Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy żółtaczki wszczepiennej

Inne nazwy objawów choroby: Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu B;

Wirusowe zapalenie wątroby typu B to jedna z najbardziej zakaźnych chorób. Jest wynikiem wirusa HBV, który jest o stokroć bardziej zakaźny niż, tak dobrze znany wirus HIV. Nazywany jest również żółtaczką wszczepienną.

Zobacz również opis choroby: Żółtaczka wszczepienna

Przyczyny wirusowego zapalenia wątroby typu B

Główną przyczyną powstania choroby jest wyżej wymieniony wirus HBV. Jednak możliwości zarażenia jest bardzo wiele. Najbardziej prawdopodobną możliwością jest kontakt z krwią chorego lub nosiciela. Związku z czym, istnieje możliwość zarażenia nawet u fryzjera. Łatwiej można zarazić się poprzez pocałunek z osobą chorą, która ma na przykład popękane usta. To samo tyczy się kontaktów seksualnych, przez które prawdopodobieństwo zarażenia jest ogromne. Kolejną możliwością jest salon tatuaży i źle zdezynfekowany sprzęt. Zaskoczeniem może być fakt, że w prawie 80% odnotowuje się zarażenie w szpitalach, przy operacjach chirurgicznych. Łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, a najskuteczniejszą obroną w tym przypadku jest szczepionka, która w naszym kraju jest obowiązkowa.

Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu B

Objawy zależą od przebiegu choroby. W niektórych przypadkach mogą przebiegać bezobjawowo, a chory nie będzie nawet świadom przebytej choroby. Zazwyczaj dzieje się tak w przypadku zakażenia bezobjawowego, a u chorego następuje całkowite wyleczenie. Dodatkowo oporność organizmu wzrasta nawet do 80%.

W przebiegu choroby o słabo wyrażonych zakażeniach do objawów zaliczyć można:

- złe samopoczucie,
- osłabienie organizmu,
- utratę apetytu,
- bóle głowy i stany podgorączkowe,
- biegunkę,
- bóle brzucha,
- wymioty,
- nudności,

W przebiegu o ostro lub piorunująco wyrażonych zakażeniach, objawami mogą być:

- ciemny mocz,
- odbarwiony kał,
- zażółcenie skóry,
- świąd skóry,
- bóle mięśni.


Leczenie WZW typu B

Leczenie polega w dużej mierze na odpoczywaniu i obowiązkowej wstrzemięźliwości od alkoholu. Czasem pacjent zostaje umieszczony w hospicjum w celu separacji od otoczenia. Podawane są zazwyczaj witaminy i minerały, które mają za zadanie skrócić przebieg choroby. W leczeniu mogą być podawane również lekarstwa, które mają działać anty-wirusowo i osłonowo, czyli mają zapobiec powikłań choroby, np.: marskości wątroby. W większości przypadków występuje całkowite wyleczenie, tylko nieliczny odsetek jest śmiertelny.

Zobacz również opis choroby: Żółtaczka wszczepienna

Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu B

Wirusowe zapalenie wątroby typu B to jedna z najbardziej zakaźnych chorób. Jest wynikiem wirusa HBV, który jest o stokroć bardziej zakaźny niż, tak dobrze znany wirus HIV. Nazywany jest również żółtaczką wszczepienną.... czytaj więcej

Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu D

W przypadku jednoczesnego zakażenia wirusem wątroby typu B i D, choroba ma taki sam przebieg jak w przypadku zapalenia wątroby typu B, jednak ulega nasileniu i zaostrzeniu niektórych objawów. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Jak żyć z WZW?

Ja niestety w dzieciństwie zostałem zarażony WZW typu B. Przeczytaj jak sobie radzę z chorobą na https://wzw.com.pl...

23-06-2015 16:02

~Jak żyć z WZW?

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy