Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy gorączki Q

Gorączka Q to choroba odzwierzęca (charakterystyczna głównie dla owiec i bydła). Wywołują ją bakterie Gram-ujemna Coxilla burnetti. Charakterystyczną cechą infekcji jest bardzo duże ryzyko zarażenia i jej szybkie rozprzestrzenianie się (zarówno wśród zwierząt jak i ludzi).

Gorączka Q u zwierząt

Gorączka Q została zdiagnozowana u takich zwierząt jak bydło, owce, kozy, psy i koty. Nosicielami choroby są głównie kleszcze. Wrażliwe na zarażenie są przede wszystkim przeżuwacze i zwierzęta mięsożerne. W warunkach doświadczalnych już jedna bakteria może się przyczynić do rozwoju infekcji.

Choroba u zwierząt trwa zwykle przez całe życie, dlatego w przypadku jej wystąpienia niezbędny jest ubój wszystkich nosicieli. Objawy mogą się nasilić w przypadku ciąży (przyczyna poronień, przedwczesnych porodów) lub immunosupresji. W przypadku nasilenia schorzenia w niektórych przypadkach pojawia się zapalenie płuc, wymienia, czy stawów.

Drogi zarażenia

Bakteria występuje w kale kleszcza, wysuszonym moczu, wysuszonym mleku, kurzu, w wodzie. Po wyschnięciu zaczyna unosić się w powietrzu i przenosić drogą inhalacyjną. Inną możliwą przyczyną jest spożycie zarażonego mleka, kontakt z łożyskiem, wodami płodowymi, wydzielinami z dróg rodnych (odbieranie porodów), za pośrednictwem kleszcza, zanieczyszczonej wełny. Źródłem zarażenia są także koty w okresie okołoporodowym, zwierzyna łowna i zwierzęta w zoo.
Zakażenia może nastąpić także przez kontakt bezpośredni (zwierzę ze zwierzęciem, człowiek ze zwierzęciem, rzadziej człowiek z człowiekiem).

Gorączka Q u ludzi

Gorączka Q objawia się w formie ostrej lub przewlekłej. Pierwsza inkubuje się w organizmie od 2 do 6 tygodni. Zwykle przechodzi sama, antybiotykoterapia, może skrócić czas leczenia. Do objawów zalicza się symptomy podobne do grypy, gorączka, bóle głowy, mięśni, kaszel, zapalenie płuc, wątroby. Rzadziej bóle w klatce piersiowej, wymioty i mdłości. Do najpoważniejszych powikłań gorączki Q zalicza się zapalenie rdzenia kręgowego, mózgu, osierdzia oraz mięśnia sercowego.
Przewlekła postać gorączki Q występuje znacznie rzadziej, a objawić może się dopiero po kilku, a nawet kilkunastu latach. Do najczęstszych symptomów zalicza się wówczas gorączkę, dreszcze, bóle mięśni i stawów,  pocenie się oraz ogóle zmęczenie. Mogą wystąpić także tętniaki, problemy z nerkami, żółtaczka, artretyzm, problemy oddechowe i podobnie jak u zwierząt przedwczesne porody i poronienia.

Leczenie gorączki Q

W postaci ostrej przechodzi samoistnie po około 2 tygodnia, czas leczenia może przyśpieszyć przyjmowanie antybiotyku. W razie wystąpienia gorączki Q niezbędna jest hospitalizacja

Autor: Marta Laburda

Codzienne bóle głowy powszechne u żołnierzy

Jeden żołnierz na pięciu, którzy wrócili z Iraku albo z Afganistanu, ucierpiał z powodu wstrząsu i zapadł na chroniczne bóle głowy, które pojawiają się przynajmniej przez połowę miesiąca. Naukowcy pracujący dla armii amerykańskiej, których odkrycia zostały opublikowane w przeglądzie specjalistyczny... czytaj więcej

Objawy zapalenie oskrzeli

Zapalenie oskrzeli inaczej  Bronchitis dotyka dróg oddechowych. Jest one spowodowane zakażeniem. Może występować jako choroba ostra lub przewlekła. Najczęściej jest spowodowana powikłaniami związanymi z innymi chorobami jak grypa, przeziębienie, zapalenie gardła itp.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy