorobę w organizmie, która objawia się pojawieniem się woskowo białych guzków na wielu obszarach skóry. Choroba nie jest śmiertelna i w większości przypadków ustępuje samoczynnie.

Zobacz również opis choroby: Mięczak zakaźny

Najbardziej zagrożoną grupą są dzieci do 5. roku życia i osoby w przedziale wiekowym 15-29 lat.

U dzieci jest to spowodowane słabym układem odpornościowym, a u osób starszych najczęściej jest to wynikiem zarażenia się od innej osoby.

Wykwitami pierwotnymi są guzki na skórze człowieka zakażonego.

Są one wielkości 2-6 mm, dlatego są bardzo widoczne i charakterystyczne. Ich kształt zbliżony jest to okrągłych woskowo białych krost, o błyszczącej powierzchni, która w efekcie wygląda na przeświecającą krostę na skórze.

Charakterystyczne dla tej krosty jest wgłębienie na środku, które swoim wyglądem przypomina wgłębienie na pępku, stąd mówi się, że jest to pępkowate wgłębienie w środku krosty. Widoczne zwłaszcza przy dużych zmianach.

W przypadku nakłócia krosty wydobywa się z niej śluz, przypominający perłowy kolor. Nie zaleca się robić tego jednak samemu w domu, a zalecić specjaliście.

Guzki najczęściej pojawiają się na skórze rąk, twarzy i narządów płciowych, co ze względu estetycznych, może być największa zmorą tej choroby. W niektórych przypadkach, krostki te mogą być obecne również w każdej, innej lokalizacji na skórze człowieka, mogą znajdować się przykładowo na błonach śluzowych.

Często też występują różne bolesności zmian oraz świąd. Należy jednak pamiętać, że nie wolno ani drapać ani trzeć mięczaka. Po zejściu guzka nie pozostają żadne blizny na skórze.

Leczenie mięczaka złośliwego

Mięczak zakaźny często ustępują samoczynnie. Niekiedy jednak ze względów powikłań choroby czy nawet pobudek estetycznych, stosuje się leczenie objawowe, które może polegać na leczeniu farmakologicznym lub inwazyjnym. Jest to między innymi podawanie maści lub mechaniczne wyciskanie guzków.

Zobacz również opis choroby: Mięczak zakaźny

Objawy rumienia zakaźnego

Rumień zakaźny jest chorobą wirusową, która spotykana jest głównie u dzieci. Odpowiedzialnymi za wywołanie choroby są wirusy B19 należące do grupy parwowirusów. Zakażenie odbywa się drogą kropelkową. Objawy w wielu przypadkach są praktycznie niezauważalne.... czytaj więcej

Objawy liszajca zakaźnego

Liszajec zakaźny jest rozumiany jako powierzchowne zakażenie bakteryjne skóry, które występuje stosunkowo często. Choroba charakteryzuje się krótkim i łagodnym przebiegiem. Najczęstszym powodem zakażenia jest kontakt z przedmiotem lub osobą zakażoną bądź ogniskiem wewnętrznym. Schorzenie często pojawia się u dzi... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy