Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy koziej grypy u ludzi

U ludzi choroba występuje zazwyczaj u osób, które mają bezpośredni kontakt ze zwierzętami. Najczęściej są to pracownicy rzeźni, mleczarni oraz zakładów weterynaryjnych. Jest to choroba odzwierzęca, okreslana dwoma terminami: gorączka Q oraz kozia grypa. Za pojawienie sie objawów odpowiedzialna jest bakteria Coxiella burnetii.

Zobacz również opis choroby: Gorączka Q: Kozia Grypa

Sposób zakażenia u człowieka

Do infekcji dochodzi najczęściej poprzez wdychanie unoszących się wraz z pyłem zarazków. Rzadziej zaś przez uszkodzony naskórek czy drogę pokarmową. Podstawowym rezerwuarem i źródłem zakażenia są zwierzęta domowe (bydło, kozy, owce). Stąd też nazwa, która ma zastosowanie do tej choroby - kozia grypa. Natomiast zarażenie się człowieka przez ukąszenie kleszcza jest niezwykle rzadkie. Zakażenie horyzontalne, czyli z człowieka na człowieka jest praktycznie niespotykane do tej pory.

Różne odmiany kliniczne koziej grypy

Kozia grypa posiada dwie, różniące się od siebie odmiany kliniczne: ostrą i przewlekłą. Postać ostra przebiega pod odmiennymi formami klinicznymi m.in.: uogólnionymi, duropodobnymi, płucnymi, grypopodobnymi i nerwowymi.

W zależności od rodzaju i skali zarażenia czas inkubacji choroby wynosi od 2 do 3 tygodni.

Jakie są objawy grypy koziej?

Choroba zaczyna się nagle, pierwszymi symptomami są najczęściej: podwyższona temperatura ciała oraz silne dreszcze.

Niebezpiecznym jest, że Gorączka Q najczęściej przebiega bezobjawowo.

Innymi symptomami koziej grypy są;

  • zaburzenia układu oddechowego (suchy kaszel, ból opłucnowy),
  • silny ból głowy z tendencjami do światłowstrętu (bóle pozagałkowe),
  • bóle mięśni i stawów,
  • ogólnie złe samopoczucie,
  • utrata apetytu,
  • zmęczenie.

Pojawiają się również zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego:

  • biegunka,
  • wymioty,
  • nudności.

Czasami choroba przyjmuję formę przewlekłą. Doprowadza wtedy do:

  • zmian w zastawkach serca,
  • zapalenia wsierdzia,
  • przewlekłego zapalenia wątroby,
  • zaburzeń w funkcjonowaniu innych organów.

Najrzadziej obserwuje się objawy neurologiczne takie jak:

  • halucynacje,
  • afazję ruchową,
  • bóle połowiczne twarzy.

Poważne choroby jako objawy koziej grypy

Zapalenie wsierdzia

Zarówno w postaci ostrej jak i przewlekłej często dochodzi do zapalenia wsierdzia. Wstępne objawy to: osłabienie i ból w okolicy podsercowej oraz tachykardia. Co ważne do tego rodzaju choroby może dojść nawet po 10-20 latach od infekcji. C. burnetti uszkadza wtedy zarówno zastawki serca (głównie aortalne).

Choroba przebiega powoli, ale bardzo często prowadzi do śmierci osoby zakażonej. Ponadto w skrajnych wypadkach prowadzi do niewydolności krążenia, a następnie do sinicy, a także do zatorów i zakrzepów naczyniowych, które w sposób bezpośredni zagrażają życiu osoby chorej. Aktualne dane wskazują na to, że pomimo wielkokierunkowego procesu leczenia, tzw. odległa śmiertelność wynosi, aż 65%.

Więcej na temat objawów zapalenia wsierdzia można przeczytać >>TUTAJ<<

Przewlekłe zapalenie wątroby

U 5-10 % osób stwierdza się przewlekłe zapalenie wątroby, przebiegające w połączeniu z żółtaczką. Zanotowano również pojedyncze przypadki zgonów ze względu na wystąpienie marskości lub rozległej martwicy wątroby.

Na temat objawów chorób wątroby można przeczytać >>TUTAJ<<

C. burnetti a choroby neurologiczne

Niszczyciel układu nerwowego C. burnetii ma również niszczący wpływ na układ nerwowy człowieka. U wielu ludzi Gorączka Q łączy się z równoczesnym zapaleniem opon mózgowych i mózgu. Ich przebieg jest zazwyczaj bardzo ciężki z zaburzeniami przytomności i porażeniami nerwów. Do rzadkich przypadków należą zapalenia jąder, stawów i tarczycy.

Diagnostyka i profilaktyka

W celu rozpoznania choroby wykonuje się szereg badań. Są to RTG klatki piersiowej, konsultacja kardiologiczna, testy serologiczne - wykazujące obecność przeciwciał Coxiella burnetti. Ponadto udowodniono wysoką skuteczność zwalczania choroby za pomocą szczepionki Q-Vax. Już jedna dawka powoduje, że po 2 tygodniach u człowieka wytwarza się odporność, która utrzymuje się do 5 lat. Szczepionki są dobrze tolerowane przez pacjentów.

Autor: Anna Tumiłowicz

Zobacz również opis choroby: Gorączka Q: Kozia Grypa

Grypa: dlaczego epidemia jeszcze nie przyszła?

Coroczna epidemia grypy, chyba było coś takiego... W tym roku jednak słowo to straciło sens, albowiem epidemia taka się jeszcze nie pojawiła. Ale, jak ostrzegają specjaliści, nawet jeżeli grypa jest spóźniona w porównaniu do poprzednich lat, to w dalszym ciągu może jeszcze uderzyć. Pozostańmy czujni.... czytaj więcej

Ostra grypa zwiększa ryzyko choroby Parkinsona: badania UBC

Ostra grypa podwaja prawdopodobieństwo rozwoju choroby Parkinsona w późniejszym okresie życia, twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej. Odwrotna jest jednak sytuacja osób, które miały typowy przypadek odry jako dzieci - są one o 35 procent mniej narażone na rozwój choroby Parkinsona – zaburzeni... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy