Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy babejozy

Babejoza należy do grupy chorób wywoływanych przez kleszcze. W Polsce występuje dość rzadko. Okres inkubacji choroby wynosi od 7 dni 8 tygodni, czasami może trwać nawet dłużej.

Zobacz również opis choroby: Babejoza

 
Babejoza współistnieje z innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze, co komplikuje i zaostrza ich przebieg.

Pierwsze objawy choroby

Objawy babejozy pojawiają się mniej więcej po 6 tygodniach od zarażenia. Symptomy przypominają grypę. Pojawia się ogólne osłabienie organizmu, zmęczenie. Chorzy na babejozę mają również podwyższoną temperaturę.

W badanych próbkach krwi osób dotkniętych babejozą stwierdza się  struktury o kształcie pierścieni. Występują one wewnątrz czerwonych krwinek.

Większość przypadków choroby ma łagodny charakter i ulega samoistnemu wyzdrowieniu. Zdarza się, zwłaszcza na terenach endemicznych, że babejoza nie daje żadnych objawów.

Objawy postaci ostrej

W ostrym przypadku choroby pojawiają się wysoka gorączka z dreszczami i poty. Chorzy uskarżają się również na bóle mięśni. Osoby borykające się z babejozą tracą apetyt, czują się rozbite i ciągle zmęczone. Pojawiają się także nudności.

Choroba ma także wpływ na narządy wewnętrzne. Wątroba i śledziona są znacznie powiększone.  Występuje także niedokrwistość hemolityczna i hemoglobinuria.

Czy babejoza stanowi zagrożenie dla życia?


Babejoza, która przybiera ostry przebieg może bardzo źle skończyć się dla osób z upośledzanym układem odpornościowym. Ryzyko śmiertelności występuje także wśród chorych, którzy mieli usuniętą śledzionę lub są po 60 roku życia.

Co wywołuje chorobę?

Do głównych gatunków pierwotniaków wywołujących babejozę zalicza się: babesia divergens, który powoduje chorobę o ciężkim, a nawet śmiertelnym przebiegu, a także babesia microtti-  wywołujący łagodną, samo ustępującą wersję babejozy.

Żywicielami pierwotniaków są głównie gryzonie, psy, konie, bydło. Wyróżnia się aż 100 gatunków bakterii babesia, jednak na szczęście tylko niektóre  z nich wywołują choroby u ludzi.

Nazwa pierwotniaków pochodzi od nazwiska rumuńskiego biologa, Victora Babesa, który jako pierwszy zdiagnozował w 1888roku pierwotniaka jako chorobotwórczego.

Ewa Żak
Źródła:
http://www.zakazne.choroby.biz/Babejoza
http://katalog-chorob.pl/babejoza/

Zobacz również opis choroby: Babejoza

Objawy rabdomiolizy - rozpad mięśni szkieletowych - objawy

Zwiększenie w surowicy krwi białka zwanego mioglobiną oraz enzymów uwalnianych z mięśni zaliczamy do objawów rabdiomiolizy, które możemy zaobserwować w badaniu krwi. Objawem rozpadu mięśni szkieletowych jest również stwierdzenie na podstawie badania moczu obecności w jego osadzie krwi bez erytrocytów.... czytaj więcej

Objawy rdzeniowego zaniku mięśni

Rdzeniowy zanik mięśni to choroba uwarunkowana genetycznie. W wyniku degradacji jąder przednich rdzenia kręgowego i jąder opuszki, następuje osłabienie mięśni, a także ich zanik, co przekłada się na trudności w chodzeniu, utrzymaniu właściwej postawy ciała czy mówieniu i przełykaniu.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Bolesny stały wzwód prącia niezależny od woli

Bolesny stały wzwód prącia niezależny od woli

Wzwód nawet przez kilka godzin, Sprawdź, co to oznacza ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności