Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy anaplazmozy

Anaplazmoza (ludzka anaplazmoza granulocytarna) to choroba przenoszona przez kleszcze. W większości przypadków przebiega bezobjawowo, ale niekiedy jej objawy przypominają grypę, należy jednak być czujnym - anaplazmoza może prowadzić do ciężkich powikłań, a nawet śmierci.

Zobacz również opis choroby: Anaplazmoza

Przyczyny

Etiolgia choroby jest znana - bezpośrednią jej przyczyną jest zakażenie bakterią Gram-ujemną Anaplasma phagocytophium, która dostaje się do organizmu za pośrednictwem kleszczy (zazwyczaj z rodzaju Amblyomma i Ixodes).

Choroba jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ nie jest znana lekarzom, ma niespecyficzne objawy, a także istnieje niewiele laboratoriów  diagnostycznych wykonujących badania w kierunku wykrycia tego mikroorganizmu.

A. phagocytophilum rozprzestrzenia się drogą naczyń krwionośnych i chłonnych, atakując komórki układu krwiotwórczego i siateczkowo-śródbłonkowego (możliwe jest wykrycie bakterii we krwi obwodowej, zatokach brzeżnych śledziony, węzłach chłonnych, nerkach, płynie mózgowo-rdzeniowym, płucach). Kiedy komórki się rozpadają dochodzi do uwolnienia się drobnoustrojów do krwi i wtórnego zakażenia wielu narządów i tkanek.

Anaplazmoza - objawy

Zazwyczaj anaplazmoza ma łagodny przebieg. Okres inkubacji trwa od 1 do 60 dni (najczęściej 7-10). U większości chorych pojawiają się następujące objawy:

  • gorączka (powyżej 39 st. C),
  • dreszcze,
  • bóle głowy, mięśni i stawów,
  • nadmierne pocenie się, ogólne osłabienie i utrata apetytu.

Kiedy dochodzi do zajęcia  układu oddechowego, przejawia się to najczęściej suchym kaszlem oraz atypowym zapaleniem płuc, naciekami płucnymi i zaburzeniami oddychania. Mogą wystąpić także łagodnie przebiegające zmiany skórne pod postacią wysypki, nie będącej typowym objawem, mogą wskazywać na współistnienie innej infekcji.

Do objawów należy także zaliczyć: mdłości, wymioty, biegunkę, bóle brzucha. Co więcej w trakcie choroby może dojść do splenomegalii oraz powiększenia wątroby i związanej z nim martwicy hepatocytów i cholestazy wewnątrzwątrobowej; natomiast w wielu innych narządach m.in. nerkach, sercu, oponach mózgowych czy płucach, obserwuje się liczne okołonaczyniowe nacieki limfocytarne.

Zakażeniu ulegają nie tylko leukocyty krwi obwodowej, ale także szpik kostny, dlatego też u części chorych infekcja prowadzi do hipoplazji i wystąpienia zmian o charakterze ziarniniaków; jednocześnie skutkiem zajęcia megakariocytów szpiku może być rozwój typowej dla przebiegu choroby trombocytopenii. Zdarza się także, że pacjenci wykazują nasilone objawy neurologiczne w postaci zaburzeń świadomości i niedowładów, wskazujące na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Objawy kliniczne ustępują najczęściej samoistnie w ciągu kilku dni, to jednak w przypadku braku odpowiedniego leczenia u niewielkiego odsetka chorych mogą wystąpić ciężkie powikłania zagrażające życiu:

  • niewydolność nerek,
  • zespół ostrej niewydolności oddechowej,
  • rozpad mięśni prążkowanych,
  • zapalenie mięśnia sercowego i wysięk osierdziowy.

Częstymi dysfunkcjami są także zawroty głowy, jedno-/dwustronne porażenie twarzy, neuropatia obwodowa czy bóle splotów płucnych. Anaplazmoza może doprowadzić do spadku ilości płytek krwi, a w konsekwencji spowodować zaburzenia krzepnięcia przebiegające w postaci plamicy małopłytkowej z towarzyszącą anemią hemolityczną, pociąga to za sobą ryzyko wystąpienia krwawień np. do światła przewodu pokarmowego, i krwotoków.

Anaplazmoza może powodować ciężkie powikłania związane często z rozwojem oportunistycznych zakażeń grzybiczych i wirusowych - zapalenie płuc spowodowane przez Candida albicans i Cryptococcus neoformans czy zapalenie i krwotok z górnego odcinka przewodu pokarmowego wywołane infekcją Herpes simplex i C. albicans - a także wcześnie ujawniający się zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego.

Autor: Małgorzata Sypniewska

Zobacz również opis choroby: Anaplazmoza

Codzienne bóle głowy powszechne u żołnierzy

Jeden żołnierz na pięciu, którzy wrócili z Iraku albo z Afganistanu, ucierpiał z powodu wstrząsu i zapadł na chroniczne bóle głowy, które pojawiają się przynajmniej przez połowę miesiąca. Naukowcy pracujący dla armii amerykańskiej, których odkrycia zostały opublikowane w przeglądzie specjalistyczny... czytaj więcej

Bóle pleców: masaż ma być bardziej skuteczny niż lekarstwa

Masaże terapeutyczne mają być bardziej skuteczne niż lekarstwa czy ćwiczenia w uśmierzaniu przewlekłych bólów pleców. Tak właśnie podsumowuje zespół badaczy amerykańskich, który właśnie przeprowadził badania w tej dziedzinie.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności