Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy dyzenterii

Czerwonka bakteryjna zwana potocznie dyzenteria jest chorobą zakaźną i zaraźliwą. Wywołana jest przez różne grupy pałeczki Shigella. Niektóre drobnoustroje także mogą je wywołać. Między innymi: proteus vulgaris, eschericha coli, pseudomonis aeruginosa oraz pałeczki Salmonella.

Zobacz również opis choroby: Dyzenteria

Obecnie rzadko występują zgony w przypadku występowania dyzenterii. Przeważają zachorowania z łagodnym przebiegiem. Występuje uporczywa biegunka, czasem z domieszką krwi w stolcu. Okres wylęgania choroby trwa od 2 do 5 dni.

Chorobę mogą poprzedzać: upośledzenie łaknienia, znużenie, niewielkie bóle głowy, zaburzenia snu, dreszcze. Najczęściej jednak choroba występuje bez zwiastunów. Pojawiają się bóle brzucha o różnym natężeniu. Mogą być kolkowe. Ukazuje sie biegunka, nudności.

Czasem występują wymioty. Stolce są papkowate, wraz ze zwiększeniem występowania tracą wygląd i woń. Stają się skąpe bardziej śluzowe, z domieszką krwi. Może występować zapadnięcie brzucha, bolesność uciskowa w okolicach dołów biodrowych, gorączka od stanu podgorączkowego po wysokie temperatury. Tętno przyspieszone, język obłożony.

Z czasem postępowania choroby następuje odwodnienie i zaburzenia gospodarki elektrolitowo-wodnej.
W trakcie głębokich zaburzeń może dochodzić do kurczów mięśni. Morfologia zwykle bez zmian. Leukocytoza powyżej 10 000 występuje tylko w najcięższych przypadkach czerwonki. Tak zwany odczyn Biernackiego pozostaje bez zmian.

W leczeniu prawidłowym objawy utrzymują się kilka dni. Jednak należy pamiętać, że powstałe zmiany w błonie śluzowej jelit cofają się wolniej. Rzadko czerwonka prowadzi do powikłań – jedynie w przypadkach niskiej odporności i niedowagi. U chorych leczonych tylko 1% przypadków przechodzi w czerwonkę przewlekłą.

Autor:

Aleksandra Kozłowska

Zobacz również opis choroby: Dyzenteria

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności