Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy Frambezji

Frambezja, zwana inaczej Malinicą albo Jagodzicą jest chorobą zakaźną skóry, chrząstek i kości. Wywołana jest przez bakterię tego samego rodzaju co krętek blady, ale nie jest chorobą weneryczną i nie można się nią zarazić drogą płciową.

Zobacz również opis choroby: Frambezja

Zakażenie odbywa się poprzez kontakt ze skórą osoby chorej. Choroba daje o sobie znać w miejscu dotknięcia zakażonego i rozwija się do czterech tygodni.

Chorobę można łatwo wyleczyć poprzez podanie debecyliny, jednak nieleczona charakteryzuje się trzema stadiami choroby.

Chorobę rozpoznajemy po uwypukleniu na skórze, które przypomina kształtem owoce jagód.

I stadium choroby:

Gulka utrzymuje się kilka miesięcy w tym samym miejscu, po czym samoistnie znika. W przypadku niezastosowania leczenia, powstają kolejne zmiany na całym ciele. Występują najczęściej w okolicy podudzia.

II stadium choroby:

Zmiany rozprzestrzeniają się po całym ciele: w pochwie, odbycie i w ustach. Węzły chłonne ulegają bolesnemu powiększeniu. Organizm jest osłabiony, występuje częsty ból głowy. Zmianom skórnym towarzyszy świąd. Temperatura podwyższa się, może nastąpić zapalenie okostnej, a także zmiany w kościach i stawach.

III stadium choroby:

Na ciele powstają ciężkie uszkodzenia skóry i blizny. Uszkodzeniu ulegają także okolice gardła i nosa. 

Późna postać Malinicy budzi się po 5 latach od zakażenia i charakteryzuje się dużymi zmianami w tkance kostnej, bliznami na skórze i uszkodzeniami gardła i nosa, a także rogowaceniu się dłoni i stóp od wewnętrznej strony.

Autor:

Natalia Ul

Zobacz również opis choroby: Frambezja

Leki przeciwhistaminowe redukują złe wspominania

Naukowcy z Uniwersytetu w Szwajcarii odkryli nowe leki, które mogą pomóc w leczeniu zespołów pourazowych(PTSD). Swoje badania opublikowali w czasopiśmie PNAS. czytaj więcej

Objawy wrodzonej łamliwości kości

Samoistna łamliwość kości to choroba genetyczna, która polega na zaburzeniu składu lub ilości produkcji kolagenu, będącego głównym budulcem tkanki łącznej. W zależności od typu choroby i stopnia upośledzenia kolagenu, wrodzona łamliwość kości może dawać różne objawy.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy