Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy czerwonki

Inne nazwy objawów choroby: ;

Czerwonka zwana inaczej "chorobą brudnych rąk" to bakteryjna choroba, którą można się zarazić poprzez kontakt z zakażonym człowiekiem bądź w wyniku spożycia zatrutej żywności bakterią Shigella.

Zobacz również opis choroby: Czerwonka

Pałeczki bakterii Shigella rozprzestrzeniają się wraz z wydalaniem kału przez nosicieli i osoby chore. Najcześciej do zarażenia dochodzi poprzez zainfekowanie żywności i wody.

Co istotne bakteria ta wytwarza dwa rodzaje toksyn: enterotoksynę i toksynę Shiga. Wystarczy zaledwie kilka bakterii, by doszło do powstania choroby i pierwszych objawów.

Na początku oznaka choroby są wodniste, skąpe stolce. W następnej kolejności pojawia się osłabienie i gorączka, po czym dochodzi do wystąpienia parcia na stolec oraz zapalenia jelita grubego. To z kolei objawia się występowaniem krwi w stolcu.

Oznakami czerwonki mogą być także biegunku śluzowo - ropne, spowodowane owrzodzeniami błony śluzowej jelita grubego.

W celu zdiagnozowania czerwonki konieczne jest wykonanie badania bakteriologicznego kału. Jeżeli przypuszczenia się potwierdzą, lekarz przepisze choremu antybiotyki. Jednakże osoba cierpiąca na czerwonkę powinna w szczególności zadbać o swoją higienę osobistą oraz o bezpieczeństwo w kontaktach z innymi osobami, by nie rozprzestrzeniać choroby.

Znacząca w tym wypadku jest szczególnie higiena rąk, gdyż to właśnie przez "brudne ręce" dochodzi najczęściej do zarażenia. Bardzo ważne jest także dokładne mycie owoców i warzyw przed ich spożyciem.

Zobacz również opis choroby: Czerwonka

Objawy dyzenterii

Czerwonka bakteryjna zwana potocznie dyzenteria jest chorobą zakaźną i zaraźliwą. Wywołana jest przez różne grupy pałeczki Shigella. Niektóre drobnoustroje także mogą je wywołać. Między innymi: proteus vulgaris, eschericha coli, pseudomonis aeruginosa oraz pałeczki Salmonella.... czytaj więcej

Objawy czerwonki bakteryjnej

Czerwonka bakteryjna inaczej dyzenteria należy do chorób zakaźnych, które są spotykane sezonowo. Zwykle z chorobą stykamy się pod koniec lata i wczesną wiosną. Za wywołanie choroby odpowiedzialne są pałeczki z rodzaju Shigella. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności