Chorobę można łatwo wyleczyć poprzez podanie debecyliny, jednak nieleczona charakteryzuje się trzema stadiami choroby.
Chorobę rozpoznajemy po uwypukleniu na skórze, które przypomina kształtem owoce jagód.
I stadium choroby:
Gulka utrzymuje się kilka miesięcy w tym samym miejscu, po czym samoistnie znika. W przypadku niezastosowania leczenia, powstają kolejne zmiany na całym ciele. Występują najczęściej w okolicy podudzia.
Zmiany rozprzestrzeniają się po całym ciele: w pochwie, odbycie i w ustach. Węzły chłonne ulegają bolesnemu powiększeniu. Organizm jest osłabiony, występuje częsty ból głowy. Zmianom skórnym towarzyszy świąd. Temperatura podwyższa się, może nastąpić zapalenie okostnej, a także zmiany w kościach i stawach.
III stadium choroby:
Na ciele powstają ciężkie uszkodzenia skóry i blizny. Uszkodzeniu ulegają także okolice gardła i nosa.
Późna postać Malinicy budzi się po 5 latach od zakażenia i charakteryzuje się dużymi zmianami w tkance kostnej, bliznami na skórze i uszkodzeniami gardła i nosa, a także rogowaceniu się dłoni i stóp od wewnętrznej strony.
Autor:
Natalia Ul
Zobacz również opis choroby: Frambezja
Leki przeciwhistaminowe redukują złe wspominania
Naukowcy z Uniwersytetu w Szwajcarii odkryli nowe leki, które mogą pomóc w leczeniu zespołów pourazowych(PTSD). Swoje badania opublikowali w czasopiśmie PNAS. czytaj więcej
Objawy wrodzonej łamliwości kości
Samoistna łamliwość kości to choroba genetyczna, która polega na zaburzeniu składu lub ilości produkcji kolagenu, będącego głównym budulcem tkanki łącznej. W zależności od typu choroby i stopnia upośledzenia kolagenu, wrodzona łamliwość kości może dawać różne objawy.... czytaj więcej
Brak komentarzy