Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy Loaozy

Loaoza (ang. loaosis) jest chorobą pasożytniczą wywoływaną przez nitkowca Loa loa. Nitkowiec ten występuje głównie w Afryce Środkowej i Zachodniej, a jego nosicielem jest muchówka z gatunku Chrysops. Jednymi z objaw tej choroby są zmiany wypryskowate i rumieniowate, a także obrzęk skóry.

Zobacz również opis choroby: Loaoza

Muchy z gatunku Chrysops lęgną się głównie w ciepłych, wilgotnych terenach, a gryząc człowieka pobierają razem z krwią mikrofilarie. Następnie w ciągu 10-12 dni przekształcają się w larwy, by później w tej postaci dostać się do organizmu człowieka. Larwy przemieszczają się w tkance podskórnej dojrzewając do dorosłej postaci. Często zdarza się, że docierają do gałki ocznej, by tam przemieszczać się pod spojówką.

Objawy choroby występują dopiero po kilku latach od momentu zakażenia, jednak zdarzają się przypadki, że objawy mogą się pojawić nawet po kilku miesiącach. Są to jednak bardzo rzadkie przypadki, gdyż mikrofilarie pojawiają się we krwi po 4 do 6 miesięcy od momentu zarażenia i mogą w niej pozostawać nawet przez 17 lat.

Do głównych objawów zalicza się:
  • świąd skóry;
  • obrzęk skóry;
  • zmiany wypryskowate bądź rumieniowate – np. obrzęk kalabarski, który jest bolesny i okresowy, zlokalizowany najczęściej w okolicy stawów.
W niektórych przypadkach może dojść do wystąpienia reakcji alergicznej, która może się objawiać pokrzywką – wykwitem jest bąbel pokrzywkowy, charakteryzuje się obrzękiem skóry i zabarwieniem różowym lub porcelanowobiałym. Pokrzywka ta jest często bardzo nasilona.

Innym, częstym objawem jest gorączka i obrzęk naczynioworuchowy.

Rzadszym, aczkolwiek również charakterystycznym objawem jest eozynofilia – we krwi występuje duża ilość granulocytów zasadochłonnych.

W przypadku, gdy pasożyty dostaną się do spojówki, choroba może być łatwiej wykryta, gdyż widoczne są wtedy ich ruchy w gałce ocznej.

W niektórych przypadkach dochodzi do poważnych powikłań w wyniku postępującego rozwoju loaozy. U mniej niż 20% chorych może dojść do uszkodzenia serca lub nerek, szczególnie, gdy choroba ta pozostaje długo niewykryta i nieleczona. Do groźnych powikłań zalicza się również obrzęk głośni, a czasami może dojść nawet do zapalenia mózgu.

Autor:

Dorota Bucka

Zobacz również opis choroby: Loaoza

Objawy rozlanego zapalenia powięzi z eozynofilią

Choroba zazwyczaj rozpoczyna się nagle i niespodziewanie. Jej wystąpienie poprzedza bardzo wysoka gorączka, a także bóle stawów, skóry czy mięśni. czytaj więcej

Żółta gorączka: 500 000 Etiopczyków potrzebuje szczepionki

Etiopczycy mobilizują się przeciwko żółtej gorączce. Od początku 2013 w Etiopii zdiagnozowano 6 nowych przypadków tej choroby. Konsekwencją jest wielka kampania szczepień, która rozpocznie się 10 czerwca, decyzją etiopskiego Ministerstwa Zdrowia.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

ad. eozynofilia

Jeśli występuje eozynofilia, to we krwi jest duża ilość granulocytów kwasochłonnych (eozynofili), a nie zasadochłonnych jak tu jest wyjaśnione...

13-10-2013 16:49

~vera

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy