Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Obajwy śpiączki afrykańskiej

Śpiączka afrykańska (trypanosomatoza afrykańska, choroba Chagasa) to choroba zakaźna przenoszona przez muchę tse-tse i występująca głównie w tropikalnych rejonach Afryki. Wywołuje ją pasożyt z gatunku  Trypanosoma brucei, w zależności od odmiany choroby objawy choroby mogą się pojawić od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Zobacz również opis choroby: Śpiączka afrykańska

Istnieją dwa rodzaje śpiączki afrykańskiej, obie wywoływane przez pasożyta Trypanosoma Brucei, tylko przez różne podgatunki.

Pierwsza z nich, zwana odmianą zachodnią, przyjmuje postać przewlekłą i szerzy się głównie wzdłuż jezior i rzek.

Druga przyjmuje bardziej agresywną postać, zwana odmianą ostrą, występuje głównie na sawannach i jeziorach Afryki wschodniej oraz południowej.

Główne objawy choroby

Po ukłuciu przez muchę tse-tse do naszego organizmu dostaje się pasożyt, który bardzo szybko się rozmnaża i atakuje prawie wszystkie narządy i tkanki. W przypadku odmiany ostrej objawy zaczynają się pojawiać od 1 do 4 tygodni, natomiast w przypadku odmiany zachodniej objawy pojawiają się po kilku miesiącach.

Na początku, w miejscu ugryzienia pojawia się stan zapalny w postaci kilkucentymetrowej zmiany zwanej szankrem, która samoistnie znika w ciągu miesiąca. Szankier przyjmuje postać guzka lub wrzodu.

Po kilku tygodniach, w kolejnej fazie zwanej parazytemią (pasożyty rozmnażają się w krwiobiegu)
pojawia się gorączka, a na skórze wysypka, miejscami występuje obrzęk, skóra staje się bolesna, więzy chłonne ulegają powiększeniu, po pewnym czasie dochodzi do niedokrwistości – anemii. Odczuwane mogą być również silne bóle głowy, ogólne osłabienie organizmu, bóle stawów, a czasami świąd.

Wraz z postępem choroby objawy zaczynają się nasilać, a organizm staje się coraz bardziej osłabiony, mogą pojawiać się zapalenia mięśnia sercowego i nerek, w przypadku ciąży u kobiety najczęściej dochodzi do poronienia.

Końcowa faza choroby przyjmuje postać neurologiczną, zaczyna się objawiać, gdy pasożyt przenika do mózgu i rdzenia kręgowego. Chory staje się wtedy otępiały, nie może się na niczym skoncentrować, staje się obojętny na otoczenie, a każda, nawet najmniejsza czynność doprowadza go do uczucia zmęczenia, a nawet rozpaczy.

Objawom tym towarzyszy również brak apetytu, zaburzenia snu i bóle głowy. Następnie mogą wystąpić całkiem nieprzewidywalne objawy, napady złości przeplatają się z całkowitym odrętwieniem. Na samym końcu, organizm jest już tak wyczerpany, że dochodzi do śpiączki. Nieleczona choroba najczęściej prowadzi do śmierci.

Typową cechą jest to, że objawy występują napadami, z okresowym wyciszeniem, co nazywane jest remisją.


Autor:
Dorota Bucka

Zobacz również opis choroby: Śpiączka afrykańska

Ocieplenie klimatyczne może sprzyjać śpiączce afrykańskiej

Przenoszona przez muchę tse-tse, śpiączka afrykańska, ang. sleeping sickness, może pod koniec tego wieku dotykać kilkadziesiąt milionów ludzi dodatkowo. Zagrożenie to jest związane z ociepleniem klimatycznymi, które będzie sprzyjać geograficznej ekspansji czynnika tej choroby.... czytaj więcej

Objawy choroby Chagasa

Choroba Chagasa, inaczej trypanosomoza amerykańska jest tropikalną, pasożytniczą chorobą dotykającą zwierząt i ludzie. Zachorowania występują w obu Amerykach, jednak znacznie częściej w krajach Ameryki Południowej. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy