Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy gorączki Q

Gorączka Q to choroba odzwierzęca (charakterystyczna głównie dla owiec i bydła). Wywołują ją bakterie Gram-ujemna Coxilla burnetti. Charakterystyczną cechą infekcji jest bardzo duże ryzyko zarażenia i jej szybkie rozprzestrzenianie się (zarówno wśród zwierząt jak i ludzi).

Gorączka Q u zwierząt

Gorączka Q została zdiagnozowana u takich zwierząt jak bydło, owce, kozy, psy i koty. Nosicielami choroby są głównie kleszcze. Wrażliwe na zarażenie są przede wszystkim przeżuwacze i zwierzęta mięsożerne. W warunkach doświadczalnych już jedna bakteria może się przyczynić do rozwoju infekcji.

Choroba u zwierząt trwa zwykle przez całe życie, dlatego w przypadku jej wystąpienia niezbędny jest ubój wszystkich nosicieli. Objawy mogą się nasilić w przypadku ciąży (przyczyna poronień, przedwczesnych porodów) lub immunosupresji. W przypadku nasilenia schorzenia w niektórych przypadkach pojawia się zapalenie płuc, wymienia, czy stawów.

Drogi zarażenia

Bakteria występuje w kale kleszcza, wysuszonym moczu, wysuszonym mleku, kurzu, w wodzie. Po wyschnięciu zaczyna unosić się w powietrzu i przenosić drogą inhalacyjną. Inną możliwą przyczyną jest spożycie zarażonego mleka, kontakt z łożyskiem, wodami płodowymi, wydzielinami z dróg rodnych (odbieranie porodów), za pośrednictwem kleszcza, zanieczyszczonej wełny. Źródłem zarażenia są także koty w okresie okołoporodowym, zwierzyna łowna i zwierzęta w zoo.
Zakażenia może nastąpić także przez kontakt bezpośredni (zwierzę ze zwierzęciem, człowiek ze zwierzęciem, rzadziej człowiek z człowiekiem).

Gorączka Q u ludzi

Gorączka Q objawia się w formie ostrej lub przewlekłej. Pierwsza inkubuje się w organizmie od 2 do 6 tygodni. Zwykle przechodzi sama, antybiotykoterapia, może skrócić czas leczenia. Do objawów zalicza się symptomy podobne do grypy, gorączka, bóle głowy, mięśni, kaszel, zapalenie płuc, wątroby. Rzadziej bóle w klatce piersiowej, wymioty i mdłości. Do najpoważniejszych powikłań gorączki Q zalicza się zapalenie rdzenia kręgowego, mózgu, osierdzia oraz mięśnia sercowego.
Przewlekła postać gorączki Q występuje znacznie rzadziej, a objawić może się dopiero po kilku, a nawet kilkunastu latach. Do najczęstszych symptomów zalicza się wówczas gorączkę, dreszcze, bóle mięśni i stawów,  pocenie się oraz ogóle zmęczenie. Mogą wystąpić także tętniaki, problemy z nerkami, żółtaczka, artretyzm, problemy oddechowe i podobnie jak u zwierząt przedwczesne porody i poronienia.

Leczenie gorączki Q

W postaci ostrej przechodzi samoistnie po około 2 tygodnia, czas leczenia może przyśpieszyć przyjmowanie antybiotyku. W razie wystąpienia gorączki Q niezbędna jest hospitalizacja

Autor: Marta Laburda

Codzienne bóle głowy powszechne u żołnierzy

Jeden żołnierz na pięciu, którzy wrócili z Iraku albo z Afganistanu, ucierpiał z powodu wstrząsu i zapadł na chroniczne bóle głowy, które pojawiają się przynajmniej przez połowę miesiąca. Naukowcy pracujący dla armii amerykańskiej, których odkrycia zostały opublikowane w przeglądzie specjalistyczny... czytaj więcej

Objawy zapalenie oskrzeli

Zapalenie oskrzeli inaczej  Bronchitis dotyka dróg oddechowych. Jest one spowodowane zakażeniem. Może występować jako choroba ostra lub przewlekła. Najczęściej jest spowodowana powikłaniami związanymi z innymi chorobami jak grypa, przeziębienie, zapalenie gardła itp.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności