Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Obajwy śpiączki afrykańskiej

Śpiączka afrykańska (trypanosomatoza afrykańska, choroba Chagasa) to choroba zakaźna przenoszona przez muchę tse-tse i występująca głównie w tropikalnych rejonach Afryki. Wywołuje ją pasożyt z gatunku  Trypanosoma brucei, w zależności od odmiany choroby objawy choroby mogą się pojawić od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Zobacz również opis choroby: Śpiączka afrykańska

Istnieją dwa rodzaje śpiączki afrykańskiej, obie wywoływane przez pasożyta Trypanosoma Brucei, tylko przez różne podgatunki.

Pierwsza z nich, zwana odmianą zachodnią, przyjmuje postać przewlekłą i szerzy się głównie wzdłuż jezior i rzek.

Druga przyjmuje bardziej agresywną postać, zwana odmianą ostrą, występuje głównie na sawannach i jeziorach Afryki wschodniej oraz południowej.

Główne objawy choroby

Po ukłuciu przez muchę tse-tse do naszego organizmu dostaje się pasożyt, który bardzo szybko się rozmnaża i atakuje prawie wszystkie narządy i tkanki. W przypadku odmiany ostrej objawy zaczynają się pojawiać od 1 do 4 tygodni, natomiast w przypadku odmiany zachodniej objawy pojawiają się po kilku miesiącach.

Na początku, w miejscu ugryzienia pojawia się stan zapalny w postaci kilkucentymetrowej zmiany zwanej szankrem, która samoistnie znika w ciągu miesiąca. Szankier przyjmuje postać guzka lub wrzodu.

Po kilku tygodniach, w kolejnej fazie zwanej parazytemią (pasożyty rozmnażają się w krwiobiegu)
pojawia się gorączka, a na skórze wysypka, miejscami występuje obrzęk, skóra staje się bolesna, więzy chłonne ulegają powiększeniu, po pewnym czasie dochodzi do niedokrwistości – anemii. Odczuwane mogą być również silne bóle głowy, ogólne osłabienie organizmu, bóle stawów, a czasami świąd.

Wraz z postępem choroby objawy zaczynają się nasilać, a organizm staje się coraz bardziej osłabiony, mogą pojawiać się zapalenia mięśnia sercowego i nerek, w przypadku ciąży u kobiety najczęściej dochodzi do poronienia.

Końcowa faza choroby przyjmuje postać neurologiczną, zaczyna się objawiać, gdy pasożyt przenika do mózgu i rdzenia kręgowego. Chory staje się wtedy otępiały, nie może się na niczym skoncentrować, staje się obojętny na otoczenie, a każda, nawet najmniejsza czynność doprowadza go do uczucia zmęczenia, a nawet rozpaczy.

Objawom tym towarzyszy również brak apetytu, zaburzenia snu i bóle głowy. Następnie mogą wystąpić całkiem nieprzewidywalne objawy, napady złości przeplatają się z całkowitym odrętwieniem. Na samym końcu, organizm jest już tak wyczerpany, że dochodzi do śpiączki. Nieleczona choroba najczęściej prowadzi do śmierci.

Typową cechą jest to, że objawy występują napadami, z okresowym wyciszeniem, co nazywane jest remisją.


Autor:
Dorota Bucka

Zobacz również opis choroby: Śpiączka afrykańska

Ocieplenie klimatyczne może sprzyjać śpiączce afrykańskiej

Przenoszona przez muchę tse-tse, śpiączka afrykańska, ang. sleeping sickness, może pod koniec tego wieku dotykać kilkadziesiąt milionów ludzi dodatkowo. Zagrożenie to jest związane z ociepleniem klimatycznymi, które będzie sprzyjać geograficznej ekspansji czynnika tej choroby.... czytaj więcej

Objawy choroby Chagasa

Choroba Chagasa, inaczej trypanosomoza amerykańska jest tropikalną, pasożytniczą chorobą dotykającą zwierząt i ludzie. Zachorowania występują w obu Amerykach, jednak znacznie częściej w krajach Ameryki Południowej. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności