Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy balantidiozy

Balantidioza jest chorobą wywoływaną przez pasożyt Balantidum Coli (szparkosz okrężnicy). Jest to choroba zakaźna, najczęściej dotykająca osoby podróżujące do krajów tropikalnych oraz hodowców trzody i rzeźników, czyli wszystkich tych, którzy mają bezpośredni kontakt z trzodą chlewną.

Zobacz również opis choroby: Balantidioza

Do najprostszych sposobów zarażania należy kontakt z odchodami trzody chlewnej lub spożycie zakażonego mięsa lub wody, które zawierają cysty Balantidium Coli.

Objawy choroby


U większości chorych choroba występuje bezobjawowo , dlatego nie jest łatwa do wykrycia, ponieważ przez dłuższy czas może nie dawać o sobie znać gdyż człowiek staje się tylko jej nosicielem. W niektórych przypadkach balantidiozie może towarzyszyć  nasilona biegunka, będąca głównym objawem choroby.

Stolec jest oddawany często, występuje z domieszką krwi lub śluzu, oddawaniu stolca może towarzyszyć ból brzucha oraz ogólny dyskomfort. Bardzo rzadko chorobie tej może towarzyszyć krwawienie z przewodu pokarmowego, które często jest mylone z tzw. czerwonką pełzakową.

Balantidoza może występować pod dwoma postaciami:
  • ostrej balantidiozy jelitowej, dla której charakterystyczne jest występowanie biegunki z domieszką krwi, wymioty oraz nudności
  • przewlekłej balantidiozy jelitowej, która objawia się brakiem apetytu, a co za tym idzie utratą masy ciała, oraz bólami głowy i niedokrwistością.
Podczas choroby występują nieżyty oraz owrzodzenia jelita grubego.

Profilaktyka

Aby ustrzec się tej choroby, należy stosować podstawowe środki zapobiegawcze, stosowane przy wszystkich zakażeniach odpierwotniakowych. Największe znaczenie ma przestrzeganie higieny osobistej, należy myć ręce po każdej wizycie w toalecie oraz przed każdym posiłkiem.

Należy również przestrzegać higieny pokarmów oraz myć surowe warzywa i owoce, które mogą być siedliskiem bakterii. Nie wolno natomiast pić nieprzegotowanej wody, oraz tej pochodzącej z niepewnego dla nas źródła.

Autor:

Agnieszka Puszcz

Zobacz również opis choroby: Balantidioza

Objawy salmonellowego zatrucia pokarmowego

Bakterie należące do grupy Salmonella enterica są przyczyną pojawienia się u ludzi dolegliwości żołądkowo - jelitowych, czyli tzw. zatruć pokarmowych. Z objawami najczęściej stykamy się po 18-24 godzinach od wystąpienia zakażenia. czytaj więcej

Rozwiązania przeciwko nawracającym infekcjom układu moczowego

Badacze amerykańscy opracowali nowy lek, który może leczyć infekcje układu moczowego u kobiet, znosząc odporność bakteryjną na antybiotyki. Infekcje układu moczowego są bardzo częste i powodowane są przez bakterie z rodziny Escherichia coli.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy