Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy bartonelozy

Bartoneloza, zwana inaczej chorobą kociego pazura, jest wywoływana przez bakterię Bartonella, której nosicielem są zwierzęta, a przede wszystkim koty.

Zobacz również opis choroby: Bartoneloza

Człowiek może zakazić się w chwili podrapania lub ukąszenia, a drobnoustroje przedostają się do organizmu przez wywołaną ranę.

Koty roznoszą między sobą patogeny podczas walk, w wyniku których dochodzi do drapnięć czy ugryzień.

Pchły i kleszcze również mogą pośredniczyć w roznoszeniu bakterii, kąsając zwierzę, bądź samego człowieka. Badania wykazują, że w niektórych kocich populacjach, nawet co drugi kot może być nosicielem Bartonelli.

Pierwsze oznaki choroby mogą pojawić się dopiero po kilku lub kilkunastu dniach od chwili zainfekowania. W zranionym miejscu, może pojawić się wysypka, później zaczerwienienie skóry i obrzęk, a następnie krostka, ropień lub owrzodzenie.

Powstały rumień staje się bolesny i swędzący. Zmiany skórne po pewnym czasie znikają, nie pozostawiając blizny. Jednakże bakterie przedostają się do krwi, skąd roznoszone są po całym organizmie. Atakują węzły chłonne wywołując ich zapalenie.

Czasem u chorych występują objawy typowe dla grypy jak:

  • ogólne „rozbicie”
  • bóle mięśni
  • dreszcze
  • gorączka
  • złe samopoczucie
  • brak apetytu
Z czasem temperatura rośnie, a w okolicach zakażonych, powiększają się węzły chłonne, które stają się gorące i bolesne. Czasem mogą ulec zropieniu.

W cięższych, rzadszych przypadkach dochodzi do poważniejszych powikłań, np. zapalenia spojówek, gałki ocznej, plamicy wątroby, zapalenia płuc czy opon mózgowych.

Po 2-3 tygodniach trwania choroby, objawy zmienne, o różnym nasileniu, zazwyczaj ustają. W przypadku bartonelozy charakterystyczne jest samoistne wyleczenie.

Jednakże jeśli dolegliwość nie została wyleczona całkowicie, bakterie mogą przejść w stan uśpienia, aby z czasem się uaktywnić. Czas postępowania zakażenia zależny jest od poziomu odporności osoby zainfekowanej.


Zobacz również opis choroby: Bartoneloza

Objawy choroby kociego pazura

Nieostrożna zabawa z kotem, może prowadzić do pojawienia się, bakteryjnej choroby kociego pazura. Z niegroźnego zadrapania lub rany, mogą wyniknąć większe kłopoty, dlatego warto znać jej objawy, by w przyszłości móc zapobiegać niepotrzebnym nerwom i komplikacjom zdrowotnym.... czytaj więcej

Objawy zespołu kociego krzyku

Zespół kociego krzyku to choroba genetyczna, wywołana nieprawidłową mutacją chromosomu 5. Nazwa pochodzi od głównego i najbardziej charakterystycznego objawu, jakim jest płacz dziecka, przypominający miauczenie kota. Choroba jest bardzo groźna, gdyż dodatkowo powoduje upośledzenie ruchowe i inne, bardzo niebezpieczne skutki.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy