Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy babejozy

Babejoza należy do grupy chorób wywoływanych przez kleszcze. W Polsce występuje dość rzadko. Okres inkubacji choroby wynosi od 7 dni 8 tygodni, czasami może trwać nawet dłużej.

Zobacz również opis choroby: Babejoza

 
Babejoza współistnieje z innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze, co komplikuje i zaostrza ich przebieg.

Pierwsze objawy choroby

Objawy babejozy pojawiają się mniej więcej po 6 tygodniach od zarażenia. Symptomy przypominają grypę. Pojawia się ogólne osłabienie organizmu, zmęczenie. Chorzy na babejozę mają również podwyższoną temperaturę.

W badanych próbkach krwi osób dotkniętych babejozą stwierdza się  struktury o kształcie pierścieni. Występują one wewnątrz czerwonych krwinek.

Większość przypadków choroby ma łagodny charakter i ulega samoistnemu wyzdrowieniu. Zdarza się, zwłaszcza na terenach endemicznych, że babejoza nie daje żadnych objawów.

Objawy postaci ostrej

W ostrym przypadku choroby pojawiają się wysoka gorączka z dreszczami i poty. Chorzy uskarżają się również na bóle mięśni. Osoby borykające się z babejozą tracą apetyt, czują się rozbite i ciągle zmęczone. Pojawiają się także nudności.

Choroba ma także wpływ na narządy wewnętrzne. Wątroba i śledziona są znacznie powiększone.  Występuje także niedokrwistość hemolityczna i hemoglobinuria.

Czy babejoza stanowi zagrożenie dla życia?


Babejoza, która przybiera ostry przebieg może bardzo źle skończyć się dla osób z upośledzanym układem odpornościowym. Ryzyko śmiertelności występuje także wśród chorych, którzy mieli usuniętą śledzionę lub są po 60 roku życia.

Co wywołuje chorobę?

Do głównych gatunków pierwotniaków wywołujących babejozę zalicza się: babesia divergens, który powoduje chorobę o ciężkim, a nawet śmiertelnym przebiegu, a także babesia microtti-  wywołujący łagodną, samo ustępującą wersję babejozy.

Żywicielami pierwotniaków są głównie gryzonie, psy, konie, bydło. Wyróżnia się aż 100 gatunków bakterii babesia, jednak na szczęście tylko niektóre  z nich wywołują choroby u ludzi.

Nazwa pierwotniaków pochodzi od nazwiska rumuńskiego biologa, Victora Babesa, który jako pierwszy zdiagnozował w 1888roku pierwotniaka jako chorobotwórczego.

Ewa Żak
Źródła:
http://www.zakazne.choroby.biz/Babejoza
http://katalog-chorob.pl/babejoza/

Zobacz również opis choroby: Babejoza

Objawy rabdomiolizy - rozpad mięśni szkieletowych - objawy

Zwiększenie w surowicy krwi białka zwanego mioglobiną oraz enzymów uwalnianych z mięśni zaliczamy do objawów rabdiomiolizy, które możemy zaobserwować w badaniu krwi. Objawem rozpadu mięśni szkieletowych jest również stwierdzenie na podstawie badania moczu obecności w jego osadzie krwi bez erytrocytów.... czytaj więcej

Objawy zakwaszenia organizmu

Dieta współczesnego człowieka w dużej mierze składa się ze składników przetworzonych. Te ostatnie mogą zaburzać równowagę kwasowo-zasadową organizmu, co z kolei prowadzi do tak zwanego zakwaszenia. Sprawdź, jakie objawy zazwyczaj towarzyszą temu schorzeniu oraz jak leczyć skutki niewłaściwej diety.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy