Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy blastomykozy

Blastomykoza (drożdżyca północnoamerykańską, choroba Gilchrista) to ropna, ziarniakowa przewlekła chorobąa wywoływana przez grzyby z rodzaju Blastomyces. Występują one naturalnie we wschodniej części Ameryki Północnej.

Zobacz również opis choroby: Blastomykoza

W Polsce są bardzo rzadko spotykane. Choroba atakuje najczęściej płuca i skórę.

Blastomykoza rozpoczyna się zwykle bezobjawowo. Z czasem pojawia się kaszel, gorączka, spadek masy ciała. Wraz z postępem choroby dochodzi do wytworzenia ropni i jam w miąższu płucnym.

Czasem występuje ostre zapalenie płuc (nierozróżnialne klinicznie od zapalenie bakteryjnego, z gorączką 39-40°C) rozwijające się w 30-45 dni od ekspozycji.

Blastomykoza skórna powstaje zwykle wskutek rozsiewu grzyba z płuc drogą krwiopochodną. Powstają niebolesne owrzodzenia  lub nieregularnie odgraniczone brodawki. Typowo zajęta jest skóra twarzy, głowy i szyi a także kończyn górnych.

Możliwe są także osteolityczne zmiany kostne (kości długie, żebra, kręgi, miednica) i zapalenia stawów. Rzadziej spotyka się ogniska w sterczu, najądrzach i jądrach, w ośrodkowym układzie nerwowym lub o innej lokalizacji.

W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów najlepiej zgłosić się do specjalisty, by zapobiec możliwym powikłaniom.

Autor:

Gabriela Godek

Zobacz również opis choroby: Blastomykoza

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności