Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy czerwonki

Inne nazwy objawów choroby: ;

Czerwonka zwana inaczej "chorobą brudnych rąk" to bakteryjna choroba, którą można się zarazić poprzez kontakt z zakażonym człowiekiem bądź w wyniku spożycia zatrutej żywności bakterią Shigella.

Zobacz również opis choroby: Czerwonka

Pałeczki bakterii Shigella rozprzestrzeniają się wraz z wydalaniem kału przez nosicieli i osoby chore. Najcześciej do zarażenia dochodzi poprzez zainfekowanie żywności i wody.

Co istotne bakteria ta wytwarza dwa rodzaje toksyn: enterotoksynę i toksynę Shiga. Wystarczy zaledwie kilka bakterii, by doszło do powstania choroby i pierwszych objawów.

Na początku oznaka choroby są wodniste, skąpe stolce. W następnej kolejności pojawia się osłabienie i gorączka, po czym dochodzi do wystąpienia parcia na stolec oraz zapalenia jelita grubego. To z kolei objawia się występowaniem krwi w stolcu.

Oznakami czerwonki mogą być także biegunku śluzowo - ropne, spowodowane owrzodzeniami błony śluzowej jelita grubego.

W celu zdiagnozowania czerwonki konieczne jest wykonanie badania bakteriologicznego kału. Jeżeli przypuszczenia się potwierdzą, lekarz przepisze choremu antybiotyki. Jednakże osoba cierpiąca na czerwonkę powinna w szczególności zadbać o swoją higienę osobistą oraz o bezpieczeństwo w kontaktach z innymi osobami, by nie rozprzestrzeniać choroby.

Znacząca w tym wypadku jest szczególnie higiena rąk, gdyż to właśnie przez "brudne ręce" dochodzi najczęściej do zarażenia. Bardzo ważne jest także dokładne mycie owoców i warzyw przed ich spożyciem.

Zobacz również opis choroby: Czerwonka

Objawy dyzenterii

Czerwonka bakteryjna zwana potocznie dyzenteria jest chorobą zakaźną i zaraźliwą. Wywołana jest przez różne grupy pałeczki Shigella. Niektóre drobnoustroje także mogą je wywołać. Między innymi: proteus vulgaris, eschericha coli, pseudomonis aeruginosa oraz pałeczki Salmonella.... czytaj więcej

Objawy czerwonki bakteryjnej

Czerwonka bakteryjna inaczej dyzenteria należy do chorób zakaźnych, które są spotykane sezonowo. Zwykle z chorobą stykamy się pod koniec lata i wczesną wiosną. Za wywołanie choroby odpowiedzialne są pałeczki z rodzaju Shigella. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności