Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy Leiszmaniozy

Leiszmanioza jest groźną tropikalną chorobą, która przenoszona jest przez pasożyty z rodzaju Phlebotomus. Co ważne istnieje wiele odmian tej choroby ze względu na rożne gatunki pasożytów ją wywołujących. Do najcięższych z nich należą: leiszmanioza trzewna, jak i odmiany skórne oraz skórno - śluzówkowe.

Zobacz również opis choroby: Leiszmanioza

Znaczące jest, iż chorobę tę trudno zdiagnozować we wczesnych stadiach jej rozwoju, gdyż schorzenie to rozwija się zwykle stopniowo nie dając konkretnych objawów nawet przez kilka miesięcy.

Jako pierwsze pojawiają się następujące symptomy:
  • gorączka
  • nadmierne pocenie się
  • osłabienie
  • utrata masy ciała

Z kolei w późniejszym czasie do powyższych objawów dochodzi wiele innych dolegliwości, które w znaczny sposób utrudniają normalne funkcjonowanie. Przede wszystkim wystepują obrzęki, jak również w jamie otrzewnej gromadzą się duże ilości płynów, powodując tzw. wodobrzusze. Pojawiają się także krwawienia z nosa oraz z dziąseł.

W późniejszym stadium choroby powiększeniu ulega śledziona, a szpik kostny ma kłopoty z produkcją białych i czerwonych krwinek.

Często również przy tej chorobie pojawiają się inne zakażenia, takie jak np. gruźlica. To właśnie przez takie współwystępujące choroby i infekcje wzrasta śmiertelność na wiele chorób, w tym właśnie także na Leiszmaniozę.

Jeżeli chodzi o postać skórną tego schorzenia, faktem jest, że szybciej można zdiagnozować owo schorzenie, jednakże nie oznacza to, iż przebieg choroby jest wówczas łagodniejszy. Przy tej odmianie Leiszmaniozy pojawiają się na skórze długo niegojące się owrzodzenia, jak też szpecące blizny na ciele oraz na twarzy. 

Jednakże najbardziej zaostrzony przebieg choroby widoczny jest w odmianie skórno - śluzówkowej, w czasie której dochodzi do uszkodzeń tkanek miękkich, chrząstek i kości nosa, jak też podniebienia oraz krtani.

Choroba pasożytnicza jaką jest Leiszmenioza powoduje nie tylko rozległe zmiany na ciele, szpecące i bolące blizny, ale przede wszystkim wygląd chorego wpływa na jego psychikę, gdyż często zdarza się, że osoby cierpiące na to schorzenie, zostają wykluczone ze społeczeństwa ze względu na przerażający wygląd.

Zobacz również opis choroby: Leiszmanioza

Objawy urazów i złamań nosa

Najczęstszymi urazami kości są urazy i złamania nosa. Nos zewnętrzny dzięki temu, że jest sprężysty chroni gałkę oczną i mózg. Lekkie uszkodzenia nosa nie powodują poważnych objawów, natomiast silne uderzenia już tak. Do urazów nosa może dojść podczas bójek, wypadków, upadku, uprawiania sportu, d... czytaj więcej

Objawy polipów nosa

Polipy nosa są reakcją błony śluzowej nosa na różnego rodzaju drażniące czynniki. Wymienia się tutaj najczęściej alergeny i infekcje. Polipy nosa mają tendencję do nawrotów. Najczęściej pojawiają się obustronnie. Dochodzi do rozrastania się drażnionej błony śluzowej, w efekcie czego tworzą się workowate uwypuklen... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy