Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy koziej grypy u ludzi

U ludzi choroba występuje zazwyczaj u osób, które mają bezpośredni kontakt ze zwierzętami. Najczęściej są to pracownicy rzeźni, mleczarni oraz zakładów weterynaryjnych. Jest to choroba odzwierzęca, okreslana dwoma terminami: gorączka Q oraz kozia grypa. Za pojawienie sie objawów odpowiedzialna jest bakteria Coxiella burnetii.

Zobacz również opis choroby: Gorączka Q: Kozia Grypa

Sposób zakażenia u człowieka

Do infekcji dochodzi najczęściej poprzez wdychanie unoszących się wraz z pyłem zarazków. Rzadziej zaś przez uszkodzony naskórek czy drogę pokarmową. Podstawowym rezerwuarem i źródłem zakażenia są zwierzęta domowe (bydło, kozy, owce). Stąd też nazwa, która ma zastosowanie do tej choroby - kozia grypa. Natomiast zarażenie się człowieka przez ukąszenie kleszcza jest niezwykle rzadkie. Zakażenie horyzontalne, czyli z człowieka na człowieka jest praktycznie niespotykane do tej pory.

Różne odmiany kliniczne koziej grypy

Kozia grypa posiada dwie, różniące się od siebie odmiany kliniczne: ostrą i przewlekłą. Postać ostra przebiega pod odmiennymi formami klinicznymi m.in.: uogólnionymi, duropodobnymi, płucnymi, grypopodobnymi i nerwowymi.

W zależności od rodzaju i skali zarażenia czas inkubacji choroby wynosi od 2 do 3 tygodni.

Jakie są objawy grypy koziej?

Choroba zaczyna się nagle, pierwszymi symptomami są najczęściej: podwyższona temperatura ciała oraz silne dreszcze.

Niebezpiecznym jest, że Gorączka Q najczęściej przebiega bezobjawowo.

Innymi symptomami koziej grypy są;

 • zaburzenia układu oddechowego (suchy kaszel, ból opłucnowy),
 • silny ból głowy z tendencjami do światłowstrętu (bóle pozagałkowe),
 • bóle mięśni i stawów,
 • ogólnie złe samopoczucie,
 • utrata apetytu,
 • zmęczenie.

Pojawiają się również zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego:

 • biegunka,
 • wymioty,
 • nudności.

Czasami choroba przyjmuję formę przewlekłą. Doprowadza wtedy do:

 • zmian w zastawkach serca,
 • zapalenia wsierdzia,
 • przewlekłego zapalenia wątroby,
 • zaburzeń w funkcjonowaniu innych organów.

Najrzadziej obserwuje się objawy neurologiczne takie jak:

 • halucynacje,
 • afazję ruchową,
 • bóle połowiczne twarzy.

Poważne choroby jako objawy koziej grypy

Zapalenie wsierdzia

Zarówno w postaci ostrej jak i przewlekłej często dochodzi do zapalenia wsierdzia. Wstępne objawy to: osłabienie i ból w okolicy podsercowej oraz tachykardia. Co ważne do tego rodzaju choroby może dojść nawet po 10-20 latach od infekcji. C. burnetti uszkadza wtedy zarówno zastawki serca (głównie aortalne).

Choroba przebiega powoli, ale bardzo często prowadzi do śmierci osoby zakażonej. Ponadto w skrajnych wypadkach prowadzi do niewydolności krążenia, a następnie do sinicy, a także do zatorów i zakrzepów naczyniowych, które w sposób bezpośredni zagrażają życiu osoby chorej. Aktualne dane wskazują na to, że pomimo wielkokierunkowego procesu leczenia, tzw. odległa śmiertelność wynosi, aż 65%.

Więcej na temat objawów zapalenia wsierdzia można przeczytać >>TUTAJ<<

Przewlekłe zapalenie wątroby

U 5-10 % osób stwierdza się przewlekłe zapalenie wątroby, przebiegające w połączeniu z żółtaczką. Zanotowano również pojedyncze przypadki zgonów ze względu na wystąpienie marskości lub rozległej martwicy wątroby.

Na temat objawów chorób wątroby można przeczytać >>TUTAJ<<

C. burnetti a choroby neurologiczne

Niszczyciel układu nerwowego C. burnetii ma również niszczący wpływ na układ nerwowy człowieka. U wielu ludzi Gorączka Q łączy się z równoczesnym zapaleniem opon mózgowych i mózgu. Ich przebieg jest zazwyczaj bardzo ciężki z zaburzeniami przytomności i porażeniami nerwów. Do rzadkich przypadków należą zapalenia jąder, stawów i tarczycy.

Diagnostyka i profilaktyka

W celu rozpoznania choroby wykonuje się szereg badań. Są to RTG klatki piersiowej, konsultacja kardiologiczna, testy serologiczne - wykazujące obecność przeciwciał Coxiella burnetti. Ponadto udowodniono wysoką skuteczność zwalczania choroby za pomocą szczepionki Q-Vax. Już jedna dawka powoduje, że po 2 tygodniach u człowieka wytwarza się odporność, która utrzymuje się do 5 lat. Szczepionki są dobrze tolerowane przez pacjentów.

Autor: Anna Tumiłowicz

Zobacz również opis choroby: Gorączka Q: Kozia Grypa

Grypa: dlaczego epidemia jeszcze nie przyszła?

Coroczna epidemia grypy, chyba było coś takiego... W tym roku jednak słowo to straciło sens, albowiem epidemia taka się jeszcze nie pojawiła. Ale, jak ostrzegają specjaliści, nawet jeżeli grypa jest spóźniona w porównaniu do poprzednich lat, to w dalszym ciągu może jeszcze uderzyć. Pozostańmy czujni.... czytaj więcej

Ostra grypa zwiększa ryzyko choroby Parkinsona: badania UBC

Ostra grypa podwaja prawdopodobieństwo rozwoju choroby Parkinsona w późniejszym okresie życia, twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej. Odwrotna jest jednak sytuacja osób, które miały typowy przypadek odry jako dzieci - są one o 35 procent mniej narażone na rozwój choroby Parkinsona – zaburzeni... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Bolesny stały wzwód prącia niezależny od woli

Bolesny stały wzwód prącia niezależny od woli

Wzwód nawet przez kilka godzin, Sprawdź, co to oznacza ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności