Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy filariozy

Nazwa filarioza obejmuje choroby zakaźne, które są powodowane przez pasożyty. Schorzenie jest wynikiem zakażenia kilkunastoma gatunkami nicieni, należących do nitkowców.

Zobacz również opis choroby: Filarioza

Przyczyną inwazji są nicienie Filarioza Bancrofta, które pasożytują w układzie chłonnym i tkance łącznej żywiciela.

Można wyróżnić różne rodzaje filarioz:
  • wuszereriozę wywoływaną przez Wuchererię bancrofti,
  • loazę spowodowaną przez Loa loa,
  • mansonelozę, która jest skutkiem ukąszenia przez gatunki z rodzaju Mansonella
  • onchocerkozę wywoływaną przez Onchocecrca volvulus.

Objawy wuszereriozy

Choroba ta może przebiegać całkowicie bezobjawowo przez wiele lat, dlatego też często dochodzi do jej zdiagnozowania, gdy znajduje się już w wysokim stopniu rozwinięcia.

Niekiedy jednak zakażenie objawia się natychmiastowo poprzez wystąpienie wysokiej gorączki, bólów stawów oraz kończyn.

U ludzi, którzy zamieszkują tereny endemiczne i ulegają wielokrotnym zakażeniom, choroba może przyjąć przewlekły charakter.

Można u nich zaobserwować niezwykle charakterystyczne dla tej choroby obrzęki limfatyczny dotyczący kończyn, warg sromowych, moszny, prącia i sutków – tzw. słoniowacizny, które czasami osiągają ogromne rozmiary.

Obrzęki te są te spowodowane przez włóknienie i zwężenie naczyń chłonnych, które z kolei są skutkiem przewlekłym procesem zapalnym z powodu obecności pasożyta.

Ponadto można zaobserwować powiększone węzły chłonne.

Objawy loazy

Loaza jest chorobą wynikającą z przebywania pasożytów w tkance podskórnej, w narządach wewnętrznych, a czasami nawet w gałce ocznej, dlatego też objawy zakażenia są ściśle związane z tymi miejscami.

Można zaobserwować swędzące znamiona oraz bolesne obrzęki podskórne, które najczęściej występują w okolicach stawów.

W gałce ocznej może dojść do bolesnego zapalenia tęczówki, spojówek, ciała rzęskowego i naczyniówki.

Obserwuje się również krwotoki, świąd, łzawienie i zaczerwienienie oka, a także w niektórych przypadkach może dojść do odwarstwienia się siatkówki.

Jeżeli pasożyt dojdzie do układów nerwowych, może wystąpić zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu lub też napady padaczkowe.

Ponadto loaza charakteryzuje się takimi objawami jak gorączka i zamiany skórne w postaci pokrzywki, które są wywołane przez reakcje alergiczne na substancje wydzielane przez pasożyta.

Objawy mansonelozy


Choroba często przebiega całkowicie bezobjawowo, jednakże czasem mogą pojawić się oznaki jako wyraz reakcji alergicznej na substancje wydalane przez pasożyta w postaci powiększonyc węzłów chłonnych, obrzęków powiek, bólów brzucha i kończyn oraz zmian skórnych.

Objawy onchocerkozy

Podobnie jak w przypadku laozy, objawy związane są z lokalizacją pasożyta. W przypadku gałki ocznej, można zaobserwować zapalenie spojówek i rogówki, co prowadzi co ograniczenia ostrości wzroku.

Ponadto może wystąpić zaćma i jaskra wtórna spowodowana zapaleniem tęczówki oraz ciała rzęskowego.

Jeżeli pasożyt ulokuje się w tkankach skórnych, występują liczne zmiany skórne w postaci obrzęków i wyczuwalnych guzów podskórnych.

Zobacz również opis choroby: Filarioza

Objawy brucelozy człowieka

Bruceloza należy do chorób bakteryjnych. Najczęściej zarażeniu ulegają osoby mieszkające w obszarach gospodarstw wiejskich. Choroba często dotyka osób, które pracują ze zwierzętami. Do zakażenia może dojść m. in. w wyniku wypicia surowego mleka od chorej krowy. Bruceloza rozwija się przez 7-21 dni. Chorobę wywoł... czytaj więcej

W skrócie: wirus ze Schmallenberg z całą pewnością niegroźny dla człowieka

Niemieckie władze sanitarne i brytyjskie potwierdziły, że wirus ze Schmallenberg, który atakuje hodowle owiec, bydła i kóz w Europie, nie powinien, według wszelkiego prawopodobieństwa, prezentować zagrożenia dla człowieka. Niezależnie od tego, czy chodzi tutaj o ryzyko infekcji czy też konsumpcji.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy