Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy Frambezji

Frambezja, zwana inaczej Malinicą albo Jagodzicą jest chorobą zakaźną skóry, chrząstek i kości. Wywołana jest przez bakterię tego samego rodzaju co krętek blady, ale nie jest chorobą weneryczną i nie można się nią zarazić drogą płciową.

Zobacz również opis choroby: Frambezja

Zakażenie odbywa się poprzez kontakt ze skórą osoby chorej. Choroba daje o sobie znać w miejscu dotknięcia zakażonego i rozwija się do czterech tygodni.

Chorobę można łatwo wyleczyć poprzez podanie debecyliny, jednak nieleczona charakteryzuje się trzema stadiami choroby.

Chorobę rozpoznajemy po uwypukleniu na skórze, które przypomina kształtem owoce jagód.

I stadium choroby:

Gulka utrzymuje się kilka miesięcy w tym samym miejscu, po czym samoistnie znika. W przypadku niezastosowania leczenia, powstają kolejne zmiany na całym ciele. Występują najczęściej w okolicy podudzia.

II stadium choroby:

Zmiany rozprzestrzeniają się po całym ciele: w pochwie, odbycie i w ustach. Węzły chłonne ulegają bolesnemu powiększeniu. Organizm jest osłabiony, występuje częsty ból głowy. Zmianom skórnym towarzyszy świąd. Temperatura podwyższa się, może nastąpić zapalenie okostnej, a także zmiany w kościach i stawach.

III stadium choroby:

Na ciele powstają ciężkie uszkodzenia skóry i blizny. Uszkodzeniu ulegają także okolice gardła i nosa. 

Późna postać Malinicy budzi się po 5 latach od zakażenia i charakteryzuje się dużymi zmianami w tkance kostnej, bliznami na skórze i uszkodzeniami gardła i nosa, a także rogowaceniu się dłoni i stóp od wewnętrznej strony.

Autor:

Natalia Ul

Zobacz również opis choroby: Frambezja

Leki przeciwhistaminowe redukują złe wspominania

Naukowcy z Uniwersytetu w Szwajcarii odkryli nowe leki, które mogą pomóc w leczeniu zespołów pourazowych(PTSD). Swoje badania opublikowali w czasopiśmie PNAS. czytaj więcej

Objawy wrodzonej łamliwości kości

Samoistna łamliwość kości to choroba genetyczna, która polega na zaburzeniu składu lub ilości produkcji kolagenu, będącego głównym budulcem tkanki łącznej. W zależności od typu choroby i stopnia upośledzenia kolagenu, wrodzona łamliwość kości może dawać różne objawy.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności