Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy grypy

Grypa jest jedną z najbardziej popularnych i powszechnych chorób, z którymi zmagają się współcześni ludzie. Objawy grypy często mylone są z przeziębieniem. Te dwie dolegliwości dotykają niemalże każdego z nas na przestrzeni całego życia.

Zobacz również opis choroby: Grypa

Objawy grypy: Wysoka gorączka i bóle mięśni

Grypa jest chorobą wirusową. Jej objawy są zatem podobne do innych chorób tego typu. Zalicza się do nich przede wszystkim wysoką temperaturę i ogólne zmęczenie organizmu. Jednak pierwszy symptom nie zawsze jest regułą w przypadku grypy. Mogą temu towarzyszyć także bóle mięśni. Do innych objawów należy ból gardła, katar, czy bóle głowy. U niektórych, szczególnie u dzieci, mogą także wystąpić mdłości i biegunka.

Jak więc widać symptomy grypy nie są zbyt specyficzne i mogą być podobne do symptomów innych chorób. Jak więc odpowiednio zdiagnozować to schorzenie? Tutaj może pomóc lekarz. Warto pamiętać, że im więcej pojawia się objawów, tym bardziej wskazana jest pomoc lekarska. Podobnie jest w przypadku intensywności objawów.

Grypa czy przeziębienie? Jak odróznić objawy?

Jak już zostało wspomniane, trudno jest odróżnić przeziębienie od grypy. Na czym w ogóle polega ta różnica? Czy ma to jakiekolwiek znaczenie? Otóż tak, to jest istotne. Przeziębienie bowiem nie jest uznawane za chorobę. Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-10) tylko grypa występuje jako schorzenie o określonym kodzie.

Ale co to w ogóle za kod i co on nam mówi? Można go zobaczyć na różnych dokumentach lekarskich, np. na skierowaniach. W przypadku grypy kody te przyjmują wartość od J09 do J11. Natomiast przeziębienie ich nie posiada, więc nie jest formalnie uznawane za chorobę.

Jednak jaka w ogóle jest różnica między przeziębieniem a grypą, oprócz strony czysto formalnej? Otóż można wyciągnąć z tej informacji pewien wniosek. Objawy przeziębienia, choć podobne do grypowych, są mniej nasilone i utrzymują się przez krótszy okres czasu. Poza tym nie prowadzą do poważniejszych powikłań i nie potrzebna jest ewentualna hospitalizacja.

Jak radzić sobie z objawami grypy?

Istnieje wiele domowych sposobów radzenia sobie z grypą. Czy warto zacząć od ich stosowani, czy też lepiej od razu udać się do lekarza? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jednak, jak już zostało napisane, warto skorzystać z pomocy lekarskiej, kiedy objawy są nasilone i domowe sposoby nic nam już nie dadzą.

Warto jednak zastosować się do kilku ogólnych porad, które powinniśmy wdrożyć w życie już przy zaobserwowaniu pierwszych niepokojących objawów. Przede wszystkim należy zdecydowanie ograniczyć swoją aktywność. Najlepiej nie wychodzić z domu i spędzić ten czas w łóżku. Przydać się może także gorąca kąpiel. Ważne jest również picie dużej ilości płynów i, w razie gorączki, sięgnięcie po leki obniżające ją. Warto także wietrzyć pomieszczenie, w którym się przebywa i zmieniać przepocone ubrania.

Leczenie grypy - farmakoterapia

Tyle możemy zrobić sami. Jeżeli objawy nie ustępują, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Ewentualne powikłania mogą być nawet groźne dla życia. Czasami, jeśli wystąpi zakażenie bakteryjne, stosuje się antybiotyki. Przeważnie jednak, lekarz przepisuje leki antywirusowe, które są dostępne jedynie na receptę. Poważniejsze przypadki mogą wymagać hospitalizacji.

Rodzaje grypy

Grypa, jak już zostało wspomniane, jest chorobą wirusową. Spowodowana jest przez wirus, który występuje pod wieloma różnymi postaciami. Dlatego też rozróżniamy wiele rodzajów grypy. Od ptasiej po świńską, niemal nieustannie słyszymy o nowych mutacjach wirusa grypy, który z dużą łatwością się rozprzestrzenia.

Często słyszymy o epidemiach, czy nawet pandemiach (zakażeniach na skalę globalną) grypy. Nie ma jednak powodów do paniki. Jak dotąd bowiem żadne z tych schorzeń nie dotknęło Polski i innych krajów Zachodu w poważniejszym stopniu. Pamiętajmy też, że przy wczesnym wykryciu i odpowiednim leczeniu, tak jak w przypadku większości chorób, możemy się jej pozbyć.

Autor: Damian Nowaczek

Zobacz również opis choroby: Grypa

Objawy rabdomiolizy - rozpad mięśni szkieletowych - objawy

Zwiększenie w surowicy krwi białka zwanego mioglobiną oraz enzymów uwalnianych z mięśni zaliczamy do objawów rabdiomiolizy, które możemy zaobserwować w badaniu krwi. Objawem rozpadu mięśni szkieletowych jest również stwierdzenie na podstawie badania moczu obecności w jego osadzie krwi bez erytrocytów.... czytaj więcej

Objawy rdzeniowego zaniku mięśni

Rdzeniowy zanik mięśni to choroba uwarunkowana genetycznie. W wyniku degradacji jąder przednich rdzenia kręgowego i jąder opuszki, następuje osłabienie mięśni, a także ich zanik, co przekłada się na trudności w chodzeniu, utrzymaniu właściwej postawy ciała czy mówieniu i przełykaniu.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy