Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy bartonelozy

Bartoneloza, zwana inaczej chorobą kociego pazura, jest wywoływana przez bakterię Bartonella, której nosicielem są zwierzęta, a przede wszystkim koty.

Zobacz również opis choroby: Bartoneloza

Człowiek może zakazić się w chwili podrapania lub ukąszenia, a drobnoustroje przedostają się do organizmu przez wywołaną ranę.

Koty roznoszą między sobą patogeny podczas walk, w wyniku których dochodzi do drapnięć czy ugryzień.

Pchły i kleszcze również mogą pośredniczyć w roznoszeniu bakterii, kąsając zwierzę, bądź samego człowieka. Badania wykazują, że w niektórych kocich populacjach, nawet co drugi kot może być nosicielem Bartonelli.

Pierwsze oznaki choroby mogą pojawić się dopiero po kilku lub kilkunastu dniach od chwili zainfekowania. W zranionym miejscu, może pojawić się wysypka, później zaczerwienienie skóry i obrzęk, a następnie krostka, ropień lub owrzodzenie.

Powstały rumień staje się bolesny i swędzący. Zmiany skórne po pewnym czasie znikają, nie pozostawiając blizny. Jednakże bakterie przedostają się do krwi, skąd roznoszone są po całym organizmie. Atakują węzły chłonne wywołując ich zapalenie.

Czasem u chorych występują objawy typowe dla grypy jak:

  • ogólne „rozbicie”
  • bóle mięśni
  • dreszcze
  • gorączka
  • złe samopoczucie
  • brak apetytu
Z czasem temperatura rośnie, a w okolicach zakażonych, powiększają się węzły chłonne, które stają się gorące i bolesne. Czasem mogą ulec zropieniu.

W cięższych, rzadszych przypadkach dochodzi do poważniejszych powikłań, np. zapalenia spojówek, gałki ocznej, plamicy wątroby, zapalenia płuc czy opon mózgowych.

Po 2-3 tygodniach trwania choroby, objawy zmienne, o różnym nasileniu, zazwyczaj ustają. W przypadku bartonelozy charakterystyczne jest samoistne wyleczenie.

Jednakże jeśli dolegliwość nie została wyleczona całkowicie, bakterie mogą przejść w stan uśpienia, aby z czasem się uaktywnić. Czas postępowania zakażenia zależny jest od poziomu odporności osoby zainfekowanej.


Zobacz również opis choroby: Bartoneloza

Objawy choroby kociego pazura

Nieostrożna zabawa z kotem, może prowadzić do pojawienia się, bakteryjnej choroby kociego pazura. Z niegroźnego zadrapania lub rany, mogą wyniknąć większe kłopoty, dlatego warto znać jej objawy, by w przyszłości móc zapobiegać niepotrzebnym nerwom i komplikacjom zdrowotnym.... czytaj więcej

Objawy zespołu kociego krzyku

Zespół kociego krzyku to choroba genetyczna, wywołana nieprawidłową mutacją chromosomu 5. Nazwa pochodzi od głównego i najbardziej charakterystycznego objawu, jakim jest płacz dziecka, przypominający miauczenie kota. Choroba jest bardzo groźna, gdyż dodatkowo powoduje upośledzenie ruchowe i inne, bardzo niebezpieczne skutki.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności