Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy bartonelozy

Bartoneloza, zwana inaczej chorobą kociego pazura, jest wywoływana przez bakterię Bartonella, której nosicielem są zwierzęta, a przede wszystkim koty.

Zobacz również opis choroby: Bartoneloza

Człowiek może zakazić się w chwili podrapania lub ukąszenia, a drobnoustroje przedostają się do organizmu przez wywołaną ranę.

Koty roznoszą między sobą patogeny podczas walk, w wyniku których dochodzi do drapnięć czy ugryzień.

Pchły i kleszcze również mogą pośredniczyć w roznoszeniu bakterii, kąsając zwierzę, bądź samego człowieka. Badania wykazują, że w niektórych kocich populacjach, nawet co drugi kot może być nosicielem Bartonelli.

Pierwsze oznaki choroby mogą pojawić się dopiero po kilku lub kilkunastu dniach od chwili zainfekowania. W zranionym miejscu, może pojawić się wysypka, później zaczerwienienie skóry i obrzęk, a następnie krostka, ropień lub owrzodzenie.

Powstały rumień staje się bolesny i swędzący. Zmiany skórne po pewnym czasie znikają, nie pozostawiając blizny. Jednakże bakterie przedostają się do krwi, skąd roznoszone są po całym organizmie. Atakują węzły chłonne wywołując ich zapalenie.

Czasem u chorych występują objawy typowe dla grypy jak:

  • ogólne „rozbicie”
  • bóle mięśni
  • dreszcze
  • gorączka
  • złe samopoczucie
  • brak apetytu
Z czasem temperatura rośnie, a w okolicach zakażonych, powiększają się węzły chłonne, które stają się gorące i bolesne. Czasem mogą ulec zropieniu.

W cięższych, rzadszych przypadkach dochodzi do poważniejszych powikłań, np. zapalenia spojówek, gałki ocznej, plamicy wątroby, zapalenia płuc czy opon mózgowych.

Po 2-3 tygodniach trwania choroby, objawy zmienne, o różnym nasileniu, zazwyczaj ustają. W przypadku bartonelozy charakterystyczne jest samoistne wyleczenie.

Jednakże jeśli dolegliwość nie została wyleczona całkowicie, bakterie mogą przejść w stan uśpienia, aby z czasem się uaktywnić. Czas postępowania zakażenia zależny jest od poziomu odporności osoby zainfekowanej.


Zobacz również opis choroby: Bartoneloza

Choroba Alzheimera: badania idą do przodu

Międzynarodowa Konferencja na temat choroby Alzheimera została otwarta w Paryżu 17 lipca 2011 roku. Ponad 5 000 ekspertów zebrało się na pięć dni, aby wymienić się rezultatami swoich ostatnich badań nad chorobami neurodegeneracyjnymi, a w szczególności nad chorobą Alzheimera, która tak niepokoi wszystkich lekarzy, p... czytaj więcej

Szpiczak mnogi: badania nad rakiem pokazują, że wadliwe geny zwiększają zagrożenie chorobą

Geny danej osoby mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na pewien typ raka szpiku kostnego o 30%, jak zasugerowało nowe badanie. Odkrycia te, których dokonał zespół naukowców z instytutu badań nad rakiem Institute of Cancer Research (ICR), mogą poprowadzić do ulepszenia diagnozy oraz poprawy leczenia szpiczaka mnogiego.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Twoje zęby reagują bólem na różne bodźce ze środowiska?

Twoje zęby reagują bólem na różne bodźce ze środowiska?

Sprawdź, czy nie dotyczy Cię problem nadwrażliwości zębów! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności